va rog ajutati-ma sa-mi ajut iubitul! | Forumul Medical ROmedic

va rog ajutati-ma sa-mi ajut iubitul!

12-11-2007
Fermina
Nu este medic/terapeut
Fermina
Aproape ca imi suna penibil titlul daca nu as sti cat de trist si adevarat este. Iubitul meu a fost diagnosticat in urma cu 3 ani cu tulburare bipolara in urma unei spitalizari cu forta si chiar a luat medicamente o perioada, apoi le-a intrerupt. Acum este in plin episod depresiv, de o luna si jumatata nu se mai ridica din pat, nu raspunde la tel, nu merge la servici, nu merge la facultate si are o anxietate generala. Nimeni nu reuseste sa-l convinga de faptul ca are nevoie de ajutor. Refuza sa mearga la un psihiatru, este intr-o totala faza de negare a situatiei si se impotriveste cu toate puterile lui oricarei idei de tratament medicamentos pe motiv ca orice e chimic distruge origanismul si el nu baga asa ceva nl el. Explicatia lui este ca e doar trist, nehotarat si ca a picat prada unui cerc vicios de insuccese care l-au doborat. Este un tarar de 22 de ani foarte inteligent dar ingrozitor de incapatanat.Nu am apelat la santaj sentimental, nu l-am facut sa se simta vinovat, am folosit argumente rationale pe care sa le poate intelege si la care sa poata medita. Desi toata familia este langa el si stie ca eu nu-l voi parasi, toti ne lovim de un perete de caramida. Mi-e teama sa nu-l pierd, sub o forma sau alta. Orice sfat mi-ar fi de un imens ajutor. Va multumesc!
8 comentarii
0
12-11-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
buna.din ceea ce descrii tu e destul de complicata situatia si delicata in acelasi timp.este clar ca iubitul tau are nevoie urgent de ajutor.dar daca omul este incapatanat si nu merge "impins" de la spate ca sa zicem asa, e nevoie de o alta strategie.parerea mea este sa-l convingeti sa mearga pt inceput nu la psihiatru ci la psiholog.e mult mai important sa discute problemele sale cu o persoana specializata, decat sa mearga din prima la psihiatru si sa-i recomande eventual vreo internare la spital care e probabil sa-l dispere si mai tare.e posibil sa aiba nevoie si de medicamentatie dar mai intai trebuie sa scape de aceste idei cum ca ar lua ceva chimicale care sa-i faca rau.banuiesc ca in cazul sau va fi nevoie de o imbinare intre psiholog si psihiatru.deasemenea exista si solutii alternative precum homeopatia, acupunctura, medicina naturista, miscare in aer liber, dieta echilibrata, dar fara voia sa nu prea se poate face nimic deoarece nu exista medicament natural sau artificial care sa ii schimbe gandirea.este nevoie de rabdare, intelegere(nu mila care probabil l-ar demoraliza si mai tare), si multa tarie.daca are incredere in tine si tii la el, poti sa ii propui sa mergi cu el la sedintele de consiliera psihologica sau eventual sa-l insotesti la cabinet, asta probabil i-ar da mai multa siguranta.Explica-i ca nu e singurul cu probleme si ca trebuie facut ceva, , , deoarece exista solutii si rezolvare pt orice.Si eu am avut probleme serioase (am fost aproape in pragul schizofreniei), m-am confruntat cu anxietate si atacuri de panica groaznine, cu disperare, teroare, depresie, fobii.etc si cu rabdare si cu multa lupta am reusit sa scap aproape in totalitate de necazurile mele, si sincer cu medicamentatie minima(naturista si homeopata).Ai grija ce faci si deasemenea fff importanta roaga-te la Dumnezeu pt iubitul tau, eventual mergeti impreuna la slujba, vorbiti si cu un preot bun si povesteste-i cu iubitul tau trece prin momente grele, caci sa stii ca, Credinta, spovedania, impartasanie, rugaciunea ajuta enorm!!!!MULT SUCCES si sa ne tii la curent cu noutatile.
0
17-11-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Fermina, titlul nu este penibil, ci reflecta sentimentul de disperare si de neputinta pe care fiecare dintre noi il traim cineva drag sufera si nu putem sa-i alinam suferinta.
Faptul ca ii esti alaturi in astfel de momente este o dovada incontestabila de afectiune si loialitate. Este mai mult decat poate spera un om sa primeasca.

Insa, evident, lucrurile nu pot sa ramana asa. Nu se pune problema ca el refuza consultul unui psihiatru. Trebuie dus la un consult. Sigur ca in starea in care este acum refuza orice. Dar cei care sunt responsabili pentru el nu trebuie sa-l lase asa, in ideea ca poate se va razgandi si va accepta in cele din urma. Tulburarea bipolara este o afectiune psihica ce necesita tratament medicamentos si psihoterapeutic continuu, nu sporadic. Doar in felul acesta poate avea o sansa reala de vindecare.
Este foarte bine ca familia il sprijina, dar el are nevoie acum de ajutor de specialitate si familia trebuie sa se asigure ca il primeste cat mai rapid.
0
18-11-2007, ora 00:00
_Cristina_
Nu este medic/terapeut
_Cristina_
Femina, as vrea sa-ti raspund si eu, pt ca am trecut printr-o situatie similara cu sotul meu, in urma cu un an si jumatate.
El sufera de tulburare schizotipala, ia trat zilnic, iar atunci a avut o recadere. Se simtea f rau, era intr-o stare de agitatie, fuma ff mult, refuza mancarea, era convins ca ii fac rau, etc. Nu vroia sa auda de internare, iar eu l-am dus aproape cu forta la spital, unde treptat a inceput sa se simta din ce in ce mai bine si in doua saptamani era alt om. Ceea ce vreau sa spun este ca in astfel de situatii noi, cei apropiati, trebuie sa luam decizii in locul lor si sa actionam cat mai repede si cu cat mai multa fermitate.
Sanatate si sa auzim de bine!
0
18-11-2007, ora 00:00
_Cristina_
Nu este medic/terapeut
_Cristina_
Vreau sa fac o rectificare.Cand am spus "aproape cu forta", m-am referit la faptul ca am utilizat o sumedenie de mijloace pt a-l convinge, de la toate argumentele posibile, pana la pregatirea lucrurilor necesare pt spital, iar dupa ce ne-am urcat in taxiu nu a mai zis nimic.

Oastfel de situatie poate fi traumatizanta atat pentru cel aflat in cauza cat si pt familie, dar uneori este singura solutie.
0
28-11-2007, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
As dori cu asentimentul dv, sa imi spuneti de ce iubitul dv, a avut parte de o spitalizare "cu forta", am incheiat citatul.Cauzele trebuie cautate cat mai departe sau altfel spus de la inceput astfel putandu-se gasi raspunsuri si o solutie pt un ajutor optim si profesionist.Va astept cu raspunsul.Multa santate!
0
13-12-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Salut.
Dupa cum poti vedea, Fermina, rapsunsurile lui kix si Simina_psih sunt mai mult decat elocvente.
Cred ca lipsesc niste amanunte din povestea ta...ma gandesc la iubitul tau cand avea 19 ani, a avut parte de ceva schimbari majore in viata lui?
Ma refer la orice fel de schimbare, dar majora...Cauta factorul declansator, probabil o deceptie in dragoste, corobarata cu nopti nedormite, examene epuizante... Asta e cea mai raspandita "reteta" a bolii in cauza..
Ordinea tratamentului "default" ar fi : Psiholog, apoi psihiatru, antidepresive laolalta cu stabilizatori de stare, incurajari din partea celor apropiati, si cam asta ar fi sfatul meu. Mult succes.
Adrian.
0
13-12-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Nu am inteles, ca si alcisa de altfel, la ce te-ai referit cand ai scris "spitalizare cu forta".
Inca un lucru. Pentru numele lui Dumnezeu, nu opriti tratamentul de la sine putere ci numai cu acceptul doctorului curant.
O rectificare pt mai sus (era vb de coroborare, adica combinare sau amestecare...acum am vazut ca am scris altceva)
0
10-06-2008, ora 00:00
adelar
Nu este medic/terapeut
adelar
mai este cineva interesat sa discute acest subiect?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul