va rog, astept lamuriri

01-02-2008
Lorenne
Nu este medic/terapeut
Lorenne
In urma cu o luna am avut niste dureri in zona pelviana si usturimi la urinare. Am mers la un control si desi nu mi s-a luat lama, am fost diagnosticata cu o candidoza, afectiune cu care ma lupt, ce-i drept de mai multi ani.Am facut si o ecografie interna si mi s-a spus k totul e ok, doar o leziune superficiala pe col cu diamatrul de 1cm.Mi s-a dat tratament cu cervugid si flucovim eu si partenerul.Am facut si o urocultura si sediment de urina, care mi=a iesit negativ, doar levuri relativ frecvente.Dupa 2 sapt. am mers la alt consult, la alt medic si din nou Nu mi s-a luat lama, acelas diagnostic de candidoza cronica, tratament cu pimafucin, diflucan doar eu, nu si partenerul. Am facut si testul Papanicolau care mi s-a aspus k a iesit bine, desi la test nu mi-a iesit candida, ci bacterii, rezultat de tip infamator, metaplazie scuamoasa de tip matur si imatur exudat inflamator fibrino leucocitar moderat, fond hematic, coco-bacili.Am intrebat daca pot face vaccinul impotriva cancerului si mi s-a spus ca da, chiar am fost programata pentru ziua de luni sa merg sa mi se faca prima doza.Eu totusi am niste nelamuriri.Testul Papanicolau l-am facut inainte de al doilea tratament, si cand l-am terminat si am mers si cu rezultatul testului, medicul NU m-a mai consultat, mi-a zis doar ca testul a iesit bine si sa vin luni sa fac vaccinul.Nu m-a lamurit ce e cu inflamatia si metaplazia, eu stiind totusi ca vaccinul trebuie facut pe "curat".Si daca nu m-a mai consultat, de unde stie ca m-am vindecat?Sa merg luni sa-mi fac vaccinul?Sau sa mai merg la o alta consultatie la at medic? Mentionez ca am 29 de ani, este indicat sa fac vaccinul?Va multumesc din suflet anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.