Va rog! Balanita - transmitere, simptome, tratament?

25-05-2006
Chrisya
Nu este medic/terapeut
Chrisya
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Prietenul meu a fost diagnosticat cu balanita candidozica(?!?) si uretrita acuta. Va rog sa ma lamuriti ce inseamna fiecare dintre ele si daca au vreo legatura una cu cealalta. Si mai am o nelamurire... el a avut simptome clare de usturimi ingrozitoare la urinare, inflamare si inrosire locala dar eu nu amavut si n-am nici un simptom. Va rog sa ma lamuriti cum ma poate afecta pe mine ceea ce a avut el (pt. ca s-a tratat intre timp) si ce investigatii trebuie sa fac ca sa depistez daca mi-a transmis si mie ceva.
Daca se poate, spuneti-mi si mie cum se transmite boala asta si daca se transmite doar prin contact sexual vaginal sau se poate transmite si prin sex oral si care sunt urmarile. Daca eu nu am avut nici un simptom, nici o scurgere vaginala dubioasa, nici o leziune bucala, nimic, mai e nevoie sa fac investigatii si/sau tratament?!? El a fost la dermatolog si in 5 zile de tratament a revenit la normal. Eu am fost la ginecolog si astept raspunsul doctorului, dar vreau sa aflu si alte pareri, nu doar una. Este balanita transmisibila doar sexual sau poate aparea si in urma unei infectii urinare?!? Pt. ca medicul meu de fam. nu mi-a spus decat ca balanita apare din cauza unei infectii urinare si nu mi-a spus nimic ca ar fi si BTS!
Pe cine am intrebat, doctori fiind, fiecare mi-a spus altceva...
Cel mai mult ma intereseaza ce sa fac ca sa vad daca mi-a transmis si mie boala, ca poate sunt purtatoare si i-o dau din nou.
Va multumesc anticipat si sper sa raspundeti intrebarilor mele.
Toate cele bune si multa sanatate!!
Chrisya
13 comentarii
0
25-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
balanita candidozica este o infectie cu candida albincans.Se transmite pe cale sexuala.Este mult mai probabil ca el a luat de la tine, candida fiind o ciuperca care se afla in mod obisnuit in vagin si care, in anumite conditii se dezvolta in exces.Asadar este foarte posibil ca tu sa ai aceasta infectie candidozica cronicizata, de mai mult timp si sa i-o fi dat in cele din urma si lui.
E foarte bine ca ai mers la ginecolog, asteapta rezultatele examenului de secretie si vei primi si tratament.
Cel putin teoretic, se poate transmite si prin sex oral, cu conditia sa ai candidoza bucala.
Uretrita este o infectie de cale urinara dar la barbati o buna parte a infectiilor transmise sexual se manifesta prin uretrita.
0
25-05-2006, ora 00:00
Chrisya
Nu este medic/terapeut
Chrisya
Multumesc mult Dr. Evelyn! M-ati lamurit cu cateva lucruri din cele pe care vroiam sa le aflu, dar tot nu-s pe deplin lamurita! De ce: pentru ca daca eu am candida albicans si mai e si cronicizata... cum se manifesta aceasta candida?!? Deoarece eu, cum am mai spus, nu am avut nimic: nici scurgeri dubioase ca si culoare sau urat mirositoare sau dureri la urinare sau altfel de dureri... nici alte simptome la nivel bucal... Problema este alta si aici sunt foarte nelamurita: eu n-am avut relatii sexuale vaginale cu prietenul meu sau cu altcineva anul acesta, am facut doar sex oral cu prietenul meu de 4 ori pana acum si el sustine ca ce a patit el, adica balanita si uretrita, sunt din cauza ca as avea eu ceva care i-a provocat astea... iar eu nu cred ca sunt eu de vina. Iar ceea ce-mi spuneti ma face sa cred acelasi lucru, din moment ce candida albicans se transmite (practic) pe cale sexuala si (teoretic) se poate si prin sex oral... inseamna ca sunt sanse de peste 90% sa nu-i fi transmis eu candida asta, nu?!?!? Eu am fost oricum la ginecolog si astept raspunsul, dar va dati seama ca pana vine rezultatul la analize, innebunesc de cap si incerc sa adun cat mai multe pareri, cat mai pertinente. Personal, cred ca nu eu sunt cea care i-a dat candida, ci altcineva si vreau sa incerc sa demonstrez asta, plus ca, daca el a luat-o din alta parte, mi-a dat-o si mie prin sex oral?!? Eu am facut examen doar de secretie vaginala. Trebuie sa fac si un examen de saliva?!?
Va rog frumos sa ma lamuriti si in problema pe care tocmai am sesizat-o!
Inca o data, multumesc frumos pentru raspunsul atat de prompt!
Multa, multa sanatate, ca-i mai buna decat toate!

Chrisya
0
26-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Daca nu atiavut contacte sexuale vaginale.greu de presupus ca a luat de la dvs.Daca ati avea candidoza bucala ar trebui sa observati depozite pe limba si pe mucoasa obrajilor.Pentru a avea insa un diagnostic cert trebuie sa faceti un exudat faringian.
Candidoza vaginala, in faza cronica, e deseori asimptomatica.In faza acuta se manifesta prin mincarimi si usturimi vulvo-vaginale extrem de deranjanta insotite de secretie abundenta alba, grunjoasa cu miros asemanator celui de piine calda.
0
26-05-2006, ora 00:00
Chrisya
Nu este medic/terapeut
Chrisya
MII DE MULTUMIRI!!! Gata, m-ati lamurit!! Nu-mi ramane decat sa astept rezultatul analizelor, care cred ca va fi cel scontat.
Va multumesc din suflet pentru ca m-ati lamurit si pentru timpul acordat!
Multa sanatate si numai bine!

Chrisya
0
01-06-2006, ora 00:00
gregorio
Nu este medic/terapeut
gregorio
Aceasta problema apare la mine de cativa ani. La inceput a fost o jena..apoi s-a accentuat, au aparut usturimi(nu la urinat), glandul se transforma intr-o masa de carne sangeranda. Sotia nu avea nimic. Evitam contactele asteptand sa treaca de la sine, necrezand ca pot avea vreo boala de acest gen..nu aveam de unde s-o iau, neavand alte relatii sexuale decat strict cu sotia. Dupa cateva zile, 2-3, trecea, era din nou bine...pana la un moment dat cand aparea din nou.
La un moment dat m-am hotarat, recunosc cu foarte multa insistenta din partea sotiei(pana la urma a trebuit sa-i spun), sa merg la dermatolog. "BALANITA".TRATAMENT: ungeri locale cu un amestec de clotrimazol si nidoflor si spalari cat mai dese cu musetel. Am tinut tratamentul o perioada...deh ca romanul...pana mi-a fost mai bine, apoi am neglijat. Singurul lucru pe care-l faceam cu sfintenie era igiena locala zilnica.Am avut o perioada cand aveam o viata sexualal "plina" cu sotia mea, aproape in fiecare zi...faceam dragoste, si nu s-a intamplat nimic. Acum a aparut din nou. Am uns local doar cu nidoflor si deja in 3 ore incepuse sa dispara. Am incercat sa fac legatura cu alimentatia, cu ce beam la diferite ocazii..nu mai stiu ce sa fac. Adevarul e ca nu am facut analize de laborator nici eu nici sotia.
Asta e povestea mea. Ce sfat mi-ati putea da? Cu multumiri.
0
01-06-2006, ora 00:00
gregorio
Nu este medic/terapeut
gregorio
Aceasta problema apare la mine de cativa ani. La inceput a fost o jena..apoi s-a accentuat, au aparut usturimi(nu la urinat), glandul se transforma intr-o masa de carne sangeranda. Sotia nu avea nimic. Evitam contactele asteptand sa treaca de la sine, necrezand ca pot avea vreo boala de acest gen..nu aveam de unde s-o iau, neavand alte relatii sexuale decat strict cu sotia. Dupa cateva zile, 2-3, trecea, era din nou bine...pana la un moment dat cand aparea din nou.
La un moment dat m-am hotarat, recunosc cu foarte multa insistenta din partea sotiei(pana la urma a trebuit sa-i spun), sa merg la dermatolog. "BALANITA".TRATAMENT: ungeri locale cu un amestec de clotrimazol si nidoflor si spalari cat mai dese cu musetel. Am tinut tratamentul o perioada...deh ca romanul...pana mi-a fost mai bine, apoi am neglijat. Singurul lucru pe care-l faceam cu sfintenie era igiena locala zilnica.Am avut o perioada cand aveam o viata sexualal "plina" cu sotia mea, aproape in fiecare zi...faceam dragoste, si nu s-a intamplat nimic. Acum a aparut din nou. Am uns local doar cu nidoflor si deja in 3 ore incepuse sa dispara. Am incercat sa fac legatura cu alimentatia, cu ce beam la diferite ocazii..nu mai stiu ce sa fac. Adevarul e ca nu am facut analize de laborator nici eu nici sotia.
Asta e povestea mea. Ce sfat mi-ati putea da? Cu multumiri.
0
05-04-2007, ora 00:00
GIORGIAN
Nu este medic/terapeut
GIORGIAN
AM FOST LA 7 MEDICI DERMATOLOGI SI UN UROLOG REFERITOR LA O BOALA GENITALA.BOALA SA MANIFESTAT DUPA UN CONTACT SEXUAL NEPROTEJAT CA O UMFLATURA IN ZONA PREPUTULUI, URMATA DE MANCARIMI SI USOARE USTURIMI. PRIMUL MEDIC CARE A CONSTATAT CA SUFAR DE BALANITA CAND. MI-A PRESCRIS UN AMESTEC CA LAPTELE COMPUS DIN NEAMICINA, HIDEOCOLIZAN, AC. LNIC, STAMICINA, PT UZ EXTERN AL CARUI TRATAMENT A CONDUS LA DESUMFLAREA ZONEI IN PROPORTIE DE 65%, ASTFEL VAZAND CA BOALA SA OBIJNUIT CU MEDICAMENTUL SI NU MAI DA INAPOI IAM CERUT D-NEI DR IN REPETATTE RANDURI SA-MI SCHIMBE TRATAMENTUL.INTRUCAT IMI TOT REPETA SA MA DAU CU ACELASI PRODUS CARE DEVENISE INUTIL AM APELAT LA ALTI 6 MEDICI CARE MI-AU PRESCRIS URMATOARELE MEDICAMENTE:GENTICOL, CONDILINE, ELOCOM, TETRACICLINASI AMPICILINA UNGUENT, TETRACICLINA PASTILE, AMPICILINA, DAR CARE NU AU DAT NICI UN RASPUNS.sI TOT CAUTAND AM GASIT ACU IN SF UN ALT MEDIC CARE MA DIAGNOSTICAT CA AVAND BALANITA CRONICA SI MI-A PRESCRIS NIMESIL, FLUCOSIN SI BIAZOL SI VREAU SA VA SPUN CA DIN NOU MI-A DAT RANDAMENT, DAR TOT MAI SE VEDE PUTIN UMFLAT SI MAI SE INROSESTE DUPA FRECARE.SI MAI AM O BLANDA MICA SI ROSIE CARE NU DISPARE. ASTEPT SFATUL UNUI MEDIC PT A CONTINUA TRATAEMNTUL.VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
21-09-2007, ora 00:00
lex192
Nu este medic/terapeut
lex192
am si eu o problema... vad k ati scris k aceasta balanita se poate lua numai prin contact sexual.. ei bine.. mie mi-au aparut un fel de bubite pe gland si pe interiorul preputului si nu am avut nici un contact sexual pana acum... acele bube se inrosesc dupa ce ma masturbez.. credeti k ar putea fi vorba tot despre balanita? sunt cam inspaimantat ce este drept si pana acum nu am fost la medic... va rog frumos sa imi raspundeti daca se poate...
0
03-04-2009, ora 19:31
elena12
Nu este medic/terapeut
elena12
de 4 zile am mancarimi vaginale foarte deranjante insotite de o secretie alba abundenta asemanatoare cu laptele prins.mancarimile se transforma adesea in usturimi.urmeaza sa merg la un medic...dar pt atsa trebuie sa m astept cateva zile(atunci am fost programata)..ce ar putea fi?ce as putea face pt a scapa de usturimi si mancarimi pana cand voi fi consultata?
0
05-05-2009, ora 04:22
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua.Indraznesc cu o intrebare, poate voi afla un raspuns cat mai exact.Am avut acum doua saptamani o relatie sexuala neprotejata cu o fosta prietena.La o saptamana dupa asta mi-au aparut pe pielea de sub gland cateva bubite mici rosii cat varful unui ac iar glandul era putin iritat si aveam o senzatie de usoara usturime.Mentionez ca nu am mai avut asa ceva niciodata.Dupa o igiena stricta, bubitele au disparut la vreo 1 saptamana precum si mare parte din iritatie.Am fost totusi la un dermatolog care mi-a explicat ca nu este o boala venerica ci doar un herpes penian in remisiune si mi-a recomandat o crema dupa o formula pe care mi-a specificat-o pe o reteta.As dori sa aflu si parerea dumneavoastra.Am uitat insa sa intreb daca se adevereste ca am asa ceva, voi scapa vreodata de acest herpes si daca in viitor voi mai putea avea relatii sexuale neprotejate fara sa imi expun partenera la vreun risc.Va multumesc.
0
10-05-2010, ora 19:12
geo_19_07
Nu este medic/terapeut
geo_19_07
buna ziua!am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva:de 2 zile am o mancarime in zona labilor mici este si zona rosie si o scurgere albicioasa, imi poate zice cineva de la ce poate fii, contact sexual am avut, m-am dat si cu crema de galbenele si pe moment imi trece, dupa 2-3 ore am din nou mancarimi.La medic nu ma pot duce ptr ca sunt in Cipru si deocamdata nu am bani.Am auzit ca este un medic bun aici care vorbeste si romaneste ptr ca a facut scoala in Romania, dar nu stiu unde are cabinetul si nici nr de telefon nu il am.Multumesc mult.
0
06-06-2010, ora 01:05
_Katana_
Nu este medic/terapeut
_Katana_
Buna ziua(desi e seara acuma).Am si eu aceeasi problema cu bubitele rosii pe capul penisului.As dori sa stiu daca aceasta boala (balatina daca am inteles eu bine) poate trece de la sine...sau este nevoie de un tratament? Am un produs medicinal alcatuit din plante numit bitter suedez (contine alcool).Este bun acesta?Am incercat sa aplic odata in acea zona in urma careia am simtit o usturime (din cauza alcoolului presupun). Este in regula sa mai aplic sau sa folosesc alte metode?Multumesc anticipat!
0
07-02-2012, ora 02:06
willmark
Nu este medic/terapeut
willmark
buna ziua tin sa mentionez ca balaniat acuta se poate trata cu bicarbonat de sodiu si tetraciclina unguient
bineinteles mai intai tr sa cureti cu bicarbonat de sodiu dizolvat in apa apoi stergi cu un tampon steril dupa care dai cu un strat suptire de crema asa repeti 5 zile dar sa nu faci sex 2 saptamani si igena maxima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.