va rog citire rezultate rmn

02-01-2014
bobostaru
Nu este medic/terapeut
bobostaru
Ma numesc bogdan cobzaru.

Am fost sfatuit de dr meu neurolog sa fac un RMN in schimb nu am avut ocazia sa aflu ce reprezinta aceste concluzii.
Va rog sa-mi cititi aceste concluzii ptr. Ca am fost programat deabea pe data de 25 Ian. 2014.

Concluzii

Leziuni ale substantei albe supra si infratentorial pentru ecefalomielita acuta diseminata-de confruntat cu datele clinico-biologice

Sinuzita cronica maxilara bilaterala, frontala stanga

Mastoidita stanga

Multumesc.

Sa aveti un cu multe bucurii.
12 comentarii
0
02-01-2014, ora 21:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
si ce simptoame va provoaca aceasta problema?
encephalomyelita este o inflamatie a creierului, poate avea multe cauze, unele dintre ele foarte severe.
mastoidita poate fi o sursa pentru asa ceva.
totul depinde insa de simptoamele produse de boala.
in orice caz trebuie clarificat repede si nu asteptat 3 saptamani
0
03-01-2014, ora 17:11
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Dupa parerea mea, rezultatul RMN cere o internare imediata. Nu asteptati nici macar un minut si sunati la serviciul de Urgenta din orasul dumneavoastra. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
12-01-2014, ora 13:31
Gabriellitto78
Nu este medic/terapeut
Gabriellitto78
Buna ziua. Ma numesc Gabriel si am 35 de ani. In luna decembrie 2013 am facut un RMN la Constanta, deoarece am acuzat niste dureri groaznice (ca niste intepaturi de cutit) in zona prostatei, zona anala (medical nu stiu cum se numeste zona), dureri care imi raspundeau in zona pelviana. Durerile NU imi coboara pe picior sau in calcai. Am ajuns la Urgenta dus pe brate de colegii de serviciu, iar la ortopedie mi s-a facut o injectie in coloana. In urma perfuziei de la Urgenta si injectiei de la ortoped am reusit sa plec pe picioarele mele. Jetul urinar este mai scazut decat de obicei (nu ma blochez sau sa nu ma pot tine). Am mai citit postarile anterioare si ma sperie sindomul coada de cal. Rezultatul RMN-ului este urmatorul:
Examinare IRM coloana lombara fara subst. de contrast IV
Secvente efectuate/; sagital T2 la nivelul conului medular
Angiom corp vertebral L1, L4
Fara modificari de semnal T2 la nivelul discurilor intervertebrale lombare
Conservarea spatiilor intervertebralelombare
Fara modificari semnal STIR la nivelul platourilor vertebrale lombare sugestive pentru fenomene inflamatorii.
Hipertrofia articulatiilor interapofizare L4-L5, L5-S1 si a ligamentului flavum.
Debord discal lateral stangL4 ce atinge extraforaminal radacina L4 stanga.
Concluzii: Modificari degenerative incipiente la nivelul articulatiilor interapofizare.
Conflict radicular extraforaminal L4 stang prin debord discal lateral stang L4.
Am fost cu rezultatul la neurolog si mi-a zis sa stau linistit ca nu e nimic grav, e un inceput de hernie de disc si ca se va vindeca de la sine. Sa evit efortul. La miscari bruste inca mai simt durerile de care v-am spus la inceputul comentariului meu. Singura diferenta este ca pot merge pe piciarele mele.
Va rog frumos sa ma ajutati. Astept recomandarile dvs. Va multumesc anticipat.
0
12-01-2014, ora 15:00
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ce facem dupa efectuarea unui RMN ? Este foarte bine ca ati fost la neurolog. Dupa parerea mea ar fi bine sa mergeti si la un neurochirurg care sa va spuna mai exact daca este nevoie sau nu de interventie chirurgicala. In cazul in care va spune ca nu este nevoie, trebuie sa va orientati spre tratamentele de recuperare medicala si sa nu asteptati sa faceti o noua criza, care s-ar putea sa fie si mai grea pentru dumneavoastra. In cazul in care nu va fi nevoie de interventie chirurgicala vreau sa va atrag atentia ca exista tratamente de recuperare medicala naturiste care sunt foarte sanatoase, nu au contraindicatii si nu au efecte secundare. Va recomand sa evitati produsele cortizonice, care chiar daca pe moment aduc o ameliorare, in timp au efecte secundare neplacute. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
10-05-2014, ora 06:14
claudyuta
Nu este medic/terapeut
claudyuta
Buna ziua, as dori sa va intreb si eu cum as putea sa scap de o durere in spate pe pattea dreapta sub omoplat. M-am trezit din somn cu aceasta durere.va multumesc
0
12-05-2014, ora 13:32
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Luati un antiinflamator (de exemplu Vimovo sau Naldorex) si mergeti la o consultatie la reumatologie. Sanatate!
0
05-02-2015, ora 20:04
july2009mm
Nu este medic/terapeut
july2009mm
Sunt operata de otoscleroza la urechea dreapta din 2004 si inca aud bine, la urechea stanga m-am operat tot de otoscleroza anul trecut in martie si nu a reusit, dimpotriva, mi s-a spus ca am facut o mica hemoragie, apoi otita si culmea am iesit clinic vindecata, dar tot nu aud nimic. cu ea.
Din curiozitate, acum 10 zile am facut un RMN la urechi, la o clinica privata din Pitesti.
Rezultatul transmis probabil de catre un medic din Bucuresti, este urmatorul:
Mastoidita bilaterala cronica, cu fluid ce mansoneaza canalele semicirculare stangi si zona de degenerare grasoasa osoasa si fibrilara musculara in muschiul pterigoid medial stang. Dedublare de sept pelucid.
In traducere libera, pt mine care nu stiu medicina, ce inseamna acest diagnostic? cum se repara? e grav? si sa cred asa ceva? mentionez ca nu ma doare nimic.doar ametesc si vuiesc urechile si aud slab cu urechea operata din 2004.si inca ceva, in anul 2000 am facut alerigie la anaestezia totala la o operatie de apendicita, salvandu-ma greu.
Multumesc anticipant sperand sa imi raspunda cineva.
0
06-02-2015, ora 09:54
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ce tratament luati in prezent?
0
06-02-2015, ora 20:22
july2009mm
Nu este medic/terapeut
july2009mm
nu iau nici un tratament, nu ma doare nimic, doar ca nu aud.
De ce intrebati?
0
21-04-2015, ora 14:37
Alexandra xandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra xandra
Bună ziua, mă doare forte rău capul, cel puţin o data pe luna şi după prima durere câteva zile la rand. Durerea se localizează în partea dreapta, tâmplă dreapta ochiul drept, sub forma unei presiuni. mă trezesc dimineaţă cu uşoară durere de cap şi pe parcursul zile se agravează, îmi vine sa vomit nu pot sa vorbesc de durere sa mă concentrez. Am fost la medic şi mi.a recomandat Migrolin o pastila pe zi dar nu se văd rezultate mă doare la fel de puternic şi la fel de des.în jur de vor 4 ani au început sa îmi apară aceste dureri si din ce în ce mai dese..Mulţumesc
0
21-04-2015, ora 22:12
july2009mm
Nu este medic/terapeut
july2009mm
dna Alexandra, consultati un orl-ist. sa nu aveti mastoidita si un ex.rmn.
0
07-09-2016, ora 10:31
ovidiupavel
Nu este medic/terapeut
ovidiupavel
Buna.va rog sa ma ajutati cu termenii acestia medicali si sa imi spuneti mai pe romaneste care ar fi problema am fost la un Neurochirurg da nu mi-a zis mare lucru doar sa merg la unguri sa ma 'deschida'sa vada ce e acolo am prins un nchirurg pleu.care poate sa ma ajute cu o citire e bine venit rog mult fara gen vezi un neurochirurg.o sa caut si nchirurg dar as vrea mai multe pareri.ms
RMN:Scolioza destroconcava a coloanei cervicale cu aplatizarea lordozei cervicale fiziologice
-c2sic3:protruzie discala posterioara ce determina amprentarea sacului dural, fara conflict radicular decelabil
-C4:debord discal circumferetial intra si extra foraminal bilateral, cu amprentarea sacului dural, ingustare foraminala bilaterala fara conflict radicular decelabil
-C5:debord discal circumferential intra si extraforaminal bilateral ce determina amprentarea sacului dural, ingustare foraminala cu tangenta radiculara bilaterala
-Chist intracanalar, extramedular, paramedian drept la C6 si C7, cu sclloping osos si extensie intraforaminala, dimensiuni aproximative 26/10 mm-mai probabil chist arahnoidian.Schitarea unui discret hipersemnal intramedular paramediandrept la acest nivel-leziune medulara demielinizare reala?artefact?
-Fara modificare de structura osoasa suspecta decelabila in segmentul examinat
-Fara alte modificari patologice decelabile pe rutele nervoase ale plexului brahial
-Edem intramuscular la nivelul subscapular
CONCLUZII:
-Formatiune chistica intracanal vertebral, extramedular, paramedian drept cu extensie intraforaminala la C6 si C7 (chist arahnoidian?)si minim hipersemnal intramedular paramedian drept la acest nivel-posttraumatic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.