va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu un diagnostic

22-02-2013
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
buna ziua in urma cu ceva timp am avut niste probleme medicale(am scris chiar aici pe forum)la indrumarea mai multor persoane eram suspect de atacuri de panica, dupa lungi drumuri pe la doctori, analize ecografii etc m-am dus la psihiatru, era noapte undeva in jurul orei 23 ma simteam foarte rau iar salvarea nu avea ce sa imi dea decat un diazepan injectabil, m-am urcat in masina si plec la spitalul judetean de pshihiatru(cum nu am putut sa conduc am rugat-o pe sora mea sa ma insoteasca sa nu fac ceva)ajung acolo portarii au zis ca nu am ce cauta aici in fine dupa multe insistente se duce unul sa cheme pe d-na dr ce era pe tura dupa vre-o 25min apare si ea(ori dormea ori era in consultatie eu inclin sa cred a 2 varianta dupa fata cu care a venit)ma baga in biroul ei(era si sora cu mine)ma intreaba ce am ii explic, incearca sa ma provoace sa imi fie rau(mie imi era rau de cand am plecat de acasa si in timpul cat am vorbit cu ea)la care ea imi zice cam asa daca tie rau vrei sa chem paza sa te lege de pat si sa iti dau o injectie sa dormi pana maine iar dimineata sa vezi ce bine te simti, eu refuz politicos chiar daca mi sa parut deplasat modul in care mi-a spus mai ales pe tonul ala, o intreb daca nu poate sa imi dea medicamente nu sa ma internez in spital mai ales intr-un spital de genu(eu tot rau ma simteam in timpul asta)imi zice bine hai ca iti scriu la care ea ce sa iti fac daca ai ales sa te insori de tanar trebuia sa te mai maturizezi si o intreaba pe soramea ce a vazut la mine cu ce am vrajit-o sa nu se sperie cand ii spun ca mie rau ca nu am nimic ea credea ca e sotia, nu ia raspuns nimic chiar daca deja era nervoasa ma pune sa semnez intr-un caiet sa revin peste 10 zile dar nu la spital la cab ei privat
4 comentarii
0
22-02-2013, ora 12:22
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
iau reteta si plecam, nu stiu cum a ajuns la concluzia ca e sotia(nu aveam nici unul verigheta nici gesturi intime, tinut de mana etc doamne fereste)toata consultatia a durat max 10 min, ajung la farmacie ma intreba aia e prima data raman blocat zic ca da si ii cer reteta sa citesc(am facut cea mai mare prostie sa nu citesc bazandu-ma doar pe dr, de la atacuri de panica am ajuns la schizofrenie, tulburari depresiva anxioasa pe fond, iau medicamentele ajung acasa si citesc, doar pe vreo 2 am citit restul nu ma mai interesat erau ceva picaturi foarte tari trebuia sa pui 2 picaturi seara iar daca nu dormeai 7-8 ore riscai sa iti pierzi memoria si erau mai multe atentionari din aste grave, binenteles nu am luat nici un medicament, iar problema mea e acum luni am fost la un job unde mi-a cerut adeverinta medicala de la psihiatru, m-am dus la spital si stupoare apar in baza lor de date nu poate sa imi dea clinic sanatos ii explic ce sa intamplat atunci iar ei nimic am ramas cu un diagnostic fals, ce as putea sa fac sa ma stearga din caietul ala?mentionez ca medicamentele le am chiar si azi si nu am luat nici unul sunt sigilate doar prospectul folosit, un diagnostic chiar asa usor se poate pune?fara nici un test ceva doar o discutie despre boala mea si printre care una ca m-am insurat tanar fara sa am verigheta si sa discutam pe tema asta(mai ales ca era soramea iar a 2 cu amenintatul mi se pare dezgustator toata greseala mea a fost ca nu am citit bazandu-ma pe dr inainte de asta eu nu prea aveam probleme de sanatate nu stiam eu ce inseamna dr boli etc eram o persoana sanatoasa
0
22-02-2013, ora 12:37
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
v-am povestit pe larg tot ce am patit sperand ca cineva din voi sa ma ajute, problemele mele erau de la alceva mi-a fost gasit in nas stafilococ auriu(am stat peste 2 luni cu el)si am fost la 3 dr orl nici unul nu mi-a dat sa imi fac exudat nazal chiar daca ma ustura nasul de nu mai puteam imi lacrima ochii ziceau ca e de la curent, praf(mi-am facut la indrumarea unui user de aici de pe forum care ii multumesc din suflet)si oxiurii in rest nimic(va rog sa ma iertati daca am scris gresit ceva dar si acum cand ma gandesc la ce am patit imi vine sa plang puteam sa mor din cauza stafilococului auriu(mi-a spus multi dr ca am corpul rezistent ca am mai ajuns la ei dupa atata timp)asta pe langa ca aveam in corp cred ca farmacie(la fiecare dr care mergeam imi dadea medicamente le luam 3, 4 zile si nu simteam nimic starea mea era la fel)
0
28-02-2013, ora 15:09
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, să înţeleg că problema ta s-a rezolvat. Ar mai fi alte întrebări? Te-a afectat ceea ce ti s-a întâmplat?
0
05-03-2013, ora 12:45
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
problema mea veche cu sanatatea sa rezolvat, DOAR ca mi-a ramas un diagnostic gresit iar acum nu ma pot angaja din cauza acelui diagnostic si nu stiu ce e de facut, toate medicamentele si ceva picaturi inca le mai am sunt sigilate, in concluzie nu m-am tratat cu medicamentele prescrise, boala aceea nu o am, suferinta a fost de la alceva am si rezultate de analize, doctori in nici un caz schizofrenie etc, binenteles ca ma afectat dar viata merge inainte multumesc lui D-zeu ca sunt sanatos si mi-a dat putere sa trec peste in rest nu port ura, ciuda pe dr asa a fost sa fie doar ca nu mai am incredere asa mare in ei indiferent cat de apreciat e de alti sau bun
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: