Va rog! Doar un sfat as vrea

16-07-2012
Cristinairina93
Nu este medic/terapeut
Cristinairina93
Am o problema in viata sentimentala. In urmma cu 2 zile m-am despartit de prietenul meu. Am avut o relatie de 3 ani jumatate si acum2 zile s-a terminat brusc. Alegand sa plece din Bucuresti, timp de 2 saptamani fara mine, doar cu prietenii (avand in vedere ca oriunde mergem, eram amandoi). Nu mi-a picat bine ce am auzit si am decis in clipa urmatoare sa punem capat relatiei. Avand in vedere ca el urma sa plece la mare ( stim cu toti ce viata duc unii adolescenti acolo. Cluburi, fete, bautura), el nu a avut nimic de obiectat, a fost de acord cu despartirea, iar pe mine ma durut foarte tare indiferenta lui. Nu pot sa cred ca dupa 3 ani jumate el a decis sa ne despartim astfel. Tin sa mai mentionez, faptul ca, el are varsta de 17 ani, iar eu 18.
De atunci, eu am intrat intr-o depresie puternica. Plang incontinuu, nu vreau sa ies din casa, prietenele ma incurajeaza, dar degeaba... Pana si sfaturile parintilor nu mai un un rost. Am decis sa va scriu, in gandul bun de a ma ajuta. Nu stiu ma simt de parca toata lumea ma uraste si mai ales fostul... Nu stiu ce sa mai cred.. Va rog un raspuns cat mai urgent! Sunt disperata!
2 comentarii
0
16-07-2012, ora 10:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua Cristina,
viata -i ASA de frumoasa (si scurta) pe pamant,
incat -ASA cum iti zic SI prietenii
(stiu ca voi-tinerii, apreciati mai mult CE va zic prietenii si NU parintii..)
NU merita sa te izolezi...e vara.soare.vacanta mare.
p.s. NU iti doresc, dar s-ar putea sa mai treci in viata prin astfel de situatii!
Vei ceda psihic, iar si iar?!

parere:
- n-ai detaliat cauza plecarii lui DOAR cu prietenii? v-ati certat? esti posesiva? esti geloasa?
(daca DA, l-or fi influentat SI prietenii, zicandu-i ca are toata viata inainte si.asa o fi)
doar tu stii cum, te-ai comportat cu el
si daca NU ai nimic sa-ti reprosezi in comportamentul tau..
- DE CE? ai pus BRUSC capat relatiei de 3 ani si ceva? SA INTELEG CA, NU AI INCREDERE in el dupa atata timp?
- CE? vei face, odata casatorita fiind si, sotul va pleca cu secretara si n colegi - in delegatie pe litoralul romanesc si NU numai?!..iti vei lasa serviciul, copiii si-l vei insoti DOAR cu gandul ca acolo-s:"Cluburi, fete, bautura"- cum zici/
- ai fi vrut sa NU fi plecat, tu amenintandu-l ca vei "rupe" relatia?!...
- sa inteleg ca el avea 14 ani si tu 15 cand v-ati imprietenit.hmmmmm...fain asta.dar, vei mai trece prin alte relatii frumoase-de ce, nu?

propunere:
- scoala-te dimineata devreme, si dupa ce ne citesti pe forum, imbraca-te frumos, suna-ti prietenele si/sau colegii, mergeti la plimbare, seara prin club...vei demonstra ca SI tu POTI fara el, fa SI poze-pune-le pe fb...si
1. daca va reveni la tine.iarta-l
2.daca Nu va reveni, inseamna ca NU te merita si ca-ti vei gasi sigur pe cineva care, sa te merite cu adevarat!

CUM? sa cedezi din prima?..
O zi buna iti doresc!
..o mama.
0
16-07-2012, ora 13:20
Cristinairina93
Nu este medic/terapeut
Cristinairina93
Va multumesc din tot sufletul pentru sfat! Probabil am uitat sa mentionez, sunt foarte geloasa si posesiva... si acum chiar regret ca i-am zis ca vreau sa ne despartim. Imi vine sa iau telefonul si sa il sun si ii spun ca mie dor de el, si ca il iubesc enorm. Dar probabil daca as face-o as fi penibila in fata lui. Nu stiu ce sa mai fac... Ma simt fara vlaga nu sunt in stare de nimic fara el. Ce sa fac, sa astept o intreaga saptamana sa vina in Bucuresti si dupa sa aud ca si-a gasit pe altcineva?!. Ma omoara gandu asta'.
A! si am mai uitat sa va mai spun ceva: mi-a mai zis ca anul trecut a mai fost pleact fara mine, doar o singura zi, tot cu prietenii lui, iar eu de abia acum am aflat. Credeti-ma ca am intrat intr-o stare de soc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul