va rog frumos sa ma ajutati! hemoleucograma

19-12-2007
Szabo roxana
Nu este medic/terapeut
Szabo roxana
mi-am facut hemoleucograma si mi-au iesit urmatoarele valor:WBC:8.85;nr limfocite:2.63;nr monocite:0.55;nr neutrofile:5.22;nr eosinofile:0.37;nr basofile:0.07 (U/M 10^9/l)nr eritrocite:5.59 (U/M:10^12/L);hemoglobina:13 g/dl;hematocrit: 40.3%; MCV:87.9 fl; MCHC: 32.1g/dl; RDWC:11.7%;nr trombocite: 247 (10^9/dl);PCT: 0.2%; MPV8.23 fl;PDWC:19.5%. mi le puteti interpreta va rog? de ce e numarul de eritrocite crescut? nu ar trebui ca si hemoglobina si hematocritul sa fie crescut?are vreo influenta asupra tahicardiei (care e de obicei in jur de 100-120 bpm)?ce implicatii poate avea atat tahicardia cat si eritrocitoza?
2 comentarii
0
29-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Eritrocitele usor crescute se pot datora unei hemoconcentratii - consum inadecvat de lichide in perioada premergatoare recoltarii. Valoarea insa nu indica o boala hematologica, iar in absenta altor indicatori, nu este legata de tahicardie.
0
06-07-2009, ora 23:17
Bogdan1979
Nu este medic/terapeut
Bogdan1979
Buna ziua,
Am si eu o intrebare vis-a vis de rezultatele la niste analize facute recent la Institutul Clinic Fundeni. Ma stiu de multa vreme (cca. 8 ani) cu unele probleme cu ficatul, o asa denumita de medici hepatita cronica cu citoliza, cu transaminaze crescute. Am urmat un tratament prescris de medicii de acolo cu Ursofalk 250 mg si Lagosa si mi-au scazut transaminazele in limite normale, dar observ ce ceva vreme ca la analizele de hematologie imi iese modificat PDW -ul si anume 74, 2% fata de intervalul de normalitate de 12-18%. In afara de asta MCH-ul e de 32, 4 fata de intervalul de normalitate de 27-31%. Ce ar putea insemna modificarile astea noi care ma pun pe ganduri fata de cele pe care le stiam eu cu ficatul marit, steatoza, structura neomogena? Mentionez ca nu am virusi hepatici B sau C.
In speranta unui raspuns la cele ce v-am scris eu, va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.