va rog mult dati-mi si mie un sfat

18-03-2009
alex200000
Nu este medic/terapeut
alex200000
eu si prietena mea avem o relatie de 2 ani si am facut sex neprotejat la 2 zile dupa ce ia trecut ciclu. dar in momentul acela se putea vedea pe tampon cai mai cursase un lichid maro, eu nam ejaculat in interior dar am atins cu mana de sperma din gresala dupa care am introdus un deget in vagin si marea problema este ca ei ia venit ciclu pe 7 februarie si asta sa intamplat pe 14 februarie ca la ia asa este mereu tine cam 5 zile dar si in a 6 a zi si a 7a zi ii mai curge lichidul acela maro. suntem in data de 18 martie si ei ink nu ia venit ciclu ce se intampla????? nu am facut testul de sarcina inca si suntem tare speriati.. si mai este o intrebare daca este insarcinata ce metode sunt pt a scapa de sarcina dar fara chiuretaj si daca te poti baza pe ele??? si apropo prietena mea este minora. are 17 ani si jumatate
2 comentarii
0
18-03-2009, ora 12:21
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Este putin probabil sa fie insarcinata, dar nu se exclude aceasta posibilitate. Prietena ta are o menstruatie regulata, de obicei? pentru ca poate fi vorba despre o dereglare hormonala, sau poate sa intarzie si din cauza stresului, a unei racelisi nu neaparat o sarcina. De ce nu cumparati un test de sarcina ca sa fiti siguri ca nu este vorba de asta ? se gaseste in orice farmacie si nu costa foarte mult, dar atentie! un test de sarcina este valabil doar daca este facut la 3 saptamani de la contactul cu risc, sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei si este de preferabil sa se faca cu urina de dimineata. Cat despre intrerupere de sarcina, eu zic mai intai sa va asigurati daca este vorba despre asta sau nu, si daca este asa, fata nu poate face intrerupere de sarcina decat cu acordul unuia din parinti pentru ca este minora. Eu zic ca asta trebuie sa va fie invatare de minte si pe viitor sa nu va mai jucati cu chestiile astea pentru ca sunteti tineri si nu va doriti copii de acum. Prezervative se gasesc in toate farmaciile, iar daca spui ca aveti o relatie de ceva timp, puteti recurge chiar la anticonceptionale, dar bineinteles nici astea nu se iau dupa ureche. Mergeti la un cabinet de planning familial, va faceti o programare si puteti discuta linistiti cu doctorul de acolo pentru ca va va indruma sa alegeti metoda cea mai potrivita pentru voi. Numai bine !
0
18-06-2009, ora 19:14
cicho_cicho
Nu este medic/terapeut
cicho_cicho
cel mai sigur sa iti spun eu ceva... in prmele 7 zile dupa menstruatie si inainte cu 7 zile nu se intampla absolut nimic daca ejaculezi inauntru ii sfat de la medic si dupa ce am nascut timp de 4 ani nu am ramas insarcinata si inainte de aia eu mi-am dorit un copil. Asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme. pa si nu iti bati joc ai grija de ea ca ii mica si... ii fata o fata trebuie tratata ca o printesa. Pa pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.