va rog mult sa imi raspundeti. nu mai stiu ce sa fac

18-06-2011
rogirl
Nu este medic/terapeut
rogirl
Buna ziua! am si eu o problema in familie destul de grava..bunica mea are crize foarte dese in care tipa, plange, urla de fapt nu tipa, spune ca o filmam noi cei din familie, ca am dat filmarile la televizor, ca apare ea la realitatea, la otv..inventeaza povesti in care ea chiar crede cum ca o urmaresc diversi vecini si ii fac poze, spune ca au luat.o la puscarie dar ea de fapt e acasa, ca ii vor lua casa si o gramada de lucruri..a incercat in mai multe randuri sa se sinucida..si nu stim ce sa facem cu ea..am sunat la 112 la spital sa vina o ambulanta, a venit, dar a spus ca daca ea nu vrea sa fie internata, nu o pot lua. dar pur si simplu nu mai stim ce sa facem cu ea..ne innebuneste si pe noi..va rog dati.mi un raspuns..suntem disperati..ea nu vrea sa urmeze tratament, nu vrea sa se duca la doctor pentru ca spune ca o filmeaza si cei de acolo si ca toata lumea o urmareste..chiar nu stie nimeni ce putem face? la urgente cand sunam ni se spune tot timpul ca nu au cum sa o ia daca ea nu vrea..dar ea e bolnava, cum ar putea sa spuna singura ca vrea sa se interneze..
9 comentarii
0
18-06-2011, ora 19:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ar fi interesant daca ati povesti prin ce a trecut pana acum ca sa ajunga sa se manifeste in felul asta.
Un rol major are si abordarea nutritionala. Mai detaliat am scris aici:

http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html

http://forum.romedic.ro/prod/Ce_ne_facem_cu_ANXIETATEA_?_051190.html
************
Stati ca acu o sa apara zgubiliticii cu experienta: Politia, Salvarea sunt OBLIGATI sa colaboreze in astfel de situatii.
Cum sa arunci mizeria sub pres intr-un mod profi!
0
18-06-2011, ora 19:55
rogirl
Nu este medic/terapeut
rogirl
deodata a inceput sa spuna ca o urmaresc diverse persoane pe strada si ca o pozeaza, ca vor sa o bage in puscarie..si noi tot incercam sa o linistim, sa ii explicam ca nu e asa, sa stea linistita ca noi avem grija de ea..si a tinut.o asa o perioada, dupa care nu a mai vrut sa iasa din casa..sta tot timpul in casa..si se da jos din pat foarte rar..prefera sa faca pe ea decat sa iasa la toaleta, pentru ca spune ca o filmeaza peste tot..si mai iese din camera doar ca sa se certe cu mama mea..pe care o si impinge, i.a rupt lantul de la gat intr.o zi pentru ca incerca sa o bata (ea pe mama mea)..lumina de la bec, de la televizor, de la calculator, de la stalp de la faruri in toate spune ca sunt puse camere..acum 2 zile a umblat la contoru' de lumina si a rupt firele de acolo, am ramas fara lumina..ne e frica sa mai si dormim..ceea ce ati scris dumneavoastra nu ma ajuta, pentru ca ea nu accepta pastile..acum 2 ani ii prescrisese medicul de familie la care a mers foarte greu convinsa..si le inghitea si apoi se ducea si vomita..de mancat nu vrea sa manance pt ca are impresia ca ii pune mama medicamente in mancare..
0
18-06-2011, ora 20:19
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Daca dumneavoastra puneti mana din intamplare pe un fier incins, simtiti durere. A doua oara nu veti mai pune mana pe acel obiect. Insa daca veti lua o doza zdravana de morfina sau un medicament cu actiune similara cum este de pilda Tramadolul, senzatia va fi proportional atenuata, dar probabil ca distrugerea pielii va exista ca la orice om.

Presupunand ca nimeni nu ar sti ca ati servit opioizi, toti vor spune: "Aceasta femeie A INEBUNIT! Trebuie dusa la spital pentru binele ei."

De fapt este vorba de vicierea unui proces neurologic fundamental: PERCEPTIA. Sunt o multime de factori care pot perturba intr-un mod specific acest mecanism pe baza caruia acumulam informatii de cand ne nastem si pana murim.

De aceea va propun sa cititi topicul cu dieta din profilul meu si veti vedea cum am rezolvat pe cont propriu niste probleme destul de serioase.
Evident ca oricine poate sa va spuna:
"trebuie sa legati baba si sa o duceti la Pshiatrie. Acolo au tranchilizante care o vor face sa stea cuminte in fata TV-ului!"
Nu ma intereseaza abordarea asta...
Sanatate!
0
19-06-2011, ora 02:22
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
http://www.trilulilu.ro/bindersamuiel/786c316521d55d
0
20-06-2011, ora 17:14
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
De data aceasta voi comenta postarile anterioare ceea ce nu imi sta in obicei, in cazul in care nu sunteti medici ar trebui sa va abtineti de a da indicatii in situatii care va depasesc cu mult competenta, iar daca sunteti cumva medici puteti fi acuzati foarte bine de malpraxis cu aceste afirmatii iresponsabile.
Rogirl, bunica nu a innebunit, dar ea trebuie tratata de urgenta intr-un serviciu de psihiatrie, daca este nevoie se poate recurge la internarea non-voluntara pentru ca exista o problema organica ce i-a dat aceste manifestari (dementa, tumora, AVC sau altele) cu risc vital care trebuie investigata de urgenta si tratata. Daca sunteti din Bucuresti va recomand Spitalul Obregia, Camera de Garda.
0
24-06-2011, ora 13:03
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Cu tot respectul este cred o psihoza organica, cu delir, care poate avea multiple cauze, inclusiv cele subliniate de doamna dr.Poate va veti lamuri si linisti dupa ce va ajunge la spitalul Obregia, dupa un EEG, un RMN sau CT.Orice e posibil neurologic, desi eu inclin spre un delir caracteristic unei psihoze organice.Rog sa fiu iertat de doamna dr., am facut doar o sugestie, n-am pus un dg.Oricum, numai medicul neuropsihiatru, sau neurolog+psihiatru pot decide.Daca varsta e mai inaintata, cei doi vor lucra mai cu eficienta zic eu la rezolvarea cazurilor.Cu stima!
0
24-06-2011, ora 18:01
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este evident o psihoza organica. Asta inseamna ca simptomele psihotice ale doamnei sunt datorate unei afectiuni organice care trebuie depistata si tratata.
0
24-06-2011, ora 19:17
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Ce este o psihoza organica? Intreb pentru ca si psihoza mea care a tinut un an si jumatate in forma agravata s-a manifestat identic la inceput, numai ca eu aveam 24 de ani. Exact acelasi delir, ca sunt filmata la mine in camera, la baie si pe WC si oriunde ma duceam eram convinsa ca toata lumea imi pune camere sa ma filmeze si sa ma puna apoi pe net. Tot la fel, credeam ca tatal si sora mea vor sa ma dea afara din casa, sa-mi "fure" casa si sa ma lase pe strazi. Diagnosticul meu a fost "tulburare psihotica polimorfa acuta fara simptome schizofrenice", asta doar din ce i-a povestit tata psihiatrei de la Obregia, ca eu nu i-am zis nimic, iar tata nu stia nici 0, 0001% din gandurile mele. Asa ca diagnosticele astea oricum sunt puse in dorul lelii de obicei de catre medicii psihiatri. Daca te duci la 2 psihiatri slabe sanse sa iti puna amandoi acelasi diagnostic.

Numai ca eu nu prea vorbeam despre gandurile mele cu ceilalti si nu urlam, asa ca ei nu aveau de unde sa le stie. Daca nu ia tratament, s-ar putea sa evolueze in ceva mai grav, eu am ajuns sa cred ca serviciile secrete vor sa ma tortureze si sa ma omoare, asa ca am incercat sa ma sinucid. Asta imi spuneau mie vocile.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Truman_Show_delusion

Se numeste Sindromul Truman Show (dupa filmul cu acelasi nume) si este semn clar de psihoza.
0
25-06-2011, ora 01:36
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@The_Eye: Psihoza organica este acea psihoza cauzata de tulburari organice - adica are cauze fizice cum ar fi un accident vascular, o tumora cerebrala, o deteriorare organica a creierului (atrofie cum apare in maladia Alzheimer) ce produce dementa si altele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: