Va rog, necesit sfat neurologic - probleme cognitive si fizice dupa accident

12-09-2018
Lorele
Nu este medic/terapeut
Lorele
Acum 3 ani, in septembrie 2015) am avut un accident de masina( lovita in spate in timp ce franam cu 80-90 km /h). Imediat dupa accident am vomat si am avut ameteli. De atunci ma confrunt cu nenumarate probleme cognitive (pierderi de memorie; concentratie) si fizice. In urma accidentului s-a stabilit, prin intermediul EMG, o radiculopatie cronica intre S1- L5 bilateral care ma impiedica sa mai stau jos, sau intinsa, mers fara dureri) cu dureri pe partea stanga si probleme neurologice ( in conditiile in care EMG ul s-a facut doar pe membrul inferior stang). Initial, la controlul neurologic, s-a constatat o semipareza pe partea stanga( deoarece nu imi puteam misca la cerere piciorul)
Partea neurologica s-a inrautatit anul trecut in iunie, cand in timp ce asteptam la semafor, am fost din nou lovita in spate. Am dat cu capul in parasolar, lovitura in urma caruia s-a confirmat deviatie de sept. Partea stanga prezinta dureri, furnicaturi, intepaturi si putere diminuata, atat membrul superior si inferior. Dupa accidentul de anul trecut am consultat din nou un neurolog care mi-a spus ca nu poate fi vorba de semipareza deoarece misc bratul atunci cand imi cere ea. Dar, inopinant imi cad lucruri din mana, nu mai am putere in mana stanga si nici geanta de mana nu o mai pot tine in mana, ca sa nu mai vorbesc de o sacosa cu cumparaturi. Eu sunt stangace si aceste probleme ma impiedica enorm in viata de zi cu zi.
Probleme neurologice:
Dureri groaznice de cap localizate pe partea stanga( care trag spre ochiul stang), uneori cu intepaturi. Probleme cu vorbirea, nu imi gasesc cuvintele si de multe ori in timpul conversatiilor instantaneu raman cu un gol in memorie( pus si simplu nu mai stiu ce zic sau fac). De foarte multe ori repet intrebarile
Mi-am pierdut mirosul, gustul si de multe ori nu aud( sau aud cu intarziere cand mi se vorbeste direct). De multe ori nu pot intelege/ procesa ce imi spune interlocutorul.
Am inopinant ameteli, virtegii.
Am probleme cu vederea. Controlul la ochi nu arata degenerare. Cand ma uit intr-o carte “imi fug literele”, indiferent de marimea lor.
Uit foarte multe lucruri si de multe ori ma lovesc de lucruri pe care nu le vad( in contextul in care alcineva le-ar vedea)
Si cel mai rau lucru pe care nu-l mai pot face este faptul ca nu mai pot reactiona, argumenta intr-o conversatie. Instantaneu mai tarziu revine conversatia in memorie.
Un RMN arata o pata alba pe partea mea dreapta a creierului.
Maine am din nou consult la neurolog, puteti va rog sa-mi spuneti ce este important sa transmit ca sa mi se ofere o diagnoza reala la problema mea si tratament aferent? Imi este foarte greu sa traiesc asa…Va rog, poate cineva sa ma ajute?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.