Va rog raspundeti, cei care ati trecut prin asa cv! Nas infundat dupa rinoplastie

10-02-2017
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara, in luna aprilie 2016 am suferit o interventie rinoplastie, deviatie de sept.. estetic a fost ok cu exceptia unui oscior care se vedea deasupra nasului, insa functional nasul meu este praf, sunt disperata, respir mai prost ca inainte, efectiv nu mai stiu ce sa fac, ce alt doctor sa consult.. m am dus din nou la dr care m a operat, in august mi a făcut o cauterizare a carnetelor, dar dgb, cum a venit iarna am racit teribil, am ajuns sa fc CT, bronhoscopie crezand ca am cine stie ce, m am pricopsit si cu un astm, mi am fct toate analizele posibile.. dgb aceleasi senzatii, simteam k respir in punga si mi se punea un nod in piept, efectiv nu mai am viata, nu ma mai concentrez la nimic...am 29 ani si imi doream f mult sa fc un copil, iar de 1 an ma chinuiesc asa.. La CT mi a iesit hipertrofia mucoasei nara stanga.. dr p care l am ales, a fost dupa recomandari, fiind si orl ist si estetician, atat la Panduri cât si clinica particulara.. acum in ianuarie mi a intervenit din nou putin, fara efect, senzatia de sufocare p nas a continuat, in februarie, acum 2 zile a mai intervenit putin, mi a stricat si aspectul, in sensul k nasul e borcanat iar deocamdata nu respir, ast sa treaca o sapt 2..sunt f dezamăgita, vreau sa merg in alta parte in caz k nu e ok, dar efectiv nu stiu la cine pe partea functionala, daca un dr de renume d la Panduri nu a reușit sa rezolve... va rog cei care ati trecut prin asa cv sa mi scrie ce au facut si la cine au mers. Acest dr mi a promis de fiecare data ca se rezolva, dar dupa ce s a atins de 3 ori de nasul meu, dc nu e ok, nu o sa mai merg clar la acest individ. Va rog da ti mi un sfat, am ajuns in culmea disperarii!
3 comentarii
0
28-08-2020, ora 00:30
Deea95
Nu este medic/terapeut
Deea95
Buna!si eu sunt in aceeasi situatie...dupa 2rinoplastii nasul mi se infunda si nu mai respir ca inainte, trebuie sa am in permanenta spray olynth langa mine.La anu as vrea sa merh sa rezolv problema.Ai vreo recomandare de dr?
0
28-08-2020, ora 00:31
Deea95
Nu este medic/terapeut
Deea95
Am uitat sa precizez ca un dr mi a pus diagnosticul de rinita..nu stiu ce sa zic, eu nu cred.Cred ca din cauza rinopastiei pt ca atunci au inceput problemele
0
30-08-2020, ora 01:33
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Deea, din cauza multiplelor operatii simptomele se pot inrautati. Eu iti sugerez sa ceri parerea la mai multi medici pana decizi sa faci alta operatie.. Vindecarea dureaza foarte mult dupa rinoplastie daca e facuta recent probabil inflamatia inca se vindeca, operatiile se fac numai cand este vital... nasul este foarte sensibil si poate crea multe chestii neplacute dupa multe operatii...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  •