va rog sa imi raspundeti!imi intarzie ciclul menstrual

04-12-2008
melk_tart77
Nu este medic/terapeut
melk_tart77
Am o problema cu care pana acum nu m-am confruntat si astfel sunt cu atat mai ingrijorata!Am 19 ani si mentionez ca sunt inca virgina!Am prieten de 2 ani si ni se mai intampla sa mimam actul sexual, el cateodata ma patrunde cu degetul.astfel sa intamplat si acum o luna !dupa noaptea respectiva, in care m-a patruns doar cu degtul, mi-avenit ciclul, care a tinut 6 zile, in schimb acum acesta mi-a intarziat deja 5 zile!menionez ca in ziua in care trebuia sa imi vina, am luat 3 pastile coldrex din cauza unei raceli si un nurofen forte.
Nu stiu si nu cred ca degetul sau ar fi avut pe el sperma.Are vreo relevanta faptul ca am luat pastile?am nevoie de un raspuns..
PS:spematozoizii mor instant in lipsa mediului lichid?
4 comentarii
0
06-12-2008, ora 17:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te teme ca nu esti insarcinata, ai o intarziere de ciclu datorita racelii.Spermatozoizii in afara corpului mai traiesc maxim cateva ore, dar doar in primele 15 minute sunt viabili, apoi se "usuca", se deshidrateaza si mor in cateva ore.
0
07-04-2009, ora 20:46
irina_love27
Nu este medic/terapeut
irina_love27
am 28 nde ani si mi-a intarziat ciclul menstrual 2 luni, am facut un test de sarcina care mi-a iesit negativ,.
in luna februarie am fost la control si mi s-a zis ceva de o insuficienta ovariana.
mi s-au dat niste pastile, , dufaston, , a trebuit sa le iau 5 zile si dupa 5 zile mi-a venit menstruatia.ce pot face in situatia asta?trebuie sa iau aceleasi pastile?trebuie sa ma duc la ginecolog iar ?precizez canu iau anticonceptionale
0
19-07-2009, ora 15:56
carmen89
Nu este medic/terapeut
carmen89
va rog sa-mi raspundeti!!!!!!!in urma cu o luna mi-am facut analizele in urma carora s-a depistat ca asa avea o infectie in gat, aslo fiind 400, , dr mi-a prescris moldamin una pe sapt..insa intre timp mi-a aparut o secretie alba, urat mirositoare..iar in data de 15 ar fi tr sa imi vina ciclul menstrual..dar nu mi-a venit..se poate sa-mi intarzie datorita moldaminului?sau poate am o infectie?precizez k in urma cu 2sapt am avut un contact sexual neprotejt cu pr meu, insa nu cred k s-a putut sa se intample ceva at..pt k in mom in care a simtit k...a iesit si nu si-a dat drumul in interior...deci nu se poate sa fiu inssarcinata, nu?va rog sa-mi rasp urgent k sunt disperata..nu stiu ce sa fac..va multumesc!!
0
21-07-2009, ora 11:05
flavianda
Nu este medic/terapeut
flavianda
Am 46 ani si nu mai am menstra din luna noiembrie 2008. Mentionez ca am luat timp e 17 ani incontinuu anticonceptionale combinate, apoi timp de 3 luni - din noiembrie 2008 pana in 30 ianuarie 2009 - anticonceptionale Exluton pt, ca am tromboflebita. In perioada in care am luat Exluton nu am avut deloc menstra si nici dupa ce am incetat sa iau orice fel de anticonceptional oral - respectiv de la 30 ianuarie 2009 - nu am mai avut menstra. In prezent ma protejez cu ovule Pharmatex. Va rog sa-mi spuneti daca e nevoie in continuare de protectie, daca la varsta mea si la "istoricul" meu m-as mai putea teme de o sarcina nedorita si daca e o problema ca nu mai am menstra- imi dauneaza organismului? Poate intru la menopauza?? va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: