mi-a intarziat menstruatia, testul de sarcina negativ! Se poate sa se fi inselat testul?

11-02-2009
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
Buna seara!

In urma contactului seexual cu prietenul meu prezervativul s-a spart!Contactul sexual a avut loc cu 3 zile inainte de ovulatie!Dupa 13 zile am avut menstruatie normala(ar mai fi fost 4 zile pana la data la care trebuia in mod normal sa-mi vina menstruatia) !Nu am crezut ca ar fi vorba de nidatie caci aceasta din cate stiu are loc la aproximativ o sapt de la actul sexual buclucas.
Ceea de-a doua menstruatie insa mi-a intarziat deja de aproximativ 10 zile!!!Am facut testul de sarcina de dimineata cu prima urina si mi-a iesit negativ!
Se poate sa se fi inselat testul?????
Va rog ajutai-ma cu un raspuns!!!!!!!
8 comentarii
0
12-02-2009, ora 05:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mai repeta testul dupa o saptamana.
0
12-02-2009, ora 18:41
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
dar credeti ca o eventuala sarcina de aproximativ doua luni nu poate fi "detectata" de catre testul de sarcina?Mai ales in conditiile in care l-am facut testul exact asa cum e mai optrivit(prima urina de dim, fara a fi consumat lichide inainte..)
0
12-02-2009, ora 19:25
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
N-are cum sa nu iese pozitiv sau hai sa zicem k ar fi influentat de ceva dar ma rog, nu stiu ce ar putea fi. Cand ramai insarcinata iese testul pozitiv imediat dupa 10 zile de la contactul sexual neprotejat. Cel mai sigur este analiza sangelui, acolo n-are cum sa greseasca.
Dar cu 3 zile inainte de ovulatie daca ai avut contact puteai sa ramai bine mersi era perioada fertila in care n-ai voie iar ciclul care l-ai avut sa fi fost peste sarcina.
Sau poate chiar nu esti gravida, norocul tau !
Aliss
0
12-02-2009, ora 20:56
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
Pe mine o sarcina nu m-ar speria intr-atat de mult, doar ca eu am luat Sotret 5 luni inainte de acest contact nefericit!Iar din cate stiu, aceste medicamente sunt foarte daunatoare fatului, care mai tarziu poate avea malformatii!...
0
13-02-2009, ora 17:56
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Pai trebuia sa spui la inceput lucrul acesta ca dr house iti raspundea atunci dar poate ai noroc si mai intra si iti va raspunde daca e sau nu medicamentul daunator pt copil.
Pana atunci cauta si tu pe internet tot ce se poate despre Sotret si te informezi pt k ai vazut si tu k la toate medicamentele care au si efecte asupra sarcinii se scrie in prospect.
Sper sa nu fie asa !
0
13-02-2009, ora 18:17
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
Pai ideea e in principiu aceea ca nu imi doresc cu mulat fervoare acest copil(daca el ar fi sa fie).mai ales ca el nu a fost planificat, cel putin noi ne-am si protejat...intamplarea a facut ca acel prezervativ sa se rupa!
NU as face avort dar nici un copil ce ar putea avea malformatii nu as pastra!
SI totusi nici al 2-lea test de sarcina nu a iesit pozitiv.
0
14-02-2009, ora 15:16
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna.
Atunci n-ai cum sa fii, poate ai o dereglare de menstra. Mai stai cateva zile si mergi totusi la medic pt k nici asa sa-ti intarzie fara un motiv, nu e bine !
Te pup
Ali
0
14-02-2009, ora 15:23
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
Ieri dupa 12 zile mi-a venit menstruatia:-)!
Cu siguranta insa ca am sa consult un ginecolog cat mai repede posibil!
Ma cam ingrjoreaza intarzierea aceasta de menstruatie dar pana si faptul ca nu am ramas insarcinata(chiar de nu mi-am dorit).
Ali, iti multumesc pentru toate opiniiile tale!
Asa cum am mentionat la inceput...orice opine ma ajuta!

Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  • Testele de ovulație
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •