va rog sa imi spuneti cum sa trateaza zona zoster?

10-10-2009
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
va rog sa imi spuneti cum sa trateaza zona zoster. Mentionez ca mama mea are din aceasta cauza dureri ingrozitoare, nu poate dormi noaptea, nu are pofta de mancare. Medicul de familie a tratat-o cu antibiotice nestiind ce are de fapt. Tratamentul cu aciclovir l-a inceput dupa vreo 4-5 saptamani de la debutul bolii. Ca si calmante a luat piafen, tramadol, ibuprofen, algocalmin, fasconal, levomepromazin, xefo rapid, codamin, gabaran, dar rezultatul este zero. Am fost la urgenta si la dermatolog in Oradea dar durerile au persistat si sunt insuportabile. Apoi am fost la un ortoped si la un internist la ecograf, dar nici un tratament nu amelioreaza durerea.
Va rog sa-mi trimiteti raspuns daca se poate cat mai urgent -
Va rog din suflet si va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
10-10-2009, ora 19:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai primit mesajul meu ? L-am trimis pe 6 octombrie.
0
10-10-2009, ora 19:42
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
va rog sa imi raspunde-ti nu am primit.Are dureri insuportabile. Nu a mai dormit de aproape 15-20 zile
0
10-10-2009, ora 19:44
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
Se poate sa nu stiu unde sa il caut - va rog mult
0
10-10-2009, ora 20:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Am scris in felul urmator.In primul rand nu imi inchipui cum un medic de familie nu a recunoscut un zona zoster.Tratamentul este cu Aciclovir de 400 mg 1 cp la 6 ore, Aciclovir sau Zovirax de uns si neaparat vitamine din complexul B.Fara vitamine durerile in zona zoster pot persista luni de zile dupa disparitia leziunilor de pe piele. Deci neaparat, daca aveti pe cineva in apropiere care face injectii, mergi la farmacie si cumpara cate 10 fiole de vitamina B1. B6 si B12 si sa inceapa sa faca intramuscular o data pe zi cate o fiola din fiecare ; dupa ce le termina sa ia pastile vitamine pana la sfarsitul lunii ; daca tot mai persista putin durerile repeti cura cu vitamine injectabil si pe gura.Daca ia vitamine si pastilele de durere isi vor face efectul [ Tralgit, Tramadol de 50 mg ; foarte eficace pentru durere, cu recomandare de la ortoped si prin reteta cu regim special de la medicul de familie se poate da Oxycontin].Si FARA ANTIBIOTICE.Numai bine!
0
10-10-2009, ora 20:55
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
Va multumesc din suflet. Injectabil B1 si B6 a facut 10 zile 1 pe zi B12 nu a facut sa faca separat? acuma ia milgama N.
aciclovir de 200 mg a luat 14 zile din 6 in 6 ore sa mai ia?
Va multumesc. Dumnezeu sa va rasplateasca!
0
11-10-2009, ora 07:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca i-au disparut leziunile de pe piele sa ia in continuare Milgama N 1 cpx 3 ori/zi dupa mese, pana la sfarsitul lunii si, cand este nevoie, pastile de durere. Sa consume multe lichide.Doza de Aciclovir pe care a luat-o este mica, adaptata herpesului simplex, pentru herpes zoster doza trebuia sa fie mai mare.Daca durerile sunt tot intense sa mai ia Aciclovir de 400 mg una dimineata si una seara timp de 10 zile.Sa nu-mi mai trimiti mesaj caci se pare ca nu prea ajung la destinatie; scrie direct pe forum.Numai bine!
0
13-10-2009, ora 17:55
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
buna revin si va spun ca continua tratamentul cum mi-ati recomandat dar durerile persista si sunt tot la fel de puternice. Nu stiu cum mai rezista. Si ce sa mai fac pentru ea. oxicontin nu am gasit in farmacii se pare ca e f rar si periculos.( parca de acesta a murit Michael jackson?)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: