Va rog sa ma ajutati !!!

16-03-2017
ionica17
Nu este medic/terapeut
ionica17
Buna, Romedic ! Buna am problema cu o colega de lucru.Chestia nici nu stiu daca m-am indragostit de ea s-au e doar o obsesie.E genul de persoana sociabila, frumoasa, desteapta atrage lumea ca un magnet (dar mie mi se pare ca e doar e o falsa si care in realiate, nu tine la nimeni si nu iubeste pe nimeni ).De cand m-am angajat ea a inceput sa ia "initiativa" cu mine eu nu m-am prea omoarat sa-i fac pe plac pentru ca nu imi inspira incredere.Eu sunt genul de om care ma uit si la ambalaj, dar mai mult conteaza creierul pentru mine. Ea dupa cum imi dadea impresia te saluta, si dupa aia isi spunea in gand "l-am facut si pe prostul asta ". In mintea ei crede ca toti baieti sunt la picioarele ei, si toti ii fac pe plac ii umbla in.. dar eu nu. Vroiam sa-i arat ca ea poate sa aibe doar baietii care dupa cateva zile, s-au luni o v-ar lasa, pentru ca ei statea cu ea doar pentru aspectul ei, si profita de ea.Chestia este ca ea continua sa intre in contact cu mine, sa ma provoace, i-am spus de "n" sa ma lase in pace, nu-i raspundeam la salut. Nu o vroiam in viata mea nici ca colega, nici ca iubita ( chiar daca eu ma simteam atras de ea ).Vroiam sa anulez tot ce este ea, i-am dat de inteles ca nu exista pentru mine, dar degeaba.Simteam ca ii ciuda intru-un fel ca nu vorbesc cu ea si nu o salut, nici eu nu ma simteam chiar ok sa trec pe langa ea si sa-i nu-i spun nimic dar decat sa ma ia de fraier, mai bine asa.Ne-am insultat de "n" ori tot ea incepea ( era foarte nevoasa cand ma vedea, ca si cand m-ar impusca ), dar eu in momentele alea eu ii radeam ironic cu o pofta de ras, intru-un fel eram fericit ca o vedeam tensionata dar intr-un fel ma simteam ca ultimul gunoi.Avea momente cand vorbea frumos cu mine, si momente cand m-ar fi mancat de viu.Intr-o zi ma intalneste la masa si ea venise sa-si ea o cafea, si o intreb iti dai demisia ?, si ea imi spune "ironic" nu, mai stau cu tine si imi spune ti-am spus eu ca o sa ajungi sa tii la mine, si eu ii raspund si tu la mine sigur, si a plecat. Am observat de multe ori se uita la mine cum lucrez, cu o privire fixa in ochii mei, cu multa ura, dar eu ma fac ca nu a fost nimic.Facea odata misto pe seama mea cu un coleg ca "uitel pe prietenul meu ", si el spune : "Faceti un cuplu minunat impreuna" dar ea raspunde categoric nu, si a ras ironic.Alta faza eu urcasem la masa sus si o intalnesc la masa cu doi colegi.Am observat ca s-a uitat la mine si la ce mi-am luat de mancare. Dupa niste momente cei doi au plecat ( cred ca daca am auzit bine, unul din ei au intrebat-o daca mai sta, cred ca spus ca da, daca nu ma insel ).In timpul care a mai ramas "cred" ca stat doar cu ochii in telefon, eu nu m-am "holbat" doar la ea, asa ca nu sunt sigur daca m-ar mai fi urmarit, s-au nu.Dupa vreo 5 minute se ridica si se uita la mine si imi spune " Ma amuzi, si imi spune esti un baiat ok. dar si i-am spus sa-mi spuna ca poate intr-o zi nu o sa ma mai vada, mi-a zis ca ne mai certam jos, si i-am spus : " nu te ai saturat sa ne mai certam ? si imi spune nu, mai vreau, mi-a spus pa si a plecat.In alta zi mi-a zis ca nu-i fac un cadou, si i-am ti-l cumperi tu si ti-ai facut cadoul, si imi spune ca nu asa se face un cadou.Asta stiam si eu imi spuneam in gand, dar tu nu il meriti ( chiar daca poate era invers, si vroiam sa fac 1000 de lucruri pentru ea ma faceam ca nu exista si dupa 1 an jumate de cand lucram acolo ).Am uitat sa spun ca ea nu mai este doar angajat, acum a pus-o sefa de echipa.Acum vine mereu la sefa mea, sta de vorba cu ea rade, o face pe sefa sa rada mai tot timpul ( ma gandesc ca barfeste, ca altceva de ce ar rade ). O cheama pe sefa mea pe la cafele, cand coborase ma vede si rade cu subinteles ca si cand ar fi vorbit despre mine, eu nu am zambit catre ea, am tratat-o cu indiferenta, si mi-am vazut de treaba.Cand ar trebui sa ma sune pentru un client, o suna pe ea in loc sa ma sune pe mine, pentru a rezolva clientul, dar sefa tot pe mine ma suna si imi spune sa ma duc ca am un client.Intr-o zi i-am spus ca de ce o suna pe sefa mea pentru client, si i-am spus ca ai ajuns sa imi suni sefa ? (s-a inrosit la fata ), si imi spune eu mereu o sun pe ea ca " raspunde intotdeauna" i-am spus ca lasa vrajeala, si am plecat. Clientul acela nu era de acord sa mai astepte pana ii rezolvam problema, si imi spune sa o iert " din cauza la ala " si asa i-am spus ca o suna doar pe sefa mea.Iar dupa doua zile ma striga, nici no bagasem in seama ma strigat de vreo trei ori pe nume, si nu i-am raspuns, iar dupa imi spune ca am client ( ce crede ea ca sunt un alt fraier sa -i cred toate vrajelile ).As vrea sa o infrunt sa-i spun " Tu, te oftici toata ca nu te am bagat niciodata in seama, si acum ai ajuns sa imi suni doar sefii cand sunt cu tine pe tura.Intr-un fel tot vreau sa o enervez, iar in alt fel as tratat-o cu indiferenta ca la inceput.Dar problema ca nu cred ca mai pot ca pe langa atractia pe care o simteam la inceput acum am inceput sa am sentimente ( daca le pot numi asa ).Nu vreau, si ma ambtionez sa nu plec de acolo, mi se pare foarte aiurea sa-mi dau demisia pentru o femeie, nu mi se pare a fi ceva logic.De aceea am si pus intrebarea pe forum sa ma ajutati sa o tratez ca la inceput, doar o fata de o noapte, cum o vedeam cand am fost nou angajat. Stiu, ma simt foarte rau din cauza ei, de foarte multe ori nu mai pot sa ma mai concentrez la lucru, a observat si sefa mea ca sunt foarte nervos, imi spune, la inceput nu erai asa, era ceva normal ca nu simteam ceva profund pentru colega asta.Ma intreaba sefa ai probleme acasa ?.Eu ii spun nu, doar de la lucru ca am mai avut cu un coleg care face pe sefu, numai ca nu m-am batut cu el, eu abia ascult un sef apoi un coleg sa imi vina mie ce sa fac ca il " omor ".Dar cum sa-i spun la sefa mea ca simt ceva pentru colega cu care iasa ea la cafea, va dati seama ca n-as mai intra in firma.Mi-a dat si concediu, eu am vrut doar o saptamana, ea mi-a dat doua.Mi-a spus sa mai stau acasa sa nu mai fiu asa recalcitrant, dar daca ar stii ea ca toti nervi pleaca de la colega ei de cafea.Nu stiu daca chiar conteaza zodia dar eu spun ca da. Sunt zodia leu, poate de aia sunt asa de orgolios, impulsiv, incapatant ( dar pana la urma eu cred ca zodia este caracterul omului ), si de aceea cred in ea.Nu pot sa imi dau seama daca chiar m-ar fi placut s-au chiar facea misto de mine, si acum se razbuna pe mine ( asta nu cred ca o sa aflu niciodata ).Problema este ca nu vreau sa ma fiu asa nervos la servici, de zici ca am iesit de la nebuni, vreau sa imi revin. Va rog sa ma ajutati am mare nevoie de ajutor
2 comentarii
1
16-03-2017, ora 22:20
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, cred ca domnisoara si-a atins deja scopul...A reusit cu succes sa va "innebuneasca". De fapt probabil ca acesta ii este jocul, pe care inteleg ca il joaca cu succes si cu ceilalti colegi...
Pe de alta parte, Dumneavoastra sunteti acolo ca sa munciti sau ca jucati jocuri seductive?
0
17-03-2017, ora 07:23
ionica17
Nu este medic/terapeut
ionica17
Buna Ziua ! Tocmai de aceea nu o bagam in seama pentru ca eu eram constient ca ma pot indragosti de ea, si totusi s-a intamplat.Acum este problema cum o ignor ? Ca lucreaza si foarte aproape de mine si este foarte greu sa nu dau de ea.Eu as merge pe ideea ca ea vine la lucru sa seduca (decat sa lucreze ), am vazut ca daca nu o bagi in seama parca mai rau face. Eu vreau sa depasesc momentul asta, dar in momentul asta nu stiu exact ce sa fac. De cate ori este ia la lucru sunt foarte nervos, si nelinistit aproape ca ma ia cu stari de ameteala, si stari de rau.Va rog sa imi dati un sfat cum as putea sa o ignor, si sa imi fie indiferenta ca la inceput ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul