Vă rog să mă ajutați cu următoarea situatie

11-07-2018
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Fratele meu, are 14 ani, a spus că nu mai aude bine cu o ureche și a fost dus la orl, i s-a dat un tratament cu eficef, ceva pentru gât și nas, la control a fost trimis sa facă o audiograma, rezultatul bare o deficienta de auz acea ureche. Și a fost trimis la spital. În urma tratamentului cu antibiotic, fluimucil și aerosol, diagnosticul au fost:adenoidita cronica acitizata, sinuzita maxilara și frontala, otita seroasa cronica bilaterala, spasmofile. Doctorul a spus ca necesita operație de polipi în nas și la ureche și ca nu va mai auzi bine cu acea ureche, nu îi dă șanse, a fost trimis acasă continuând tratament cu fluimucil și
3 comentarii
0
11-07-2018, ora 19:51
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Alte pastile care se iau la 8 ore, nu îmi amintesc exact cum se numesc acum, e o cutie verde + un sprei pentru nas. Urmează acest tratament timp de o luna după care revine la control, probabil pentru programare la operație. Ce părere aveți, ce am putea face să nu se agraveze în continuare și să se facă bine pentru a nu rămâne cu sechele după? Aștept un răspuns. Mulțumesc mult.
0
11-07-2018, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ca sa ajungi la 14 ani cu polipi si sinusita in asa hal ca sa afecteze grav auzul.. insemna sa fii Neglijat din copilarie
nimeni NU a vazut ca el nu respira pe nas, ca are secretii din nas ????
2 de ce nu sa facut interventia la polipi din prima.. acum cand a fost internat ???
3 citeste tot ce sa scris pe forum despre Otita seroasa si catar tubar
0
11-07-2018, ora 21:31
Zâmbitoare
Nu este medic/terapeut
Zâmbitoare
Mulțumesc pentru răspuns. El a răcit mai des, dar nu ne-am gândit ca ar fi asa grav, a luat tratamentul de fiecare data și a fost bine. Nu știu de ce nu l-a operat acum, sa a pelam la alt medic sau poate fi operat de ambele odată? La control a spus sa venim și cu o timpanograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sinuzita
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK