Va rog, sa ma lamuriti...

21-10-2011
anyta95
Nu este medic/terapeut
anyta95
Buna... am si eu niste nelamuriri. Am avut CM pe data de 21.09, m-a tinut 7 zile(asa ma tine mereu)..am avut un contact neprotejat pe data de 1.10. Incepusem sa am banuieli ca as fii insarcinata, dar dupa o sapt jumate mi-am facut un test barza si mi-a iesit negativ... Suntem pe 21 si nu mi-a venit menstruatia nici acum...deobicei imi venea cu 2-3 zile inainte de data menstruatiei trecute... ce sa fac?? se poate ca testul barza sa nu fi dat raspunsul corect? multumesc
3 comentarii
0
21-10-2011, ora 11:34
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Exact in aceeasi situatie sunt si eu, tot pe 21.09 am avut ultimul CM.
0
21-10-2011, ora 19:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testul nu se poate spune că a dat un răspuns nici corect, nici incorect, ci invalid. Aceasta, deoarece a fost făcut prematur. Condiţia pentru ca testul să fie valid este să treacă cel puţin 2 săptămâni de la contactul sexual presupus fertil.

Testul determină prezenţa sau absenţa unui hormon care apare după cuibărirea oului fecundat în uter. Cuibărirea apare în ziua a zecea după concepţie. La rândul ei, concepţia poate avea loc în a patra zi după raportul sexual, deoarece spermatozoizii pot rezista 4 zile (teoretic chiar 5 zile) în tractul genital feminin. Deci, 10 plus 4 = 2 saptamani.
0
21-10-2011, ora 22:19
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
ai sanse mari sa fii gravida.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul