Va rog sa-mi interpretati analizele hormonale!

05-08-2011
Nicu76
Nu este medic/terapeut
Nicu76
Acum doua saptamani am facut o spermograma si am fost diagnosticat cu azoospermie completa (abstinenta sexuala a fost de doua saptamani).Un medic endocrinolog mi-a recomandat niste analize hormonale pe care le-am facut. Avand in vedere faptul ca medicul se intoarce din concediu luna viitoare, v-as fi recunoscator daca mi-ati spune cate ceva referitor la rezultate.As vrea sa stiu daca exista vreun tratament sau daca trebuie sa ma resemnez.

Iata analizele :

TSH - 1, 24 ( 0, 27-4, 2)
Testosteron 6, 73 (2, 8-8, 0)
FSH 10, 77 (1, 5-12, 4)
LH luteinizant 15, 58 ( 1, 7-8, 6)
PSA 0, 35 ( 4)
Prolactina Elisa 10, 34 ( 4, 04- 15, 2)

Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-08-2011, ora 16:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doar hormonul luteinizant LH este marit..asta arata probleme la nivel testicular, o disfunctie testiculara a carei cauza trebuie descoperita..poate ca ai avut un traumatism testicular, oreion complicat in copilarie/adolescenta, poate ca lucrezi in mediu toxic, cu vapori de substante chimice, poate ca mai ai si alte boli pentru care iei medicamente etc.Nu dispera si nu te resemna ; ai rabdare sa vina medicul endocrinolog si stai de vorba cu el...Nu mai consuma deloc alcool, nu pierde noptile si respecta odihna...aduna de pe net informatii despre azoospermie si posibilitatile de tratament pana vei merge la control...
0
08-08-2011, ora 15:43
Nicu76
Nu este medic/terapeut
Nicu76
Va multumesc foarte mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.