scurgere branzoasa, bubite asemanatoare cu cosurile

06-01-2010
an-k 1
Nu este medic/terapeut
an-k 1
Acum 4 ani am ramas insarcinata si, o data cu sarcina, a aparut si candida.Mi-am tratat problema, am renuntat la sarcina, insa nu am mai revenit la un control.La intervale de cateva luni reaparea, insa, cu spalaturi, unguente naturale si antibiotice disparea.De cateva luni mi-am schimbat partenerul sexual, iar acum problema a reaparut, insa sub o alta forma:scurgerea nu mai are miros sau culoare, e branzoasa, si in plus, mi-au aparut niste bubite, asemanatoare cu cosurile, avand un lichid alb in interior, iar in jurul lor, intr-un diametru mic pielea e dura!Sotul meu prezinta usturime si bubite, la fel ca ale mele, in partea superioara zonei genitale("sub burta"), dar si pe penis, un pic mai diferite, adica nu mai prezinta duritate.Locul in care imi ies mie e diferit:in zona inghinala cel mai adesea, deasupra clitorisului, iar pe labii si clitoris apar fara duritate si nu se extind sau se agraveaza, imi trec intr-o zi maxim 2.Simptomele, exceptand bubitele, cred ca sunt ale candidei(chiar un medic i-a confirmat asta sotului in urma unui control la gat-prezenta colonii de candida), insa ma nelinistesc bubitele.In plus, de 4 luni am contact sexual neprotejat si nu am ramas gravida(la interval de timp neregulat)!VA ROG AJUTATI-MA!NU AM BANI SA MERG LA MEDIC SI MI-E FRICA!
2 comentarii
0
06-01-2010, ora 23:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Semnele descrise ar putea pleda pentru coexistenta a doua afectiuni: candidoza si herpesul. Veziculele de care spuneti sunt sugereaza cu putere herpesul, dar mai exista un simptom cheie in herpes: usturimea, manifestata ca o senzatie de arsura. Daca aveti asa ceva, diagnosticul, din ipotetic, devine foarte probabil. Daca nu aveti asa ceva, un consult e neaparat necesar. Sunt sigur ca medicul dv de familie va poate orienta mai bine decat ati face-o citind pe Internet.
0
09-01-2010, ora 21:19
an-k 1
Nu este medic/terapeut
an-k 1
va multumesc din suflet pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.