va rog, sfatul unui medic ref la condilomatoza

06-11-2009
user1306
Nu este medic/terapeut
user1306
Buna ziua,
Am si eu nevoie de sfatul unui medic, sau daca aveti idee de un sfat si puteti sa ma ajutati, va sunt recunoscatoare.
De curand am avut o iritatie la intrarea in vagin. Am fost imediat la doctor ginecolog unde am facut analiza papanicolau si secretie. Amandoua au iesit foarte bine, colul fiind foarte curat, fara nici o leziune sau ceva suspect. Doctorul a pus inflamatia pe seama contactului sexual si mi-a dat o crema, Canesten, pentru a trece iritatia.
La aprox o luna jumate mi-a aparut din nou iritatia mult mai severa, usturimi groaznice. AM folosit crema respectiva si timp de o saptamana parca nu a avut nici un efect. Am decis sa merg din nou la acelasi doctor. Am ajuns la doctor dupa aproximativ 10 zile de la aparitia iritatiei, iar doctorul, uitandu-se atent a vazut ceva suspect, dar neconcludent, apoi a utilizat si colposcopul pt a vedea mai bine. A folosit si un acid si a constatat ca erau niste bubite care s-au albit la utilizarea acidului. Totusi nu era sigur de absolut nimic, asa ca nu mi-a pus un diagnostic si mi-a spus sa iau echinacee si gynseng pt intarirea sistemului imunitar, spunandu-mi totodata ca nu imi poate da un diagnostic sau sa faca alte analize deoarece problema era aproape pe trecute.si e posibil sa nu iasa nimic. dar mi-a spus ca e posibil sa fiu infectata cu HPV varianta necancerigena, deoarece colul e foarte curat. Oricum era f nedumerit ca banuia HPV dar nu se vedea nimic. Mi-a recomandata sa ma vaccinez impotriva HPV.
Ideea este ca vorba ceea: "m-am dus bou si m-am intors vaca"
Total nedumirita m-am programat la un alt doctor pt o a doua parere. Dar deja trecusera aproape 2 saptamani de la aparitia iritatiei respective si simteam ca parca trece. Doctorita respectiva, a spus ca din descrierea pe care i-am facut-o si ea se gandea la HPV diagnosticul condilomatoza pe care mi l-a si pus dar cu semnul intrebarii, urmand sa ma duc sa fac o colposcopie. urmeaza sa ma prezint la doctor pt colposcopie si apoi din nou la ea pt interpretare.
Acum sunt f nedumerita. din ce am citit despre condilomatoza, inteleg ca apar negi (ceea ce eu nu am).
In al doilea rand, primul doctor mi-a zis ca daca nu sunt prezente bubitele, nu poate face alte analize pt ca exista riscul de a le face degeaba. Atunci al doilea doctor de ce m-a pus sa fac colposcopie in conditiile in care nici ea nu vedea nici o bubita, sau neg?
Oare ce ar fi posibil sa fie???
Eu am avut mai demult negi pe maini care unii mi-au disparut de la sine, iar pe unul l-am cauterizat acum 2 ani. De atunci nu mai am negi. In schimb am papiloame (un fel de alunite) pe burta si pe spate, care am inteles ca nu sunt alunite si nu sunt cancerigene si pot fi taiate...Intrebarea este: e posibil ca eu sa fi fost purtatoare dintotdeauna al virusului HPV, sau l-am luat prin contact sexual (desi nu am decat un singur partener acela fiind prietenul meu cu care am o relatie de aprox 1 an, iar inainte am avut relatii serioase, sau cu persoane de incredere).
din cauza virusului HPV apar si negii pe maini si acele papiloame pe corp?
Acum sunt fff speriata deoarece am citit ca aparitia acestor condiloame poate fi cauza si altor boli cu transmitere sexuala, cum ar fi sifilis sau HIV.e adevarat????

Ajutati-ma cu un sfat, va rog, deoarece am ajuns sa nu mai dorm noaptea.
Va multumesc
8 comentarii
0
06-11-2009, ora 19:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu fi asa de speriata, nu ai motive de ingrijorare.HPV face parte dintr-o larga familie a virusurilor cu afectare cutaneo-mucoasa numita Papovavirusuri.Exista multe tipuri de HPV, fiecare cauzand varietati particulare de veruci si papiloame.De exemplu, verucile vulgare la palme si maini sunt date in special de HPV2, HPV4 si HPV5 ; la nivelul degetelor si picioarelor sunt intalnite mai frecvent HPV2, iar tulpinile implicate in cancerizarae cutanata sunt HPV12, HPV 14 si HPV15.exista si leziuni necondilomatoase genitale date de HPV11 si HPV6.Nu toate aceste infectii virale produc condiloame, papiloame etc. si nu toate au potential cancerigen, dar acesti virusi pot infiltra tesuturile in cauza, de asta medicul te-a programat la colposcopie si testare HPV. O parte dintre HPV sunt suspecte de a fi asociate etiologic cu cancerele umane.Daca ai veruci cutanate esti infectata cu anumite tipuri de HPV, care nu sunt identice cu cele ce produc leziuni genitale.Se stabileste o relatie de cazalitate cu celelalte boli venerice atata timp cat se practica vagabondajul si libertinajul sexual si igiena intima este deficitara.Deci linisteste-te caci nu ai nimic grav si mergi la ginecolog cu incredere pentru investigatiile de rigoare.Numai bine!
0
09-11-2009, ora 10:47
user1306
Nu este medic/terapeut
user1306
Va multumesc mult pentru raspuns.
M-am programat deja pt analize.
0
19-11-2009, ora 15:45
user1306
Nu este medic/terapeut
user1306
Buna ziua din nou,
revin cu rugamintea sa ma ajutati cu un sfat.
Pana sa ajung la colposcopie, mi-a aparut un hemoroid si multe bubite si in zona vaginului si in zona anusului. Speriata am alergat de urgenta la doctor care m-a dumirit in privinta iritatiei si bubitelor spunand-umi ca nu e vb de condiloame, si nu e absolut necesar sa fac colposcopia, deoarece colul a iesit perfect curat la papanicolau si nici nu se vede nimic in timpul controlului. Hemoroidul (care eu credeam ca e condilom:)) a aparut din cauze de sedentarism si constipatie probabil...insa acele bubite, iritatia respectiva care nu mai imi trece...a spus ca sunt din cauza unei infectii instalata din cauza epilatului... si am primit tratament pt hemoroid si pt infectie mi-a dat tinctura de iod si crema baneocin.hemoroidul a trecut in 3 zile...insa iritatia s-a ameliorat...singurul loc unde ma mai jeneaza este la intrarea in vagin unde iritatia inca persista.
Am apucat inainte de tratament sa mai fac o data analiza secretiei (care in urma cu 1 luna a iesit f bine) si rezultatul este urmatorul:
Antifungigrama
Amfotericina sensibil; Econazol sensibil; Fluorocitozina sensibil; Ketoconazol sensibil; Miconazol sensibil; Nistalina sensibil.
Secretie genitala (frotiu+cultura)**
-EXAMEN BACTERIOLOGIC
Culturi aerobe negative
- Polimorfonucleare rare - ce inseamna?
- Celule epiteliale frecvente - ce inseamna?
- Lactobacillus frecvent - ce inseamna?
- Tricomonas Vaginalis absent
- Celule levurice rare - ce inseamna?
- Coci gram negativi cu aspect reniform in diplo absent
- EXAMEN MICOLOGIC
Candida albicans

Puteti sa imi spuneti ce inseamna toate acele culturi aerobe?
Am ratat programarea la doctor pentru interpretarea analizei, din pacate mi-a fost imposibil sa ajung :(( si nu stiu ce sa cred...am candida?? am ceva mai grav??? de ce nu trece totusi iritatia? acum ma mai jeneaza doar la intrarea in vagin unde este si o portiune mica rosie ca o bubita...mentionez ca inca sunt sub tratament cu baneocin. dar nu stiu cat mai trebuie sa urmez tratamentul.
Am fost sa fac si analize de coproparazitologie recomandate de medicul care mi-a dat si tratamentul. e posibil sa aibe legatura??? nu am inca rezultatele
Astept cu interes un raspuns din partea dvs.
Multumesc mult!!
0
19-11-2009, ora 15:45
user1306
Nu este medic/terapeut
user1306
Buna ziua din nou,
revin cu rugamintea sa ma ajutati cu un sfat.
Pana sa ajung la colposcopie, mi-a aparut un hemoroid si multe bubite si in zona vaginului si in zona anusului. Speriata am alergat de urgenta la doctor care m-a dumirit in privinta iritatiei si bubitelor spunand-umi ca nu e vb de condiloame, si nu e absolut necesar sa fac colposcopia, deoarece colul a iesit perfect curat la papanicolau si nici nu se vede nimic in timpul controlului. Hemoroidul (care eu credeam ca e condilom:)) a aparut din cauze de sedentarism si constipatie probabil...insa acele bubite, iritatia respectiva care nu mai imi trece...a spus ca sunt din cauza unei infectii instalata din cauza epilatului... si am primit tratament pt hemoroid si pt infectie mi-a dat tinctura de iod si crema baneocin.hemoroidul a trecut in 3 zile...insa iritatia s-a ameliorat...singurul loc unde ma mai jeneaza este la intrarea in vagin unde iritatia inca persista.
Am apucat inainte de tratament sa mai fac o data analiza secretiei (care in urma cu 1 luna a iesit f bine) si rezultatul este urmatorul:
Antifungigrama
Amfotericina sensibil; Econazol sensibil; Fluorocitozina sensibil; Ketoconazol sensibil; Miconazol sensibil; Nistalina sensibil.
Secretie genitala (frotiu+cultura)**
-EXAMEN BACTERIOLOGIC
Culturi aerobe negative
- Polimorfonucleare rare - ce inseamna?
- Celule epiteliale frecvente - ce inseamna?
- Lactobacillus frecvent - ce inseamna?
- Tricomonas Vaginalis absent
- Celule levurice rare - ce inseamna?
- Coci gram negativi cu aspect reniform in diplo absent
- EXAMEN MICOLOGIC
Candida albicans

Puteti sa imi spuneti ce inseamna toate acele culturi aerobe?
Am ratat programarea la doctor pentru interpretarea analizei, din pacate mi-a fost imposibil sa ajung :(( si nu stiu ce sa cred...am candida?? am ceva mai grav??? de ce nu trece totusi iritatia? acum ma mai jeneaza doar la intrarea in vagin unde este si o portiune mica rosie ca o bubita...mentionez ca inca sunt sub tratament cu baneocin. dar nu stiu cat mai trebuie sa urmez tratamentul.
Am fost sa fac si analize de coproparazitologie recomandate de medicul care mi-a dat si tratamentul. e posibil sa aibe legatura??? nu am inca rezultatele
Astept cu interes un raspuns din partea dvs.
Multumesc mult!!
0
19-11-2009, ora 15:45
user1306
Nu este medic/terapeut
user1306
Buna ziua din nou,
revin cu rugamintea sa ma ajutati cu un sfat.
Pana sa ajung la colposcopie, mi-a aparut un hemoroid si multe bubite si in zona vaginului si in zona anusului. Speriata am alergat de urgenta la doctor care m-a dumirit in privinta iritatiei si bubitelor spunand-umi ca nu e vb de condiloame, si nu e absolut necesar sa fac colposcopia, deoarece colul a iesit perfect curat la papanicolau si nici nu se vede nimic in timpul controlului. Hemoroidul (care eu credeam ca e condilom:)) a aparut din cauze de sedentarism si constipatie probabil...insa acele bubite, iritatia respectiva care nu mai imi trece...a spus ca sunt din cauza unei infectii instalata din cauza epilatului... si am primit tratament pt hemoroid si pt infectie mi-a dat tinctura de iod si crema baneocin.hemoroidul a trecut in 3 zile...insa iritatia s-a ameliorat...singurul loc unde ma mai jeneaza este la intrarea in vagin unde iritatia inca persista.
Am apucat inainte de tratament sa mai fac o data analiza secretiei (care in urma cu 1 luna a iesit f bine) si rezultatul este urmatorul:
Antifungigrama
Amfotericina sensibil; Econazol sensibil; Fluorocitozina sensibil; Ketoconazol sensibil; Miconazol sensibil; Nistalina sensibil.
Secretie genitala (frotiu+cultura)**
-EXAMEN BACTERIOLOGIC
Culturi aerobe negative
- Polimorfonucleare rare - ce inseamna?
- Celule epiteliale frecvente - ce inseamna?
- Lactobacillus frecvent - ce inseamna?
- Tricomonas Vaginalis absent
- Celule levurice rare - ce inseamna?
- Coci gram negativi cu aspect reniform in diplo absent
- EXAMEN MICOLOGIC
Candida albicans

Puteti sa imi spuneti ce inseamna toate acele culturi aerobe?
Am ratat programarea la doctor pentru interpretarea analizei, din pacate mi-a fost imposibil sa ajung :(( si nu stiu ce sa cred...am candida?? am ceva mai grav??? de ce nu trece totusi iritatia? acum ma mai jeneaza doar la intrarea in vagin unde este si o portiune mica rosie ca o bubita...mentionez ca inca sunt sub tratament cu baneocin. dar nu stiu cat mai trebuie sa urmez tratamentul.
Am fost sa fac si analize de coproparazitologie recomandate de medicul care mi-a dat si tratamentul. e posibil sa aibe legatura??? nu am inca rezultatele
Astept cu interes un raspuns din partea dvs.
Multumesc mult!!
0
31-05-2010, ora 20:44
vayolet
Nu este medic/terapeut
vayolet
am si eu o intrebare. acum trei saptamani am fost diagnosticata cu caondilomatoza vulvo perineala si mi s-a dat tratament fara a mi se face analize. am citit pe net mai multe si m-am dus din nou la control pentru ca nu mi s-a parut normal sa mi se dea tratament fara a mi se face analize. doctorul la care am fost m-a consultat si mi-a dat trimitere la dermato venerice, unde de asemenea nu mi s-au facut analize si m-a planificat pentru ziua de miercuri la cauterizare. este normal sa se cauterizeze inainte de a se face analize? va rog ajutati-ma ... nu stiu ce sa fac. cand se fac analizele???? dintre toti doctorii la care am fost nici unul nu mi-a dat sa fac analizze... este normal???? va rog sa imi raspundeti si mie pt ca nu stiu ce sa fac si in plus miercuri ma duc la cauterizez comedoanele
0
30-07-2010, ora 23:00
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
pt vayolet eu am aceasi chestie si mie doctorita mi a spus ca nu se cauterizeaza pana nu se face control amanuntit si fara un tratament in prealabil.eu consider ca iti reapar astea iar dupa cauterizare deoarece virusul este inca activ...eu iau tratament si sper sa scap de ei daca nu atunci se trece la cauterizare.succes.iti recomand sa mai ceri parerea altui medic
0
30-07-2010, ora 23:01
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
revin cu mentiunea ca mi s-a facut vulvoscopie si videocolposcopie nu am nimic pe uter decat o mica rana din alte motive
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metroragia - sângerarile vaginale anormale
  • Vizita la ginecolog
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Testul Papanicolau
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •