va rog urgent o parere despre ce poate fi !

28-07-2010
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu stiu daca are legatura cu ce mi s-a intamplat dar, dupa ce m-am suparat foarte rau, mi-a aparut la un moment dat in campul vizual, ca o jumatate de cerc foarte colorata in auriu, albastru si roz foarte stralucitoare de parca scanteia. Jumatatea de cerc era ca si cum desenata in zigzag pe trei randuri - unul auriu altul albastru si cel din interior roz si avea buline negre cam ca o omida.
Va rog luati-ma in serios ca NU glumesc!. Vedeam asta cu fiecare ochi in parte si chiar cu ochii inchisi si devenea din ce in ce mai stralucitoare incat nu o puteam ignora. A durat cam un sfert de ora. Am simtit o puternica stare de greata care a persistat toata ziua chiar si dupa ce nu am mai vazut asta. Apoi, noaptea, cand m-am trezit brusc din cauza unui zgomot, am vazut, desi era intuneric bezna cerculete luminoase ca si cum in jurul pupilelor. Dupa ce am clipit de cateva ori nu l-am mai vazut.
Stie cineva ce pote fi? imi voi pierde vederea? bineinteles ca voi merge la oftalmolog dar as mai dori o parere.
7 comentarii
0
28-07-2010, ora 00:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Am uitat sa spun ca incepuse sa-mi amorteasca mainile si picioarele pe partile exterioare. Mi-am luat tensiunea si era 124 cu 74 si 76 pulsul.
0
28-07-2010, ora 14:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ce varsta aveti? Eu va recomand : consult oftalmologic complet ( determinarea acuitatii vizuale, examen pol anterior, controlul TIO si interpretare in functie de pahimetrie, examenul fundului de ochi, camp vizual), investigatii sangvine: HL, VSH, glicemie, Hb glicozilata, colesterol, HDL-colesterol, VLDL -colesterol, trigliceride, TGO, TGP, uree, creatinina, acid uric, calcemie, magneziu, examen sumar urina; consult neurologic ( medicul neurolog va poate recomanda si Eco Doppler sau alte investigatii); in functie de rezultate, ne vom orienta catre un diagnostic si vom alege conduita terapautica adecvata; numai bine
0
28-07-2010, ora 15:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Multumwsc pentru raspuns, doamna doctor. Am 42 de ani. Unele analize le-am facut deja luna asta: acid uric 4, 5, ureea 37, creatinina 0.71, calciu seric 9, 2, magneziu 2, 19, sumarul de urina a iesit bun, colesterol VLDL 40, trigliceride 202. desi colesterolul e cam mare nu sunt chiar grasuta, doar cam 2 kg ar trebui sa dau jos. Am 1, 64 inaltime si 55 kg. Eritrocitele nu prea sunt bune, sunt mici si multe 5.25, VEM 78, 9, HEM 24, 6 si CHEM 31, 2. Candva mi s-a spus ca asta e de la prolapsul de valva mitrala pe care il am.
Eu aveam o mica moipie din totdeauna dar in luna mai anul acesta mama a facut fibrilatie si m-am suparat foarte rau ca nu au vrut la spital sa-i faca nimic timp de 2 ore. Abia dupa 10 or a iesit din fibrilatie. Am stat toata noaptea acolo si, a doua zi cand am venit acasa, am observat ca nu mai vad sa citesc la televizor nici de aproape si mai mi-au mai amortit si doua degete de la mana stanga - inelarul si degetul mic. Vederea si-a mai revenit dar degetele au ramas amortite.
0
29-07-2010, ora 19:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Doamna Doctor, se poate sa am migrena cu aura? Am gasit in descriere exact ce am patit eu!
0
21-08-2010, ora 19:56
ameea
Nu este medic/terapeut
ameea
Am 25 de ani. in urma cu 3 ani lucrandu-mi la dinti mi s-a facut o anestezie pt dintii din partea dreapta sus. nu stiu ce s-a intamplat dar in momentul cand mi s-a facut injectia am simtit o intepatura groaznica in ochiul drept si nu l-am mai putut deschide. De atunci parca am ceata pe ochiul drept cand sunt obosita si ma manaca foarte tare. anul acesta am patit ceva asemenator la ochiul stang, dar nu cu durere atat de mare. Am fost la control oftalmologic, mi-a dat ceva picaturi dupa care m-am simtit mai bine un timp, dar apoi a reapraut manacimea si ceata pe ochiul drept. In urma cu o luna mi-am facut din nou un consult oftalmologic, dar nu se vede a fi vre-o problema. Am o mica miopie, dar in rest ochiul pare perfect. Dar pe timp ce trece mancarimea la ochi creste si ma deranjeaza foarte tare. ce imi recomandati sa fac?
0
27-08-2010, ora 12:58
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Revin cu ceva detalii, mi-am facut control oftalmologic si scrie asa: VOD-0, 6 VOS-0, 9 TOD-17 TOS- 17
FAO-(scrie la inceput un cuvant pe care nu il inteleg ) apoi - plana, normala, colorata, vase de aspect si traiect normal, macula cu reflex absent.. La recomandari scrie - control neurologic, suspiciune nevralgie de trigemen si trebuie sa-mi fac ochelari. Mentionez ca am fost la urgenta din cauza ca imi simteam ochiul drept mai mare, ma durea foarte tare capul in partea dreapta si urechea depta.
Doctorul mi-a spus ca din punctul sau de vedere nu am nimic. M-am uitat pe net si am vazut ca macula fara reflex poate sa indice si o insuficienta renala. Eu am asa o durere surda la rinichiul drept cam de mult timp. Anul trecut mi-am facut doua ecografii si la una a iesit normal, iar la alta a iesit ca mai are doar 4 cm. Doctorul s-a cam speriat si a zis ca este aproape mort!!! Nu mai stiu pe cine sa cred ! Ce sa fac?
0
04-09-2010, ora 21:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca am gasit raspunsul: cand m-am suparat mi-a scazut brusc glicemia si de aceea nu am mai vazut bine. Dr. Oftalmolog a banuit si o nevralgie de trigemen deoarece ma durea ochiul cu ureche si maxilar. Am simtit si eu asa durere cum o descrii tu - ameea - despre asta zicea ca e nevralgia de trigemen. Acum mi-a trecut cu ceva dezinflamatoare. Chestia cu rinichii o sa o las asa, eu cam fac pietre sau nisip.

Pentru - ameea-
Cand am fost acum la doctor am intrebat si de simtomele tale si a zis ca nu trebuie asteptat, valul ala pe ochi nu suna deloc bine. SUNT 3 PASI PE CARE TREBUIE SA II URMEZI: Mai iintai fa-ti o analiza cu antibiograma si antifungigrama de secretie nazala si oculara sa vezi daca nu cumva e ceva infectios - stiu pe cineva care avea intepaturi si mancarimi la ochi si de fapt avea o infectie nazala - nasul comunica cu ochiul prin canalul nazo -lacrimal. Daca nu e nimic acolo, atunci vezi ce tensiune ai, daca e prea mica sau prea mare, iar daca nici asta nu e, este nevoie de un RMN ca nu cumva sa fie ceva vascular - si asta da cam aceleasi simtome. Sper sa-ti fie de folos ce ti-am spus, oricum, grabeste-te ca nu e de glumit cu ochii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.