va rog urgent un sfat de medic - pietricica la rinichi

15-04-2008
llorry.m
Nu este medic/terapeut
llorry.m
Buna seara! Va rog frumos sa va ajutati cu cateva explicatii si sfaturi...

am o pietricica la rinichi de 0.5cm de aproape 1an...in decembrie mi-am facut analize si mi-a iesit infectie urinara..am tratat-o si am scapat de ea, apoi am facut testul Papanicolau si mi-a iesit :

-celule endocervicale prezente
-negativ petru o leziune intraepiteliala sau maligna
-candida
-frecvente celule superficiale cianofile si rare orangeofile
-frecvente celule endocervicale
-PMN moderat

Am urmat tratament cu Macmiror si spalaturi externe cu bicarbonat de sodiu...m-am simtit excelent din primele zile de tratament, revenind pentru cultura de secretie dupa 3 sapt, insa la urmatoarele analize a reesit cum ca Candida a disparut si a aparut Colpita Mixta

-- Chlamydia negativa
- Streptococ gr B
- Frotiu - cocobacili gram pozitivi, frecventi;dtrisuri celulare, mucus relativ frecvente;PMN integre si alterate
- Polimorfonucleare - relativ frecvente
- Celule epiteliale - frecvente
- Lactobacillus spp - absent/pe o alta pagina a analizelor scrie rar)
- Trichomonas vaginalis- absent
- Celule levurice - absent
- Coci Gram negativi cu aspect reniform in dip - absent
- Vaginoza - absent
-examen micologic - culturi negative la 48 de ore
- Bacteriologie

Acum am primit tratament
- 7 zile Augmentatin (1 pastila la 12 ore)
- 12 zile ovule Cervugid(1 pe zi dupa ce termin Augmentatin)
- 12 zile ovule PolyGynax(1 pe zi dupa ce termin Cervugid)

Intrebari va rog:
- ce am eu este grav? care ar putea fi cauzele ( mentionez ca nu folosesc spalaturi vaginale, nici tampoane interne, nu am avut nici un avort pana acum, nu folosesc anticonceptionale, nu am avurt cauterizari, ecografia a iesit perfect fara chisturi fara nimic si de cand am aflat ca am candida nu am mai avut contact sexual cu partener, am hotarat cu partenerul sa luam o pauza, sunt o persoana f curata si care se respecta :( )..
- imi cauzeaza in viitor la ceva? de ex daca as vrea sa fac un copil..
- este tratabila fara recidivari?
- am tot citit pe forumuri ca aceasta Colpita este insotita de acel HPV..insa la mine la testul papanicolau de la sf lui ianuarie a iesit negativ si nici nu este vreo casuta bifata cu celule canceroase...insa mama mea are cancer coluterin datorita unor chisturi care i-au crescut si a fost nevoie sa i se scoata aparatul genital acum 6 ani

Va rog sa ma ajutati..sunt un pic panicata ca nu stiu ce se intampla cu mine :( Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
09-10-2009, ora 21:16
bebic
Nu este medic/terapeut
bebic
buna seara.am si eu o intrebare.am facut un avort, iar dupa 4 zile de la acesta, am avut un contact sexual cu iubitul meu.nu am avut compliktii sau dureri mari dupa avort, ma simteam bine.aveam insa inca ciclu menstrual, knd am avut contactul sex.as vrea sa stiu daca pot face vreo infectie sau daca pot ramane insarcinata, desi nu si-a dat drumu in mine, de la acest contact.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.