va taia lucrarea? va scoate doar coronita sau/si pivotul?

25-08-2010
Sandra1990
Nu este medic/terapeut
Sandra1990
buna seara.am mers astazi la dentist.mi-a spus ca trebuie sa mi faca o lucrare la cei 4 dinti principali din fata d sus.unul dintre ei din dreapta d langa canin il am pe pivot de vreo 4 ani.imi va face aceasta lucrare din portelan.dintele pe pivot este din cel mai ieftin si prost material a spus dansul.nu se va potrivi cu lucrarea si de aceea va trebui sa taie acea lucrare.as vrea sa intreb cum anume va realiza asta? va scoate doar coronita sau si pivotul? este dureros?multumesc
5 comentarii
0
25-08-2010, ora 20:49
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Scosul de pivoti este cu risc, mai ales la dinti mici, cum este cel in cauza. Daca dintele nu a durut niciodata si nu are granulom la virful radacinii, eu l-as lasa asa si as face coronita fara sa scot pivotul. Dar depinde si de cum arata peretii ramasi ai acelui dinte. Daca sint foarte subtiri, exista risc de fractura, egal ca se scoate pivotul sau nu.
0
25-08-2010, ora 20:50
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Aaaaa, si depinde si de dimensiunea pivotului. Unul scurt e mai usor de scos.
0
25-08-2010, ora 21:04
Sandra1990
Nu este medic/terapeut
Sandra1990
va multumesc frumos pentru raspuns.eu insa nu am fost prea atenta la ce a spus.va scoate decat coronita si pivotul ramane sau scoate cu totul.voi astepta pana luni la programare unde o sa vada si radiografiile.
0
31-08-2010, ora 15:04
Sandra1990
Nu este medic/terapeut
Sandra1990
buna ziua.am mers la doctor cu radiografiile.in legatura cu pivotul, nu trebuie scos, decat coronita.insa la unul din dintii principali am granulom.dansul mia spus ca trebuie operat, taiat varful radacinii.ca poate face lucrarea si asa, iar operatia mai tarziu, dar atunci gingia se ridica si va intra mancare.eu nu am mai avut dureri la acest dintre de vreo 4-5 ani.a ramas sa se gandeasca, sa merg iar joi la cabinet.dumneavoastra ce ma sfatuiti?sa fac lucrarea si sa las pe mai tarziu operatia?mentionez ca dintii mei nu arata jalnic, sunt doar plombati iar cel cu granulom spart si completat cu plomba, vreau sa fac lucrarea pentru aspect.multumesc
0
31-08-2010, ora 16:16
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Tratament endodontic corect (nechirurgical) si granulomul dispare de la sine (nu instant), fara operatie. asta daca granulomul nu este pe dintele cu pivot. (Daca e pe cel cu pivot, atunci cred ca e mai buna varianta cu operatia.)
Nu am timp acum sa raspund detaliat. Gasiti la mine pe blog informatii despre granulom si de ce nu e bine sa ne grabim cu interventia chirurgicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: