vaccin pneumococic la copil de 3 ani

10-10-2009
alina_leo2002@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
alina_leo2002@yahoo.com
am un baietel de 3 ani si as dori sa stiu daca e bine sa il fac sau nu? are reactii adverese?
va multumesc
5 comentarii
0
10-10-2009, ora 21:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sigur ca este bine sa ii faceti vaccinul baietelului si nu are nicio reactie adversa, in afara de o usoara durere in locul vaccinului, dar care o sa treaca in 2 sau 3 zile!Eu si fetita mea am facut anul trecut Pneumo23 asociat cu Vaxigrip, iar anul asta am facut doar Vaxigripul!Daca alegeti acest vaccin, Pneumo23, trebuie sa stiti ca el se face o data la 5 ani!Si merge facut in acelasi timp cu vaccinul antigripal Vaxigrip!
Sanatate!
0
10-10-2009, ora 21:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vaccinul acesta nu ofera absolut nici o protectie si in plus contine f. multe toxine cunoscute printre care mercur si aduce daune cu siguranta organismului. Nu va luati dupa pacienti si medici nestiutori si naivi. Nimeni nu are nevoie de un astfel de vaccin decat cei care castiga de pe urma lor.
Cititi articolul despre vaccine postat aici de mine.
0
10-10-2009, ora 21:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De la vaccine mor si se imbolnavesc zilnic copii. TOATE vaccinele au efecte adverse care sunt scrise chiar pe hartia insotitoare PE CARE MEDICUL NU V-O ARATA desi este DATORIA LUI !
Intrebati de hartia insotitoare, insistati ferm pt. a o primi si cititi-o inainte de a face vaccinul sa vedeti cum incepe medicul sa dea din colt in colt... el habar nu are ce contine vaccinul... totul se bazeaza pe "incredere oarba".
0
11-10-2009, ora 19:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este foarte bine sa faci acest vaccin Pneumo 23, este un vaccin cu 23 de serotipuri indicat la copii peste 2 ani.Cum s-a spus si mai sus se poate face o vaccinare dubla antipneumococica(in acest caz poate face ca reactie secundara usoara febra si/sau reactie la locul injectiei nesemnificativa).Revaccinarea se poate face dupa 3-5 ani de la prima doza.
0
01-09-2011, ora 19:46
mimi_75
Nu este medic/terapeut
mimi_75
peste tot unde am cautat nu mi se spune si daca acest vaccin se poate face la copii cu varsta de peste 5 ani. Deci se poate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •