vaccinul impotriva ah1n1

11-01-2010
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
buna seara, am o intrebare in legatura cu acest vaccin, bunica mea l-a facut astazi si mi-i tare teama de consecinte, ar putea aces vaccin sa provoace boala?rog raspuns de specialitate, cineva care sa stie sau care sa il fi facut.multumesc mult
5 comentarii
0
11-01-2010, ora 19:39
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
staţi liniştiţi, se vorbeşte mult despre efectele secundare, dar cele foarte grave sunt foarte foarte rare- sincer şi noi am fost speriaţi al rândul nostru, dar am făcut majoritatea vaccinul şi mai nimeni nu a avut nimic, maxim durere musculară la locul de înţepătură, ceva uşor gen febră musculară, nu vă speriaţi de toate informaţiile care circulă, e mai sigur să te aperi decât să te îmbolnăveşti mai ales la bătrâni- care pot fi mai slăbiţi decât tinerii, şi oricum mintea joacă un rol foarte important, dacă bunica dvs crede că este apărată mai mult ca sigur nu va păţi nimic.

vaccinul nu provoacă gripă aşa cum s-ar crede, pentru orice altă întrebare puteţi să mă contactaţi
0
11-01-2010, ora 20:36
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
va multumesc frumos
0
13-01-2010, ora 00:58
nicolle24
Nu este medic/terapeut
nicolle24
Tatal meu a facut acum vreo 4-5 zile vaccinul si acum a cam racit. Tuseste, nu are febra si spune ca are o stare de moliciune in picioare! E posibil sa fi fost contaminat atunci cand a facut vaccinul si acum sa se fi agravat ? Sunt foarte speriata de virusul asta si ma stresez foarte tare dat fiind faptul ca tata are hipertensiune si mama are diabet! Ambii si-au facut vaccinul dar mama nu are nimic! Eu inca nu l-am facut ca sunt putin racita dar sincer mi-e frica sa-l fac!
Astept raspunsul si lamuririle dvs in speranta ca poate ma mai linisteste ceva pe stresul asta!
Multumesc anticipat!
0
13-01-2010, ora 01:02
micumed
Nu este medic/terapeut
micumed
Nu va faceti probleme in privinta vaccinului, in centrul universitar din care provin, cred ca in proportie de 40 % din studenti au facut acest vaccin.
Toti suntem sanatosi fara nici un fel de complicatii.
Pot spune ca e cel mai bun lucru pe care se poate face impotriva Ah1N1.

Cu respect,
Micumed, -*


(*modificat de administrator)
0
14-01-2010, ora 10:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
şi noi l-am făcut mai mult de 60%, la fel şi doctorii din spitale, în majoritate- ştiu de la profesorii noştri, cine susţine altfel vrea doar să creeze panică, , , prea multă teoria conspiraţiei în jur...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Gripa A/H1N1

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: