vad in ceata!

29-04-2009
Pussyca
Nu este medic/terapeut
Pussyca
De aproape 1 luna am momente cand vad in ceata, parca am o perdea subtire de fum pe ochii, si de multe ori cand ma uit la televizor nu vad scrisul bine, trebuie sa ma concentrez ca sa citesc, tin sa precizez ca in copilarie am avut strabism la ochiul stang, care s-a reparat, desi uneori cand sant foarte obosita mai fuge dar foarte putin vizibil.Si am iesit la analiza la ochii acum vre-o 3 ani cu diferenta de 25 intre ei, imi trebuia ochielari pt distanta si pentru citit, dar nu mi-am facut ne avand bani necesari atunci, dar mi-a zis doctora ca nu trebuiesc purtati in permanenta ci doar la citit, oare s-a agravat ceva intre timp?Va multumesc
3 comentarii
0
30-04-2009, ora 07:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Este cert ca trebuie sa faceti un consult oftalmologic, va recomand si cicloplegie pentru a evidentia corect viciul de refractie si pentru corectia corecta a acestuia ; este important si examenul fundului de ochi, trebuie examinata cu atentie macula pentru a exclude o corioretinita seroasa centrala; Numai bine
0
01-05-2009, ora 03:28
Pussyca
Nu este medic/terapeut
Pussyca
Multumesc frumos pentru raspuns!Sper sa ajung in luna mai la consultatie, sa vedem ce am.
0
05-08-2010, ora 10:24
Eclara
Nu este medic/terapeut
Eclara
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati.de doi ani de zile am inceput sa vad pete de ceata la ambii ochi insa la dreptul e mai rau.sunt ca niste firicele transparente si pete de ceata.am dureri de cap si ameteli.ma deranjeaza foarte tare petele in special cand am dureri de cap.am senzatia ca de la pete durerea imi merge in spate in partea dreapta a capului.am fost la oftalmolog si mi-a facut tot felu de analize inclusiv campul vizual.pe campul vizual din cate am inteles au aparut petele la ambii ochi.si nervul drept mi-a spus doamna doctor ca e atrofiat partial.la ochiul drept am si probleme mai mari.nu stiu ce sa fac.m-a trimis la neurolog si mi-am facut un RMN dar doctorul la fel ca si oftalmologul mi-au spus ca nu stiu de la ce vad acele pete.ma deranjeaza foarte tare pentru ca le vad de 2 ani zilnic!non stop...zi de zi.si in unele zile abia imi pot tine ochii deschisi pt ca am dureri mari de cap si petele acelea parca imi accentueaza durerea.va rog sa imi spuneti ce sa fac..unde sa ma duc.de la ce pot fi aceste probleme?multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: