Vad prost la distanta

22-11-2008
alisssya
Nu este medic/terapeut
alisssya
BUNA ZIUA ! In urma cu 2 luni am fost trasa de un curent destul de puternic, aer conditionat si in concluzie am descoperit ca am si spondiloza cervicala, de atunci (a 2 a zi) am inceput sa vad in ceata la distanta...
Am fost la oftalmolog si mi-a spus ca nu am nimic si ca nici macar nu am dioptrii pt ochelari, insa vederea mea a inceput sa scapa treptat tot mai mult, si prin urmare acum nu mai pot citi bine cuvintele scrise cu litere mici la o distanta de 2 metri, iar in locurile prost luminate sau unde este lumina artificiala slaba nu prea vad bine, vad in ceata la o distanta de 2 metri, la fel se intampla seara cand afara vad sa citesc benerele cu scris mic doar daca ma apropii de ele foarte mult, lucru care inainte nu era asa, vedeam foarte bine la distanta.
CE MA SFATUITI SA FAC, CE ANALIZE?
VA MULTUMESC !
3 comentarii
0
14-12-2008, ora 08:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa faci un nou consult oftalmologic, eventual, daca nu se evidentiaza un viciu de refractie ti se poate prescrie o lentila cilindrica negativa; iti recomand, de asemenea, sirop de afine, o cura cu Mirtilene Puro ( extract de afine), 1cpr pe zi, inainte de masa cu jumatate de ora, 1 luna, cura se repeta la trei luni si in fiecare zi un fruct proaspat sau o leguma proaspata;Numai bine
0
14-12-2008, ora 14:26
alisssya
Nu este medic/terapeut
alisssya
AM MAI FACUT UN CONSULT OFTALMOLOGIC SI PUR SI SIMPLU NU IM GASESC NICI O EXPLICATIE, AM FACUT FUND DE OCHI, NERV OPTIC, CAMP VIZUAL SI TOT NIMIC,
EI SPUN CA AR PUTEA FI DE LA SPONDILOZA CERVICALA CARE MI S-A DECLANSAT DE LA CURENT SI POATE IMI ATINGE CEVA ???
VA MULTUMESC
0
09-01-2009, ora 02:57
evident.silvia
Nu este medic/terapeut
evident.silvia
vreau si eu un sfat despre lentilele de contact, nu cele cosmetice. pot inlocui ochelarii? prezinta Riscuri?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vedere din ce în ce mai în ceață (agravare în timp)
  •