Vad puncte albe spre transparent

08-06-2007
ZeroCool
Nu este medic/terapeut
ZeroCool
Am o problema si vreau sa stiu daca e grav..sper sa nu fie :( Daca poate sa imi spuna cineva despre aceste puncte: cand ma uit la cer, cand e senin vad 1, 2 puncte de obicei aceleasi da sunt aproape transparente totusi le observ si ma deranjeaza.ma intreb cum sa scap de ele...
Astept raspuns si va multzumesc anticipat !
10 comentarii
0
09-06-2007, ora 00:00
arokiyn84
Nu este medic/terapeut
arokiyn84
salut, in primul rand vreau sa-ti spun ca nu sunt medic dar dar cred ca nu ai de ce sa te preocupi.si eu vad un fel de linie putin curbata cu un punct la capat, acestea fiind transparente, le vad doar cu ociul stang.nu stiu ce poate fi dar eu le-am observat de cand eram mic.sunt si eu curios ce sunt.sper sa ne ajute un medic specializat.multumesc.
0
09-06-2007, ora 00:00
ZeroCool
Nu este medic/terapeut
ZeroCool
am citit ieri intrun alt topic un baiat cu problema similara si a primit raspuns cum ca ar avea niste celule moarte care circula prim (scuze daca gresesc) umoara vitroasa si ca iau fost prescrise medicamente sa isi rezolve problema...sper ca 1 medic specializat sa ne ajute sau sa ne confirme daca avem acelasi lucru.
Va multumesc ink odata!
0
11-05-2009, ora 16:44
faralimite
Nu este medic/terapeut
faralimite
Salut ZeroCool. Si eu am aceiasi problema si am fost la medic care mi-a zis ca nu am nimic. Imi da si mie forumu ala sau ce medicamente ti-a prescris medicu?
0
13-05-2009, ora 15:16
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Punctele sunt modificari ale corpului vitros, am avut si eu... nu e grav. exista vitamine VItreoclar in cca 3 luni dispar punctele.Oricum un consult de specialitate nu strica. sanatate!
0
07-09-2009, ora 23:01
ionutzlg8360
Nu este medic/terapeut
ionutzlg8360
Salut. cam de vreo 3 zile cam aceliasi problema o am si eu cu okiul drept vad niste puncte, ca niste celule ft ft dese, si un punct mai pronuntat, urmat de un fel de coada aa, si astea le vad exact ca si colegul de mai sus [zerocool] atunci cand ma uit spre cer..si sunt transparente.Sunt ft speriat..avand in vedere ca port okelari de mic..si am dioptria +5 la ambii oki.va rog mult de tot, , sa ma ajute cineva in problema asta...va l-as aici ID-u meu..[ dj_nutzu_2007 ] astept raspuns de la oricine, , , VA multumesc.
0
24-02-2010, ora 01:33
Everywhere
Nu este medic/terapeut
Everywhere
Si eu niste puncte care se plimba si le vad cateodata la lumina zilei. ! Cineva mi-a zis lipsa de calciu deshi nu cred... Dumnezeu stie :)) ce o mai fi... ! Apropo imi da cineva o idee.. ce pot avea.. Ma simt de park plutesc si park as avea probleme cu vederea, tulburari, am facut un control la oftalmolog acum cateva luni si a zis k e oke... ! si mai am si o presiune a capului dar asta probabil de la vreme ! CE pot spune e ca pierd foarte multe nopti aiurea si dorm numai ziua, cu toate astea de fiecare data dor cate 9 ore !
0
04-03-2010, ora 16:17
anton_george
Nu este medic/terapeut
anton_george
Din cate am auzit ar fi flocoane in corpul vitros. Pe engleza le zice floaters. cautati pe google si gasiti mai multe informatii.
Aceste floatere pot disparea cu timpul sau pot sa apara si mai multe. De obicei apar mai multe in timp.
Daca ai floatere nu trebuie sa intri in panica.
Si eu am flocoane si medicul mi-a prescris vitreoclar.
Muti au spus ca nu are nici un efect vitreoclar. Oricum merita incercat. O sa iau si eu
0
16-03-2010, ora 01:12
crystyna2909
Nu este medic/terapeut
crystyna2909
si eu vad aceleasi pete albe plus pete negre :)o adevarata constelatie :) am inceput sa ma obisnuiesc desi cateodata imi vine sa o iau razna pt ca ma deranjeaza ffff mult!am incercat vitreoclar, difabiol, sirop de afine...si degeaba.seara nu le vad...numai la lumina.acum sunt putin mai speriata pt ca.a aparut un punct nou :))e negru si luminos pe margine...si curios este ca nu il vad tot timpul ca celelalte puncte(pete)...peste doua luni am programare la medic merg din 6 in 6 luni.eu stau in Madrid si aici merg la medic.mi-au explicat ca aceste pete sunt defapt un lichid care se acumuleaza pe retina sau cam asa ceva, in special la persoanele care au miopie(eu am la ambii ochi de mica...si nu prea am purtat ochelari, sunt curioasa daca toti cei care au scris aici au miopie...)mi-au mai spus ca nu exista tratament pt asa ceva...ca nu o sa orbesc ;) dar ca trebuie sa merg la contro la controale pt a vedea daca acest lichid nu cumva face gaura in retina, pt ca in cazul in care ar face...ar trebui o interventie cu laser.nush daca ati inteles are lucru, dar eu va sfatuiesc sa incercati sa nu le bagati in seama si sa va obisnuiti cu ele.cam atat puteti face ;)
0
16-03-2010, ora 01:54
faralimite
Nu este medic/terapeut
faralimite
salut crystyna2909.

eu nu am deloc nici miopie nici nimic nimic. vad perfect. chiar acum 2 saptamani am fost la control si nu a reusit sa imi dea ochelari desi a incercat. in schimb eu stau foarte multe in fata calculatorului si mi-a recomandat niste ochelari de protectie cu dioptrie mica. mi-a zis si mie ca nu am ce sa le fac. mi-a zis sa nu mai iau vitroclar deoarece nu are nici un efect asupra corpului vitros.
0
16-03-2010, ora 23:21
crystyna2909
Nu este medic/terapeut
crystyna2909
buna faralimite.
nu stiu.chiar nu stiu...si eu stau destul de mult in fata calculatorului.si dorm si cam putin:P 6-7 ore pe noapte, cateodata mai putin...chiar nu stiu de la ce pot aparea, si cred ca nici doctorii nu stiu prea bine pt ca altfel nu imi explic de ce nu exista nici un tratament in vremurile in care traim nu crezi?mie personal toti medicii care m-au vazut, imi recomandau viatamine dar sa nu ma astept la un rezultat miraculos.sa apara oare din cauza unei alimentatii sarace in vitamine?chiar nu stiu...adevarul este k de mancat nu prea mananc cine stie ce :)) sunt cam certata cu mancarea mai ales cu fructele :)in schimb coca cola si tigari la greu.:P ar trebui sa incerc sa ma odihnesc mai mult, sa las tigarile, cola si sa mananc mai mult k sa vad daca observ ceva imbunatatziri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.