Vagin uscat

18-09-2009
sori20
Nu este medic/terapeut
sori20
Buna ziua. Ma confrunt cu o problema, care se agraveaza in fiecare luna. De 6 luni de zile ma confrunt cu tot felul de infectii vaginale. La un examen al secretiei s-au gasit E-coli. In prezent urmez un tratament cu urovaxom, dar in ultimul timp nu ma mai umezesc in timpul actului sexual. Aceasta problema poate fi din cauza hormonilor sau este doar din cauza infectiilor suferite? Astazi am facut ecograf si mi s-a spus ca am ovar microchistic, si este putin marit. Poate sa fie asta problema?
Va rog sa-mi spuneti daca a mai avut cineva aceasta problema, si cum s-a tratat. Sau macar care sunt cauzele. Nici un medic nu mi-a raspuns concret la aceasta intrebare. Din ce cauza nu ma umezesc, sau daca ma umezesc, ma usuc foarte repede?

Va multumesc.
3 comentarii
0
19-09-2009, ora 18:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cauza uscaciunii vaginale la tine este scaderea cantitatii de estrogen.Poti face la un laborator dozarea acestui hormon. Uscaciunea mucoasei vaginului poate apare si in cazul in care se exagereaza cu igiena intima, producandu-se un dezechilibru al florei vaginale, cand se utilizeaza contraceptive orale pe termen lung etc. Megi la farmacie si cumpara gel lubrifiant vaginal pe baza de apa [ sau la sex-shop ].Cand tratezi o infectie vaginala ai grija ca si partenerul sa primeasca tratament, altfel iar o iei de la capat.Numai bine!
0
19-09-2009, ora 18:28
sori20
Nu este medic/terapeut
sori20
Va multumesc pentru raspuns. De fiecare data cand am facut tratament, a facut si prietenul meu.

Pana am ajuns sa am aceste probleme am exagerat cu igiena intima, din pacate. Am folosit la fiecare spalare (de mai multe ori pe zi) gel intim, si probabil asta mi-a daunat. In prezent incerc sa folosesc doar apa, si eventual sapunul ce se prelinge de pe corp in timpul dusului, si foarte rar gel intim.
Imi puteti spune daca flora vaginala se va reechilibra, daca nu mai folosesc gel intim si nu mai folosesc irigatorul?
Scaderea de estrogen, imi poate cauza si alte probleme? Imi voi face si analizele hormonale, dar este trist ca dam atatia bani pe consultatii, am spus acest lucru la atatia medici, si nimeni nu mi-a zis ca ar tb sa-mi fac analize hormonale, sau sa-mi explice care ar fi cel mai sanatos mod de ingrijire intima.

Va multumesc mult.
0
20-09-2009, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu mai utiliza irigator. Igiena intima doar o data pe zi, seara, cu gel intim, si dupa contact sexual. Lasa secretia vaginala normala sa-si exercite rolul protector, lubrifiant etc., nu o mai elimina prin spalaturi interne.Astfel se pot favoriza aceste infectii, se pot intretine si se poate si traumatiza mucoasa interna.Flora locala vaginala se va reface, nu-ti fa griji, dar renunta la irigator si la spalaturile interne.Nu are rost sa vorbim acum de efectele scaderii de estrogen caci este posibil ca nu aceasta sa fie cauza uscaciunii vaginale ci igiena exagerata.Trebuie sa-ti gasesti un medic de familie cu care sa discuti despre aceste lucruri.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.