vajait in ureche

15-03-2008
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna! de vreo 2 ani au aparut probleme la urechea dreapta, in sensul ca doar seara cand ma puneam la culcare incepea un zgomot enervant, un fel de vajait, huruit cumva mai infundat.aceasta problema aparea si disparea, adica nu o aveam obligatoriu in fiecare noapte, cand si cum.daca ma misc putin inceteaza pe moment dar imediat reapare...iar de la o vreme are continuitate, inainte se mai oprea de la sine si iar aparea.este enervant caci adorm f. greu.si parca zgomotul este insotit de o pulsatie minora in ureche.
in rest alte simptome nu am.
mi-am facut audiograma, a iesit ok, plus un rmn din care radiologul a concluzionat ca nu am nimic la ureche in schimb a scris pe rezultat sinuzita bimaxilara, sfenoidala si frontala. m-am cam mirat deoarece eu nu aveam simptome specifice acestei boli.dupa o luna m-am dus cu rezultatul la un medic orl-ist din mures care mi-a zis ca trebuie sa ma operez de sinuzita maxilara stanga.fac o paranteza aici spunand ca daca ma frec la ochiul stang sau cand ma demachiez ma doare uneori.m-a socat concluzia dr.insa aveam incredere in el deoarce in dec 2007 el mi-a descoperit un abces in spatele amigdalei drepte care mi-a intepenit maxilarul de nu puteam dechide gura mai mult de 1 cm si ma durea groaznic toata partea dreapta de la ureche la maxilar si gat.si el m0a tratat cu succes atunci.
insa totusi am decis sa consult si pe dr orlist care m-a indrumat initial sa fac rmn=ul.acesta m-a asigurat ca nici vorba de sinuzitasau operatie si ca e vorba doar de o rinita si mi-a prescris picaturi.insa in privinta urechii tot nu a putut sa ma lamureasca.
vreau sa adaug ca eu am avut multe probleme cu gatul, amigdalite pultacee, mereu faceam puroi in gat si acu 3 ani am fost la infectiose internata plus recentul abcesudin decembie, cand mi-am facut si un exudat si s-a descoperit streptococ grup c sensibil la betalactamine.
dupa extirparea abcesului am luat augumentin si de atunci nu am avut probleme cu gatul, excepte facand consumarea lichidelor reci, imediat dupa cateva ore incepe sa m doara gatul, dar imi trece de la sine dupa 2-3zile.

e posibil ca desele probleme de amigdale sa fi dus si la acel vajait in ureche dreapta?! sa nu mai pot scapa vreodata de vajait?!sau ar trebui sa consult un neurolog...sau daca stiti dvs.ce ar mai trebui sa fac sa scap de acesta problema.oricum la cluj mi -sa spus sa fac niste analize specifice si daca ies prost ar trebui sa imi scot amigdalele...mai ales ca nu as vrea sa am probleme cu inima sau reumatism.
va rog sa ma ajutati.
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
15-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tinitus sau zgomotul in urechi este un simptom foarte deranjnt dar care nu tine neaparat de afectiunea urechii interne ci de circulatia sangelui la acest nivel.
Exista mai multe afectiuni care duc la dreglarea circulatiei cerebrale.
Cervicoartroza, atroscleroza, HTA, sau Hipotensiunea(10-11 pe 6-7).
Varsta dupa 50.
Ar fi bine sa va vada la Reumatologie, neurologie...pentru un tratament axat pe circulatia cerebrla.
Cat despre amigdalita cr. daca aveti ASLO marit este bine sa le operati sau cel putin un Criptolizis cu lazer sau aparat ELLMAN cu radiofrecventa!
astept rezultatul investigatiilor.
0
16-03-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
multumesc mult pt raspunsul prompt.ma gandeam si eu la probleme legate de circulatie.implinesc 31 de ani...deci e cam devreme...oricum asta intentionam sa fac sa merg la un neurolog dar pt inca o problema mai vechhe decat cea cu urechea, o durere in soldul/coapsa stanga pe care am investigat=o si nu i-am dat de capat, pasul urmator fiind un consult neurologic.
v-as ruga daca se poate sa cititi si subiectul meu cu soldul la care nu am primit inca raspuns, deoarece ma gandesc ca ar putea fi o oarecare legatura.
multumesc mult.
0
16-03-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
ah.am uitat sa zic, ca in ultima vreme am dureri de cap...rezonabile un pic cam dese as spune 2-3 per sapt. tensiunea mi-e de obicei normala, uneori mai mica aproape de valorile date de dvs.
0
16-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara !
Da, am citit si subiectul cu soldul!
Parerea mea este ca pot fi dureri iradiante de la coloana vertebrala( nu este obligatoriu sa va doara si coloana)..doar iradiaza in sold!
Sau este un proces inflamator legat de amigdalita cronica ! Cu atat mai mult ar trebui sa repetati ( hemoleucagrama, vsh, aslo) si daca nu este bine..trebue scoase amigdalele.
Cat despre vajait!.la o subtensiune este indicat sa luati GINSENG
o sa va rezolve ambele probleme!(subtensiunea si vajaitul)
astept vesti!
0
27-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Si io am aceasi problema cu tiuitul si vajitul in urechea stanta am 17 ani si nu stiu de la ce poate fi ma deranjeaza foarte tare de vro 4 luni am bagat de seama tiuitul asta deoarece cand ma culcam il auzeam dar nu bagam de seama nus de la ce poate fi iar cand mam dus mai de mult la medic sa ma trateze de o sinuzita mea zis ca tiuitul este de la un sunet foarte puternik nus ce sa zik dar noaptea se aude in continu si se imprecteaza foarte date adica dak stai sa il asculti parka se aude numai el tare si nu mai auzi nimik :( de fapt un vajait... :(( ce sa fak ??? ce sa iau !
0
27-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
SI problema e ca nu pot dormi dak este liniste treb sa stau gen langa frigider care nu se aude chear asa tare dar cred ca gandirea me la el ca in timpu ala nu mai aud dar cand declanseaza nu mai pot dormi de lok :((
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Yonutz. Nu este normal sa auzi zgomot in urechi.
Cauze pot fi foarte multe... de la un simplu dop de ceara pana la afectarea nervului auditiv( care intradevar poate surveni de la casti sau boxe la maxim)
Trebue sa faci un consult ORL. o timpanograma si o Audiograma.
dupa ce o sa stii diagnosticul.. o sa putem vorbi despre tratament!
0
28-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Am stat ceva cu casti in urechi dar nu sa le tin tari dar nu stiu de la ce poate fi. Ca este un fel de vajait in stanga si se aude destul de tare cand este liniste
0
30-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Va rog frumos imi puteti spune de la ce se aude vajitul {tiuitul} ca se aude foarte tare si ma streseaza nu pot sa fiu linistit cand ma culc sa nu mai aud nimik. Ca kie mi se pare ka in stanga se aude foarte tare de la ce poate fi si cum poate inceta sau ce sa iau sau dak mai poate inceta ca nu vreau sa se auda din ce in ce mai tare pana surzesl doamne fereste :(
0
31-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te.am rugat sa mergi sa te vada la ORL.. si sa faci audiograma si timpanograma. Ai fost?
0
31-08-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
am fost la un neurolog la mures.s-a uitat la rmn...la sold...m-a consultat, sa vada daca poate fi vb de ceva nevralgic.sa stau pup, sa ma ridic, sa indoi...ma rog.si mi-a pus diagnosticul de ATRTRITA COXOFEMURALA SUB OBSERVATIE, MI-A PRESCRIS niste antiinflamatoare injectii si supositoare, mi-a recomandat pauza de la sport.zicea ce s=ar vedea ceva acolo la articulatie pe rmn.ce o fi insemnand asta...nu stiu.. plus analize ASLO SI VSH care au iesit bine.(asta inseamna ca se exclude automat artrita?!)
am facut tratamentul, nu am facut sport, insa nici o schimbare...ma doare in special dupa ce stau in sezut, imediat ce ma ridic ma doare pt un timp, sau cand stau si dupa ce stau picior peste picior...sau sprijinita pe partea laterala a coapsei care doare...in ultima pozitie chiar ma doare mai ascutit, mai tare. UNEORI durerea este combinata cu un fel de amorteala locala slaba si apare si dispare de o secunda la alta...1-2 sec o simt, cateva sec. dispare si tot asa...este extrem de greu de explicat..am inceracat cat am putut de bine.
cand am incercat sa-i zic si de vajaitul in ureche..s0a uitat cam crucis la mine...zicand ca lasa, lasa...cate ma mai deranjeaza acum...data viitoare ne ocupam si de ureche.
vajaitul tot persista atat seara cand pun capu pe perna sa dorm si uneori si dimineata la trezire, mai nou.acum e putin mai infundat...pulsatil unoeri continu cu unele intreruperi aleatorii...este extrem de enervant si deranjant..
sunt cam satula de mers la doctori si asta pt ca nu am obtinut nici un diagnostic clar, concret si cu atat mai putin vreun tratament adecvat.
daca imi mai puteti recomada ceva, ascult cu interes.va multumesc
0
01-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si tratament eficient pentru acufene se poate considera urmatoarea schema.
Cerebrolizin de 1ml+ Vit B 1 impreuna 1 pe zi 14-20 de zile.
si Sermion 2 pe zi. sau Bilobil 3 pe zi. timp de 1 luna.
0
30-11-2008, ora 12:14
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
BUna ziua
Am revenit iar si tot cu aceasi problema am fost la medic de mai multe ori pt dopurile care mi se pun cand inchit sau casc, mereu mi se infunda urechile dar nu total si asta ma deranjeaza iar pe langa asta despre vajit nu mea spus nimic doar ca nu se moare din asta... io cred ca asta nu e un raspuns pt ca pe mine ma deranjeaza foarte mult, vreau sa zik ca noaptea nu pot dormi deroarece vajitul(tiuitul) se aude foarte tare si in ambele urechi cred... mai mult in stanga so nu mai stiu ce sa fak , a trecut 1 an de cand am problema asta sau poate e mai mult dar nu am bagat de seama si am observat cand trec si pe langa televizor sau stau la el sa ma uit aud un tiuit din el - unul foarte deranjant - si ai mei zik ca nu aud :( am ramas fara sperante , am fost la medic -am fakut timpanograma si audiograma si au iesit bune. Raman doar la parerea care o dati si Dumneavoastra.
0
30-11-2008, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
yonutz.
faptul ca auzi zgomotul, nu e bine.
Daca audiograma si timpanograma sunt bune.. reese ca problema este circulatorie.
trebue sa faci investigatii.
FO.( fund de ochi ) care se face la Oftalmologie.. o sa vada starea vaselor sangvine.
un consult neurologic.
Eco-dopler.. pentru carotide si circulatia cerebrala.
0
07-03-2009, ora 22:58
ionutzzzz
Nu este medic/terapeut
ionutzzzz
Buna seara!
As avea si eu o problema asemanatoare, dar se manifesta diferit, cum sa ma exprim. cand cineva aprinde un tv in apropierea mea un tiuit ascutit si enervant incepe din senin, venind din orice directie si ceilalti nu aud nimic!!!!
Ce poate fi?
0
09-03-2009, ora 15:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o Hiperexcitabilitate a urechii interne !
Nu este bine sa muncesti in mediul cu zgomot si sa asculti muzica in casti la maxim.. risti sa pierzi repede din auz!
0
09-03-2009, ora 15:43
ionutzzzz
Nu este medic/terapeut
ionutzzzz
dar nu mai ascult de mai bine de jumatate de an muzica la casti la maxim, act despre ascultat la boxe nici atat caci face mama morala !!! si la scoala sa in orice alta parte unde mai stau eu nu se poatespune ca ezgomot.
0
10-03-2009, ora 01:31
geo_murmiss
Nu este medic/terapeut
geo_murmiss
Acum cateva zile m-am trezit cu capul infundat si un vuiet ca un vant in ureche.De auzit auzeam la fel, infundat.Senzatia era atat de enervanta ca imi venea sa ma plesnesc mereu peste ureche sau sa o tin acoperita.Am fost la medic si m-a dat pe mana unei asistente sa-mi spele urechea dreapta pe motiv de dop ceara.Asistenta a spalat folosind 3 seringi mari de apa si presiune destul de mare.Primul moment a fost ca am auzit mai bine insa vuietul a ramas.Medicul a verificat si a zis ca e bine.A doua zi am ridicat dimineata capul de perna, dar vuietul si capul la fel de infundat.Nu ma doare dar ma enerveaza.Cand vorbesc alte persoane, nu ma pot concentra din cauza vuietului.Mi-e frica sa nu-mi fi distrus ceva.Tin capul acoperit tot timpul, iar dimineata imi este frica sa ridic capul de pe perna.Ce poate fi?
0
10-03-2009, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este greu de spus ce poate fi..
te duci la ORL... faci audiograma si Timpanograma.. Numnai dupa investigatii o sa stim ce ai concret... la ce nivel, la urechea medie, sau cea interna!
0
10-03-2009, ora 10:15
geo_murmiss
Nu este medic/terapeut
geo_murmiss
Multumesc mult.Problema este ca ma aflu undeva unde sistemul medical este foarte complicat si ca sa faci asemenea investigatii ori ia o multime de timp ori nu te baga in seama, ori te distrug mai tare.Sigura solutie este ca in vacanta de vara, care este foarte departe, sa rezolv doar in tara.Pana atunci, sper sa nu fie prea tarziu, este vreo alta cale de ameliorare?
0
10-03-2009, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa te hidratezi bine.. cu apa plata si ciaiuri !
sa tii la control tensiunea arteriala.. Dac e mica sa Ei Ginseng 2 pe zi.
Sermion 2 pe zi.. ar fi solutia unui tratament pana la investigatii !
0
10-03-2009, ora 18:41
geo_murmiss
Nu este medic/terapeut
geo_murmiss
Multumesc mult pentru sfat.Voi incerca sa-l urmez.
0
04-06-2009, ora 21:09
sQeeZ
Nu este medic/terapeut
sQeeZ
Salut.
Eu sunt scafandru o fac doar din placere si nu ca o profesie.
La ultima scufundare am avut probleme cu egalizarea urechii drepte in timp ce ma scufundam, am revenit la suprafatza mi-am eliberat caile nazale ( sub recomadarea altor colegi ) prin absorbirea apei pe nas, astfel am eliberat complect caile nazale si am reusit sa ma scufund.
In timp ce coboram in jos auzeam pocnituri mici si usoare in urechea dreapta, la iesirea din apa la scurt timp am avut o usoara durere/presiune in urechea dreapta pana seara, a 2-a zii a trecut dar pe la sfarsitul zilei a inceput sa am un vajait constant in urechea dreapta pe care-l am acum de 2 zile.
Deocamdata nu am nici o modificare in sensibilitatea auzului, auzul este normal.
As dori sa stiu daca ceea ce am facut nu a fost bine si care este cauza vajaitului, ce as putea sa fac?
0
04-06-2009, ora 21:18
sQeeZ
Nu este medic/terapeut
sQeeZ
Inca o intrebare,
La ultimul consult ORL mi sa spus ca am deviere de sept, ce fel de influentza are acest lucru?
Poate influentza egalizarea aerului in urechi de oarece am des probleme cu egalizarea aerului numai la urechea dreapta.
Va multzumesc Mult!
0
05-06-2009, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. deviatia de sept.. perturba.. circulatia aerului prin nas.. turbulentele normale care trebue sa le parcurga aerul prin nas( unde se incalzeste si se filtreaza de praf).
acest lucru duce in timp la o rinita hipertrofica.., coada acelui cornet hipertrofiat.. ajunge la TRompa lui Eustachio... impedicand patrunderea aerului.. spre casuta timpanului.. acolo unde trebue sa egalizeze presiunea ( la scufundari sau zbor cu avionul ).
Ca recomandare... sa aveti Rinofug.. 2-3 pic inainte de scufundare si sa curatati bine nasul.
Urechea trebue incalzita seara...pentru a restabili circulatia sangvina in zona!
daca problemele se repeta si rinita nu se trateaza... o sa trebueasca sa operati deviatia de sept!
0
17-06-2009, ora 16:52
anelisagreen
Nu este medic/terapeut
anelisagreen
Buna ziua dle. doctor,
Am citit cu atentie post-urile de mai sus si vreau sa descriu si eu starea mea actuala: in urechea stanga am un tiuit continuu care a aparut acum vreao 7 luni, in urma unei dureri prelungite de cap. Am facut atunci consult neurologic, aveam un CT facut cu un an in urma pe care l-am dus la medic atunci. Durerea de cap a cedat intr-un final (a durat cam 10zile) cu antinevralgic, paracetamol si in final ibuprofen, insa la cateva zile dupa aceea am constata acest tiuit care de atunci nu a mai disparut. Mentionez ca eu chiar am probleme cu circulatia periferica (am mainile si picioarele mai mereu reci si am varoce la piciorul drept si spargeri de vase pe picioare). Am fost la medic cu circulatia, in special m-am panicat cu varicele (am 32ani) si mi-a spus medicul de la Spit. Colentina Bucuresti, ca el nu ma opereaza la varsta asta de varice. Am avut si o gripa urata acum vreun an si atunci am aflat ca tensiunea mea este foarte scazuta, inainte neavand probleme. Carei specializari sa ma adresez intai ca sa aflu totusi ce am? Cateodata tiuitul este asa puternic ca nici nu pot adormi. Am inceput sa ma ingrijorez citind ce e pe aici si vreau sa aflu ce am. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat.
0
17-06-2009, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la ORL... consult si
pentru audiograma si timpanograma!
0
18-06-2009, ora 08:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna ziua !
am postat problema mea pe 15.03.2008 (cea lunga). recent mi-am scos amigdalele (era necesar).
insa am o sinuzita maxilara pe partea dreapta...dr care mi-a facut amigdalectomia mi-a sugerat o punctie (daca a iesi ceva de acolo...). simptome specifice sinuzitei nu am...ma mai doare capul uneori dar toti mai avem dureri de cap.mi-e frica sa nu ajung iar la o alta operatie pt sinuzita asta...daca nu functioneaza punctia, un tratament ar da rezultate??
de asemenea cum am zis si anul trecut, ce ma deranjeaza este zgomotul din urechea dreapta. il am de peste 3 ani si nu am descoperit inca cauza ca sa-l pot trata...mi-am facut rmn, a iesit doar sinuzita, nimic la nivelul urechii, tensiunea e normala, am facut o audiograma care a iesit bine.ah am recurs si la ecodopler la arterele cervicale...dr a zis ca nimic pe acest fond, doar o usoara tahicardie la inceput care s-a ameliorat apoi (aveam ceva emotii...).pe partea stg, vertebrala are viteza medie 19.3 cm/s, indice rezis. 0.61 si debit 112ml/min, iar pe partea dr. viteza medie e 29.4cm/s, indice rezis. 0, 62 debit de 180ml/min, fluxul se mentine indiferent de pozitia capului...ca si diferente asta este ce am observat.ca si particularitati ale investigatiei doppler dr a scris : vertebrala stg dominanta, tahicardie in timpul consultarii cu amelioarare usoara spe sfarsit, variante anatomice (tbifurcatie), tremorul pleoapelor inchise si clacment sistolic endoapexinian la fexia trunnchiului, apneei expiratorii.
mi-a indicat consult cardiologic ; ca, mg, hemoleucograma, tsh, ft4 examen endocrinologic.
am fost la cardio, dr s-a uitat f crucis la mine cand i-am zis ce si cum (eu sunt micuta si slabuta, mereu am fost asa, imi place miscarea si mananc sanatos, nu fumez) si mi-a facut o ecografie.a zis ca totul e ok si ca acel clacment nu e nimic deoarece asa se intampla de obicei la persoanele cu o constitutie ca a mea adica mai slabute.deci m-a asigurat ca nu e nimcic d.p.d.v cardio.
sunetul din ureche a devenit treptat dintr0un tiuiut mai ascutit intr-un sunet mai infundat, un fel de vuiet, vajait seara cand imi pun capul pe perna incepe, si daca inainte era mai intrerupt acum e mai continu.as zice ca parca simt si ceva pulsatil acolo, ca si cum ceva vrea sa intre sau sa iasa...nu imi dau seama exact ( e doar o senzatie discreta). de auzit aud bine.acum vreo 2 luni am facut si o otita...
AM CREZUT CA POATE SINUZITA ARE DE-A FACE CU SUNETUL insa cica nu are cum sa fie asa.
VA ROG FRUMOS SFATUITI-MA.MI-E FRICA SA NU FIE CEVA GRAV SI DACA NU TRATEZ LA TIMP.CE INVESTIGATII SA FAC, UNDE SA MAI MERG??
0
18-06-2009, ora 08:04
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
IMI CER SCUZE.AM GRESIT CU DOPPLERUL.AM INCURCAT PARTEA DR CU STANGA. DECI DEBITUL SI VITEZA SUNT MAI MARI PE PARTEA STANGA, NU PE DREAPTA...
0
18-06-2009, ora 08:09
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
ZICEA CINEVA MAI SUS DE ciculatie periferica dficitara..si eu am mainile si mai ales picioarele reci, mai putin vara, insa nu am varice...doar cateva firisoare rosiatice abia vizibile mai sus pe coapse.
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.