Valeriana poate ucide!?

25-05-2011
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Domnule dr.T
Mai am o rugaminte la dvs., sa mi raspundeti la o intrebare
Medicul psihiatru mi a recomandat 20 picaturi de valeriana de doua ori pe zi din cauza ca am fibrilatii si nu suport betablocantele decat un pic de propranolol.
Aseara am luat valeriana si imediat mi s a infierbantat creierul mic, am facut 20 cu 12 tensiune, am chemat salvarea, pulsul era cand 100 cand 130, oscila.Eu chiar am vazut moartea aseara, ma temeam de paralizie la asa o tensiune.Si acum sunt foarte slabita.Mi am revenit greu cu multe anxiolitice.Dupa mine valeriana poate ucide.
Ce parere aveti?mai stiti cazuri care n o suporta?
Va multumesc
7 comentarii
0
25-05-2011, ora 22:35
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Suna frumos ceea ce ati scris despre valeriana. Intr-un viitor articol poate veti aborda si partea mai putin placuta a acestei plante. La un procent semnificativ de indivizi, valeriana produce agitatie. Se crede ca acestia nu au o anumita enzima necesara pentru metabolizarea unor compusi ai valerianei. Am incercat in repetate randuri sa iau valeriana si m-am ales cu un somn nesatisfacator, m-am trezit cu 2 ore mai devreme iar la trezire aveam senzatia ca nu am dormit ci am stat intr-o stare de semiveghe
0
25-05-2011, ora 22:36
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Acest comentariu l a postat o anume Elena
0
25-05-2011, ora 23:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
pt.termina

Imi dau cu parerea:
- sunteti cadru medical sau studenta la medicina?
- prea stiti cu exactitate denumirile:
citez:
"anxiolitice", " betablocantele ", "enzima necesara pentru metabolizarea unor compusi ai valerianei. "...

Nu-i nici o problema daca raspunsul e DA,
dar...ceva NU se "leaga"...
in prima postare scrieti ca "sa mi raspundeti la o intrebare "...cand de fapt MI SE PARE sau gresesc?..le cam stiati raspunsul si.chiar multe...despre valeriana.

O seara frumoasa sa aveti.
0
26-05-2011, ora 09:48
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna Lucia
Imi pare rau ca n am fost prea clara in postari
Al doilea mesaj, totusi am specificat ca l am gasit postat de cineva pe nume Elena la comentarii despre valeriana, dupa ce mi a fost mie f.f.rau.Nu stiu cum sa i multumesc lui Dumnezeu ca n am facut AVC
Doamna Elena era nemultumita ca nu se scrie si de efectele secundare ale acestei plante
0
26-05-2011, ora 11:47
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Valeriana este o planta din extrasul carora se fac pastile si sirop pentru linistirea, calmarea sistemului nervos. Are efect de reducere a pulsului si poate duce la somnolenta. In caz de supradoza are efect opus!!! 3% dintre pacienti au reactii inverse la valeriana.
Probabil sunteti una din acele persoane SAU a fost doza prea mare. Dupa parerea mea 20 picaturi este exagerat de mult.
Multa sanatate.
0
26-05-2011, ora 12:00
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Multumewsc doamna psihoterapeut
Pe prospect scrie si 30 picaturi de doua, trei ori pe zi
Oricum ar trebui vorbit mai mult de acele reactii inverse.Inca sunt socata, sper sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut eu
0
27-05-2011, ora 10:19
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Parerea mea este ca in acea seara ati avut un atac de panica, fara legatura cu substanta (poate aveti o teama de pierdere a controlului in momentul in care vi se da un tratament, care va face sa tolerati mai greu medicamentele, mai ales ca spuneti si despre b-blocante ca nu le puteti tolera). Atacul cred ca a survenit inainte ca valeriana sa se fi metabolizat in organism si sa poate da eventuale efecte secundare.
Probabil aveti o stare de anxietate de fond, datorita ei aveti si palpitatii si aceasta trebuie tratata. Daca din orice motiv nu va place valeriana, sunt multe alte remedii posibile. Va sfatuiesc sa faceti un consult psihiatric pentru a vedea exact care este diagnosticul si ce tratament puteti urma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea
  • Hipotensiunea
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  •