Valoare ASLO 216 postamigalectomie

18-12-2014
alinuta_02
Nu este medic/terapeut
alinuta_02
Buna seara, am facut operatie de amigdale acum 2 saptamani. Pentru ca am probleme si cu articulatiile, dna medic reumatolog a mers mi-a sugerat sa mai fac o data analizele. ASLO are valoarea 216. Prin urmare, mai exista infectie in gat? Precizez ca n-am luat niciun antibiotic.
5 comentarii
0
18-12-2014, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ASLO arata.. urmele lasate de streptococ in sange
NU prezenta infectiei in acest moment
0
18-12-2014, ora 18:32
alinuta_02
Nu este medic/terapeut
alinuta_02
nu considerati ca ar fi trebuit sa iau un antibiotic?
0
18-12-2014, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se mai face hemoleucograma, VSH, fibrinogen...si med de la reumatologie decide cat de avansata este problema, cat afecteaza articultiile si ce tratament se impune
se face exudat faringian si secretii nazale
si daca ese un microb..se face antibiograma..si cu acel antibiotic se face tratament 10 zile
0
18-12-2014, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se mai face hemoleucograma, VSH, fibrinogen...si med de la reumatologie decide cat de avansata este problema, cat afecteaza articultiile si ce tratament se impune
se face exudat faringian si secretii nazale
si daca ese un microb..se face antibiograma..si cu acel antibiotic se face tratament 10 zile
0
18-12-2014, ora 21:58
alinuta_02
Nu este medic/terapeut
alinuta_02
Facut aceste analize. Rezultatele arata mai bine. Medicul reumatolog m-a incurajat sa fac moldamin pofilactic si spera sa trataze si infectia ramasa in urma acestor microorganisme. Cam la cat timp trebuie repetate analize si de vazut daca mai sunt infectiile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •