Valoarea prolactinei

12-12-2005
Florina
Nu este medic/terapeut
Florina
va rog sa-mi spuneti cat de grav este si ce consecinte implica o val. a prolactinei de 739, 2, in conditiile in care desi au trecut 3 ani in care n-am folosit metode contraceptive, n-am ramas insarcinata.Sa continui si cu celelalte analize hormonale recomanndate sau sa ma opresc si sa fac tratament pt. prolactina?Ajutati-ma cu un raspuns.
6 comentarii
0
11-03-2006, ora 00:00
atom
Nu este medic/terapeut
atom
la o valoare atat de mare a prolactinei ma surprinde ca medicul nu ti-a recomandat sa rezolvi aceasta problema inainte de a ramane insarcinata; o astfel de valoare arata clar ca ai probleme(noduli sau o afectiune a hipofizei pot fi problema reala) Repeta analiza si daca valoarea e tot atat de mare nu te gandi sa faci un copil inainte de a vedea clar despre ce este vorba. Consulta-te neaparat cu medicul ginecolog.
0
24-01-2007, ora 00:00
pe21
Nu este medic/terapeut
pe21
am o lactatie la ambii sani de 6 ani ; am facut diverse tratamente, ecografii, mamografii si testul papanicolau. Toti medicii la care am fost mi-au spus ca nu-i nimic garv sa fac un bebe. Asa am ajuns sa-mi fac aceasta analiza prolactina care mi-a iesit in limite normale, insa foarte aproape de limita superioara. Cert e ca nu am ramas insarcinata iar medicul mi-a spus ca e posibil sa am probleme in acest sens.
0
27-01-2007, ora 00:00
Marilene
Nu este medic/terapeut
Marilene
Buna, am 35 de ani in urma unor analize am descoperit ca am probleme cu prolactina m-ia fost 1420 am facut tratament 3 luni cu DOSTINEX SI SECATOXIN si mi-a scazut mai mult de jumatate acum repet aceelas tratament inca trei luni voi vedea cand merg la control.
0
29-05-2009, ora 00:20
ana1977
Nu este medic/terapeut
ana1977
Buna seara Marilene. am citit msaju tau.si eu am aceeasi problema. plus trompa dreapta infundata. am descoperit problemele astea anul trecut.de atunci sunt in tratament. dr mia dat la fel dostinex si ma ajutat un timp.mia zis sa nu ma mai stresez, stop fumat, minus dulce, si sa reduc antibiotic.pt trompa inca nu am facut nimic. de o luna am facut din nou analize si mia gasit prolac si mai ridicata ca prima oara cind am descoperit. acum din nou cu DOS. acesta pastile sunt foarte puternice, de cind le-am luat probl cu paru si fata, plus iti da nervozitate, somn, depresii, dureri cap si ochi, probleme la contactu sexual si cu orgasmu.sa nu te sperii. la mine problemele astea sau adunat amundoua di cauza faptului ca nu am un copil, am virsta de 32 si organismu meu nu este regenerat si mult stres, suparari.daca ai idei ce mai poate ajuta anuntama si pe mine si poate stii ceva si pt trompa inchisa. eu locuiesc afara si aici dr sunt un pic cam altfel ca la noi, sa zic asa. Incearca si cu naturiste, homeopati si acupuntura, acum eu asta o sa incerc.numai bine, sa ne auzim sanatoase.
0
29-05-2009, ora 00:32
ana1977
Nu este medic/terapeut
ana1977
Inca ceva, si asta si pt toate femeile care au probleme de sanatate. nu stiu sigur daca si in RO exista site www.wikipedia.normal eu de aici intru pe www, wikipedia.org sau ch dar scrie in diferite limbi. scrie despre toate bolile si tratamente. MULTA SANATATE LA TOTA LUMEA.
0
29-05-2009, ora 00:44
ana1977
Nu este medic/terapeut
ana1977
Pt Florina. fati toate analizele. hormonu prolactina vine de la cap si se mareste pe baza de stres, vezi mesaju pt Marilene. eu nu mai zic ca dr sa speriat foarte tare acum la ultima analiza si mia dat sa fac si tomografie la cap crezind ca am tumoare, Din fericire rezultatu a fost negativ.asta mai imi trebuia. stai linistita si fa-ti toate analizele, cu timpu vine si bebe. eu de 6 ani numai ramin gravida dar sper in continuare ca totu o sa fie bine si asta e viata acum.sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Principiul care stă la baza reglării secreției de hormoni
  •