Valul palatin.

16-02-2009
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
Buna ziua! Timp de 2 saptamani am avut amigdalele umflate, mi-am facut un exudat faringian dar a iesit negativ.In urma unui tratament cu Augmentin, Eurespal si Biseptrim, amigdalita mi-a trecut, insa mai am o senzatie de disconfort in zona 'valului palatin'., precizez ca nu este nici o leziune pe acesta.
10 comentarii
0
16-02-2009, ora 22:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta o sa dispara si acea senzatie..
este important 5-7 zile.. sa tii un regim..
sa consumi bauturi calde. sa faci gargara dupa masa. Voseptol tab de supt.
sa NU folosesti bauturi acidulate, reci, acru si condimentat!
0
17-02-2009, ora 12:51
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
Credeti ca ar trebuii sa ma ingrijorez?deoarece am o senzatie de umflatura in zona 'valului palatin', poate fi o infectie a cailor nazale?Va multumesc!
0
18-02-2009, ora 13:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Senzatia care o aveti... cum ca ar fi ceva pe valul palatin... vine de la receptorii de pe limba.. numai asa se simte.. cu limba !!!
insa problema poate sa fie invers.. o denivelare pe limba, o hipertrofie a amigdalei linguale.. poate fi sesizata ca ceva pe val..
mergeti la un stomatolog.. sa va examineze bine.. gingia, valul palatin si limba!
0
18-02-2009, ora 19:38
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
Mi-am facut o radiografie la sinusuri si am fost diagnosticat cu sinuzita maxilara!Un medic ORL mi-a facut un examen, al gurii si mi-a zis ca sar putea sa vina niste secretii din nas si din aceasta cauza am acest discomfort al valului palatin.
Credeti ca sinuzita maxilara are aceste simptome?
0
19-02-2009, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai.. rar..
dar daca sinuzita este veche si purulenta.. poate sa faca presiune pe tot osul care il inconjoara.
trimite.mi radiografia pe mail
0
19-02-2009, ora 12:40
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
Radiografia nu o am a ramas la medicul ORL.Dar am uitat sa va zic, ca de 3 zile am nasul insangerat adika mucoasele imbibate cu sange, iar azi-dimineata cand m-am uitat in oglinda era si in spatele 'valului palatin' o urma de sange cu mucoase, care a disparut dupa o clatire cu apa.Oare din aceasta cauza sa am acest discomfort in cerul gurii in zona valului palatin?Va multumesc!!!!!!
0
19-02-2009, ora 18:57
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
AAA..si mai am o intrebare daca nu va suparati...!!Vreau sa stiu si eu cum trebuie sa arate amigdalele, pt ca am observat ca pe ale mele sunt niste basicute mici de culoare roz care urca spre valul palatin si in spatele acestuia...Presupun ca asa trebuie sa arate???
0
19-02-2009, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deschide orice atlas de anatomie.. la capitolul Faringe si o sa vezi cum e normal!
in ce priveste secretiile.. DA.. este vorba de o sinuzita purulenta care dreneaza.
Cred ca trebue sa te duci la ORL.. si sa vezi daca e cazul de alt tratament... sau chiar de punctii sinusale!
0
20-02-2009, ora 11:29
Dragos_xtreme
Nu este medic/terapeut
Dragos_xtreme
Dar la radiografie care mi-am facut-o pentru sinusuri se vede tot?adik si caile nazale din spatele valului palatin?Va multumesc mult domnule doctor pentru toate raspunsurile!!!
0
20-02-2009, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. rinofaringele nu se vede la radiografie.. se vede cu o oglinjoara mica care o pune in gura si se uita cu ea in sus spre rinofaringe.
se numeste Rinoscopie posterioara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.