valve biologice sau metalice?;nr contact domnul Bradisteanu?

02-03-2010
crysgirl
Nu este medic/terapeut
crysgirl
Buna seara,

Am pe cineva suferind de probleme cu valvele - aortica si tricuspida si ar cam trebuie sa i se faca o interventie.As dori un nr de contact sau o adresa de cabinet particular daca are, a domnului Bradisteanu (spital Floreasca - in afara de asta nu am gasit nimic pe net).

As vrea sa imi mai spuneti ce se recomanda la varsta de 66 ani- valve biologice sau metalice? Din ce stiu cele biologice nu dureaza prea mult.. am citit pe undeva 15 ani dar totusi cat se poate garanta sigur? In ceea ce priveste cele metalice - necesita tratament f atent toata viata si ar mai fi problema ca fac acel zgomot pe care nu toti oamenii il suporta... Am mai citit undeva varianta de a putea fi curatate dar din cate am inteles operatia ar fi f dificila pentru chirurg - totusi pot afla din analize dupa anumite valori daca se pot doar curata?

Rog fosti pacienti, cel mai bine operati sa-mi dea niste repere... cum se simt dupa operatie, cam care este riscul... daca e mai bine decat inainte, cine a facut interventia. De asemenea cu ce tip de valve au facut operatia (biologice sau metalice).

Multumesc,
Cristina
1 comentarii
0
15-05-2010, ora 22:44
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna,
Nu cred ca dl.dr. Bradisteanu are cabinet particular, dansul se dedica in totalitate pacientilor operati la sp. Floreasca. Daca vreti sa luati legatura cu dansul, mergeti la spital si discutati cu secretara dansului pt.o programare.Eu sunt operata la Timisoara, plastie valva mitrala si tricuspida, am putin peste an de la operatie si pot spune ca acum ma simt mai bine.Operatia nu este f. grea dar trebuie sa alegeti medicul potrivit.Dr. Bradisteanu face parte din elita cardiochirurgilor, eu am fost la Floreasca, la camera de garda, iar cu ajutorul medicului de garda am ajuns la dansul, sau mai bine zis dosarul meu a fost dus la dansul de catre medicul de garda.A doua zi m-a chemat pt.internare dar nu ma simteam pregatita sufleteste pt.operatie, imi era teama, asa ca nu m-am dus, iar apoi mi-a fost rusine sa mai merg(oricum se ajunge cam greu acolo).Am discutat cu pacienti operati de dansul si am auzit numai cuvinte de lauda, deci merita incercat.Tipul valvelor este decis de chirurg, unii medici prefera valvele biologice pt.persoanele pana sau trecute de o anumita varsta(daca este o pacienta tanara si vrea sa aiba copii sau este o persoana varstnica care nu are mai mult de 10-15 ani de trait), eu cunosc o persoana care are o valva biologica de 20 de ani si nu are probleme si cunosc o alta persoana cu valva mecanica, operata la Fundeni, care venise pt. a treia oara sa se opereze intr-un interval de 3-4 ani(ultima oara i s-a desprins inelul de la valva).
Multa sanatate si succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.