vanataie pe spate

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna ziua, de o luna si ceva am observat ca am o vanataie pe spate cat podul palmei, nu ma doare nu nimik, am observat in oglinda. Am zis ca cine stie m-am lovit sau asa ceva. In schimb aceasta vanataie in loc sa treaca s-a mentinut si chiar s-a accentuat. E in dreptul rinichiului stang si nu ma doare. Dar totusi ma ingrijoreaza. Stiti cumva ce poate fi. Daca da va rog frumos sa-mi dati si mie o explicatie. Multumesc mult.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Leziunea descrisa, chiar daca nu e dureroasa, ar putea fi in urma unei lovituri dar daca ramine violacee si nu se transforma in timp culoarea in verzui galben, e cel mai probabil o "morfee", leziune din familia bolilor autoimune.Ar fi bine sa va vada un dermatolog ca sa faceti un bilant biologic.Daca este numai o leziune si nu aveti alte modificari ale pielii sau modificari biologice nu este grav, puteti beneficia de tratament local, de obicei cu dermo-corticoizi.TREBUIE SA VA VADA UN DERMATOLOG si eventual sa va faca o biopse cutanata !-

-
Profesor Dr. Anca Zbranca, Medic primar dermato-venerologie, colaborator ROmedic:
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.