varice esofagiene

09-05-2010
camy600
Nu este medic/terapeut
camy600
tatal meu a fost diagnosticat cu varice esofagiene.a avut doua sangerari intr-un an de zile.prima a fost foarte urata, dar a trecut si la aproape un an a mai avut una.acum varicele au ajuns de gradul 4.intrbarea mea este daca acestea se pot lega sau se mai poate face ceva daca sunt asa de mari.multumesc.
2 comentarii
0
10-06-2010, ora 00:36
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Da se poate face ceva si anume un tratament endoscopic in care se monteaza niste ligaturi la nivelul acestora, ceea ce reduce riscul de sangerare. Sfatul meu este internarea intr-un centru de gastroenterologie unde se practica acest lucru(Bucuresti, Cluj, Iasi etc.)
0
10-06-2010, ora 17:11
camy600
Nu este medic/terapeut
camy600
multumesc pt sfat, dar intre timp am rezolvat problema.dupa 2 saptamani in care a stat internat la Iasi si purtat cu vorba ca ii monteaza acele ligaturi ba azi, ba maine, in final ne-a spus ca nu se poate face nimic si l-a trimis acasa.dupa o saptamana a ajuns la Cluj si in ziua in care l-a internat i-a si montat ligaturile.dupa 8 zile i-a dat drumul si totul este foarte bine.multumim dr.Tantau din cluj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: