Varicela :(( | Forumul Medical ROmedic

Varicela :((

15-03-2009
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna seara! am 17 ani si de alataieri au inceput sa apara simptome ale varicelei. Am avut si stari febrile, dar problema mea e alta: initial acele vezicule au aparut ca niste pete rosii, dupa care s-au inflamat si am si senzatii de mancarime, dar unele din ele ma dor si vroiam sa intreb daca e normal? cam ce restrictii sunt la mancare? va multumesc anticipat
15 comentarii
0
16-03-2009, ora 10:34
dear
Nu este medic/terapeut
dear
bea multe lichide de preferinta ceaiuri cu lamiie iai si niste vitamina C iar pentru bubite i-ati o mixtura mentolata si incearca sa nu te scarpi caci astfel o sa-ti ramina semne si sa nu iesi din casa!
0
20-03-2009, ora 10:40
dmncarmen
Nu este medic/terapeut
dmncarmen
Buna ziua
Am 37 de ani si am facut varicela, am luat-o de la fetita mea. La ea a trecut usor, insa eu am fata si corpul pline de bube mari cu lichid carema dor si ma ustura. Pe fata s-au facut imense si parca sunt herpesuri.Ma dor si ma ustura.Ce pot sa fac? Nu asi vrea sa imi ramana semne ! Ce creme sau solutii, tratamente dermatologice etc exista? Ce pot face sa se vindece mai repede? Cat dureaza pana trec semnele de pe fata?
Astept raspuns, multumesc!
0
20-03-2009, ora 13:27
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna! eu zic sa cumparati, la fel cum am facut si eu, mixtura mentolata, este o solutie care se gaseste in farmacii si se da cu ea pe bubite unde va mananca pentru ca are efect calmant impotriva pruritului(mancarimii) si chiar si usuca bubitele. Nu aveti voie sa le rupeti pentru ca atunci sigur vor ramane semne, care la varsta pe care o aveti, nu cred ca mai trec asa usor ca la un copil. Este destul de chinuitoare boala, insa nu aveti decat sa suportati. Pentru febra puteti sa luati paracetamol. Stiam ca se da tratament cu Aciclovir, dar eu am fost la medicul de familie si mi-a zis ca sa nu iau nimic, acum depinde si de forma pe care o aveti.
0
16-06-2009, ora 13:29
ukutzaa
Nu este medic/terapeut
ukutzaa
Buna.si eu am luat varicela de la o colega de la mine din clasa.in orasul meu sunt multi oameni infectati (au varicela).ewu mai am o surioara.ce pot face ca sa o protejez sa nu ia varicele.e la gradinita.si am inteles ca bubitele pot aparea la mai multe zile de la contactul cu o persoana afectata.si nici eu nici mama nici tata nu vrem sa imprastiem virusul.toti 3 avem. doar surioara mea nu.ce pot sa fac sa nu o ia...pe langa faptul ca nui stam intr-un apartament cu 3 camera.parinti in una, eu in una iar sora in alta.nu stim ce sa mai facem sa nu ia si ea virusu
0
20-06-2009, ora 19:52
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
ukutzaa nu prea ai ce face, daca si tu si mama ta si tatal tau sunteti contaminati, surioara probabil si ea va fi. Nu e obligatoriu, dar cel mai probabil va fi. Dar ideea este ca la copii se manifesta foarte usor si e mai bine sa faci boala asta la o varsta frageda decat mai tarziu. Apar bubite mai putine si pielea fiind mai frageda, se regenereaza si nu raman urme.
0
21-06-2009, ora 00:24
scn
Nu este medic/terapeut
scn
buna! fetita mea are patru ani si jumatate.vineri i-au aparut bubitele caracteristice varicelei, dar mai micute. acum doi ani ea a mai avut astfel de simptome, dar bubitele erau mult mai mari si mult mai puitne( am inteles ca asa se manifesta la copiii).face febra dimineata si seara, in timpul zilei nu, si ii scade destul de repede cu nurofen. intrebarea mea este : mai poate sa apara inca o data aceasta boala? medicul pediatru mi-a spus ca nu o poate face de doua ori si ca ar putea fi o alergie, dar medicul dermatolog, in schimb, mi-a spus ca o poate face daca are o imunitate scazut as dori si o alta parere daca se poate, daca s-a mai confruntat cineva cu un astfel de caz. eu am avut varicela la varsta de 24 ani(mama mi-a zis ca nu am avut in copilarie).cealalta fetita a mea, de 10 ani, a avut si ea acum vreo trei ani tot o forma usoara, cateva bubite care au disparut repede.este posibil sa-i apara dinnou? va multumesc!
0
21-06-2009, ora 12:26
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
din cate stiam eu, da se poate sa o mai faca din nou. Asa ni s-a spus si noua la scoala ca nu se poate a doua oara, dar cunosc pe cineva care a suferit de aceasta boala de 2 ori, iar a doua oara s-a manifestat mai usor. Din ce spuneti dumneavostra eu cred este vorba tot despre varicela, dar nu va bazati pe raspunsul meu pentru ca nu e cert
0
21-06-2009, ora 22:13
scn
Nu este medic/terapeut
scn
multumesc pentru raspuns andrushka.acum m-am convins ca este varicela, din pacate la noi este mult mai grav a doua oara.are mancarimi ingrozitoare si este plina de bubite pe tot corpul.in plus imi face febra, are o tuse urata si dureri in gat.sper sa se termine cu bine.de la inceput si medicul pediatru si cel dermatolog mi-au spus sa ii dau antibiotic(ospamox), dar din cate stiam eu nu se dau antibiotice la bolile copilariei si nu i l-am inceput pana astazi de diminitea, cand am vazut ca nu-i de glumit cu durerile de gat.sper sa nu faca alte complicatii.cu bine! multumesc inca o data pentru raspuns.
0
25-06-2009, ora 11:49
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
nu aveti pentru ce. Cat despre dureri in gat sa stiti ca si eu am patit la fel de urat mi se umflasera niste ganglioni si abia daca puteam sa inghit tuseam si imi curgea nasul ingrozitor. De preferat este din cate stiu sa ia vitamina c sa manance fructe si sa bea multe lichide iar pofta de mancare scazuta este un simptom. Va doresc insanatosire grabnica numai bine
0
25-06-2009, ora 19:41
scn
Nu este medic/terapeut
scn
buna seara deja fetita este mult mai bine. durerile de gat si tusea au disparut iar bubitele au prins in marea majoritate crusta. acum asteptam sa se vindece complet sa putem iesi afara la joaca. multa sanatate tuturor
0
04-07-2009, ora 14:55
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
ma bucur pentru fetita, acum cred ca deja ati putut iesi afara. Numai bine
0
05-07-2009, ora 11:56
scn
Nu este medic/terapeut
scn
multumesc la fel si voua. intr-adevar suntem vindecate si putem iesi afara. mai sunt semnele care sper sa se duca in timp, caci sunt cele de la cojitele uscate si sunt foarte multe.
0
16-08-2009, ora 18:13
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Nu va faceti griji pentru semne, deoarece fetita fiind mica, in crestere semnele o sa ii dispara treptat. Si mie mi-au ramas semne, dar vad ca cu trecerea timpului se estompeaza usor, dar tinand cont ca eu am 18 ani, la mine e clar ca o sa-mi ramana mai mult timp, poate chiar toata viata, in schimb fetitei o sa ii treaca. Numai bine
0
20-02-2010, ora 16:50
alina.bubulina
Nu este medic/terapeut
alina.bubulina
buna ziua am varicela de 3 zile aprox si am multe bubitze specifice bolii pe fata...care insa ma sperie foarte tare. asa este normal si ma ingrozeste gandul sa imi ramana pe fata atatea semne cat am bubite.as vrea sa stiu cam dupa ce perioada incep sa se mai vindece, eu am auzit ca dupa vreo4 zile incep sa se sparga basicutele este adevarat?va rog foarte foarte mult sa imi raspundeti sunt disperata.:(. Si nu am specificat am 17 ani si m-a luat pe neasteptate aceasta boala, sunt cu moralul la pamant, noaptea nu pot dormi ma rog la D-zeu sa imi treaca mai repede. Astept un raspuns ! Va multumesc.
0
18-06-2010, ora 18:16
bitachesteli
Nu este medic/terapeut
bitachesteli
si baietelul meu a facut de 2 ori varicela o data la 2 ani si o data acum la 6 a doua oara forma usoara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •