varicela?

12-01-2010
alecs555
Nu este medic/terapeut
alecs555
Buna, am si eu o problema. Acum 3 sapt aproximativ am fost la un prieten acasa care era in ultima faza de varicela, si am stat 2 ore.
Acum observ 2 pete rosii pe piele iar in centru sunt 2 ridicaturi ca un cos mic (pe picior).
In alta parte nu mia aparut, decat acolo alea 2 bube.
Am varicela? :)
2 comentarii
0
12-01-2010, ora 17:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cam asta este perioada de incubatie maxima in varicela, 3 saptamani.Ce inseamna "ultima faza ". adica era aroape vindecat, eruptia se retrasese ? Faci febra, ai dureri de cap, te dor muschii, te simti slabit, obosit ? Daca aceste pete se transforma in picaturi de roua ", se inmultesc si maine dimineata vei constata ca ai si pe fata, atunci ai contactat varicela.
0
04-06-2013, ora 23:07
Pavel Ionut
Nu este medic/terapeut
Pavel Ionut
Buna, pe 2.6.2013 mi-au aparut niste bubite pe piept apoi pe fata, imediat mi-am dat seama ca am varicela din cauza ca mama si bunica mentioneaza ca nu am avut pana la varsta actuala de 17 ani imediat am mers la medicul de familie si mi-a dat [Aerius] o cutie de Paracetamol si un menthol alcohol ceva de genu, un singur lucru ma intereseaza dupa vindecarea varicelei imi vor ramane urme, m-am interesat si am inteles ca doar daca le rup, mentionez ca m-am scarpinat putin dar nu cu unghia ci cu moalele degetului si am dat un fel de coaja la o parte !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.