Varicela baietel 5, 5 ani urgent | Forumul Medical ROmedic

Varicela baietel 5, 5 ani urgent

09-01-2015
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Baietelul meu are Varicela. Este in ziua 3 de eruptie. Are foarte multe bubite. Dar problema cea mare este ca il ustura un ochisor. Ochiul este rosu si se pare ca -i iese in coltul intern al ochiului. Are si pe ploapa superioara si inferioara. Am vrut sa mergem la oftalmolog si nu ne primeste din cauza varicelei. Dr de familie ne a recomandat Aciclovir 4/zi, Aerius 5ml seara, mixtura. I AM luat si un gel Vari soothe. Pt ochi a zis sa l spalam cu ser fiziologic. Ce putem face in privinta ochisorului?
5 comentarii
0
10-01-2015, ora 15:43
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Puteti folosi doar Nostamine.Este bizar ce tratament a primit copilul, cand singurele de utilizat sant antitermicele in caz de febra si mixtura mentolata.
0
10-01-2015, ora 20:43
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Va multumesc. Cum se utilizeaza Nostamine? Sunt picaturi pentru ochiSori? Se pun in ambii ochi sau foar in cel afectat? Daca da cate picaturi si cate zile? Va multumesc. Este ceva in neregula cu tratamentul primit
0
11-01-2015, ora 08:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea tratamentul primit de la medicul de familie este bun, avand in vedere ca eruptia este destul de bogata.in nici un caz sa nu intrerupi Aerius.oricum, incepand de azi eruptia va regresa.multe lichide si fructe si sa nu-i faceti, deocamdata, baie generala.
0
11-01-2015, ora 08:28
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
0
24-03-2019, ora 23:28
Venera34
Nu este medic/terapeut
Venera34
Buna seara, fetita mea a facut varicela pe 18.03 aparand primele bubite, a facut o forma f agresiva, cu f f multe bubite, temperatura 4 zile, a ajuns pana la 39 cu 3, am chemat pediatrul acasa vineri si ne a spus aa administram aciclovir 200, jum de capsula la 8 ore, isoprinosine tot la 8 ore, intrebarea mea este daca e ok tratamentul, si cam in cat timp trec bubitele? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •