Varicela la maturitate | Forumul Medical ROmedic

Varicela la maturitate

13-03-2007
verajeje
Nu este medic/terapeut
verajeje
Buna ziua
Fratele meu a faut varicela la varsta de 30 de ani. El sta izolat intr-o camera iar sotia, nou nascutul (1luna) si fiica de 4 ani stau in restul casei. Fiica de 4 ani merge la gradinita, o duce nasa ei si o iau eu. Care sunt sansele ca eu sa iau varicela ? Nu mai tin minte daca am facut sau nu... Nu am intrat in contact cu fratele meu, dor cu cea mica si cu cumnata mea. Multumesc!
2 comentarii
0
13-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Varicela este cea mai contagioasă boală cunoscută. ÃŽn mod înţelept, i se mai spune şi vărsat de vânt: poate fi luată de la cineva care stă în camera alăturată, prin curent de aer.
Deci, în cazul în care nu aţi mai făcut varicelă, şansele de a o face acum sunt atât de mari, încât orice măsură de carantină este iluzorie. Pe de altă parte, trebuie observat că mulţi oameni (adulţi) sunt imuni la varicelă fără să fi avut vreodată boala manifestă şi fără să se fi vaccinat: probabil că ei s-au infectat în trecut, dar boala nu s-a manifestat ori a trecut neobservată.
0
14-03-2007, ora 00:00
verajeje
Nu este medic/terapeut
verajeje
Dar totusi. fiica lui merge la gradinita(ea este vaccinata). Domnisoarele de la gradi stiu asta si totusi permit ca ea sa vina. Cea mica nu poate transmite boala celorlalti copii?
Ar fi un idee buna ca acum sa ma vaccinez contra varicelei? Stiti unde pot face acest lucru si cat costa?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •