varicela si sarcina.. vor aparea complicatii?

13-06-2007
maruk
Nu este medic/terapeut
maruk
am facut varicela la 26 de ani. In a 10-a zi de la debutul bolii (am avut o forma usoara, fara eruptii puternice si nici complicatii) am avut contact sexual cu sotul meu si, fiind in perioada fertila, am ramas insarcinata. Oare fatul va avea de suferit din cauza varsatului de vant? Vor aparea complicatii, asa cum am citit ca pot sa apara???Astept cu disperare un raspuns!!
5 comentarii
0
13-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu există nici un risc.
0
14-06-2007, ora 00:00
maruk
Nu este medic/terapeut
maruk
va multumesc pentru raspuns!
0
23-09-2007, ora 00:00
rodilaceanu
Nu este medic/terapeut
rodilaceanu
Virusii traverseaza placenta si ca urmare( mergi la medic si-ti va confirma) va trebui sa faci avort--pericol de malformatii congenitale
0
14-04-2009, ora 17:24
denis@
Nu este medic/terapeut
denis@
va rog muuuult ajutati-ma si pe mn...sunt in a doua luna de sarcina...am avut varsat de vant dar intr-o faza usoara...am fost la ecograf iar doctorita a zis ca exista riscul ca fatul sa iasa handicapat...astept un raspuns va rog mult, ajutati-ma
0
01-05-2009, ora 18:42
pusidoina
Nu este medic/terapeut
pusidoina
am 38 ani insarcinata in 9 sapt iar di sapt 8 m avut hemoragie destul de puternica, acum s-a oprit dar am o forma severa de varicela cu febra si eruptii multiple. am consultat dr contagioase si ginecologul mi-au expus riscurile mari la care este expus bebelusul. ce ma sfatiuti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antivaricelă
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Varicela – vǎrsatul de vânt
  •