varsaturi si in acelasi timp glicemia ridicata URGENT

03-11-2008
kristinaminune
Nu este medic/terapeut
kristinaminune
daca exista cineva care ma poate lamuri rog sa m a ajutati.Fetita mea in varsta de 2ani si zece luni este suspecta de diabet, dar cu toate astea nu primesc niciun raspuns concret.In urma cu 8 luni dupa o stare foarte buna, s-a trezit la ora7 dim cu varsaturi din 5 in 5 minute.Timp de aproape 1 ora a varsat pina la deshidratare.Ajunsi la spital, i s-au recoltat imedian singe dupacare i-au pus perfuzie.Fetita s a linistit imediat, totul era normal.A 2 zi dim la vizita medicul mi-a citit analizele fetitei glicemia 145 si hemograma(leucocite)31000 EXAGERAT DE MARI, imediat am cerut repetarea analizelor pe care le-a afectuat imediat.La ora 12 am primit rezultatele care erau normale glicemia85 si hemograma 11000 dupa o noapte de perfuzii, Timp de 2 luni ia-m repetat aalizele care apareau normale.De atunci fetita s a simtit extraordinar de bine pina la 1 noiembrie2008 cand a repetat povestea.La fel iau recoltat singe si duminica am primit rezultatele glicemia 135 si hemograma 34000 am repetet luni dimieata si pina la ora 10 am primit raspuns glicemia59 si hemograma 15000.SUNT DISPERATA !Medici nu inteleg care este problema de la o zi la alta altfel si de ce in momentul care varsa ai urca glicemia.ESTE SAU NU DIABET ?am nevoie de un raspuns urgent ori un sfat.MULTUMESC

CRISTINA
2 comentarii
0
04-11-2008, ora 06:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea copilul tau nu are diabet.Tu sau sotul aveti diabet?Sau bunicii? Dupa nastere ai avut probleme cu copilul?Nou nascutul poate face o forma de diabet numit diabet tranzitor care se caracterizeaza prin hiperglicemii ce in cateva luni dispar si gicemia ramane normala.Diabetul zaharat propriu-zis la copii debuteaza intre 16 - 20 de ani.Acele varsaturi de acum 8 luni si acestea de acuma sunt ocazionale, benigne, fara cosecinte grave asupra starii de sanatate, sub forma de episoade unice, la interval mare de timp.Nu reprezinta oare ele expresia unor greseli in alimentatie ?Poate mese prea dese, copioase, condimentate, cu produse neadecvate varstei copilului, dulciuri multe si concentrate, alimente fermentate, afumate etc.?Pentru linistea ta mergi cu copilul Intr-un spital de pediatrie intr-un oras mare pentru a fi evaluat copilul digestiv, renal si neurologic.Numai cu 2 - 3 analize nu poti spune ca e diabet.Dar, din nou, eu zic ca acest copil nu are aceasta boala.Numai bine!
0
04-11-2008, ora 10:50
kristinaminune
Nu este medic/terapeut
kristinaminune
multumesc din suflet pt raspuns, nici eu nici sotul nu avem diabet in rest socrii mei da.Socrul a avut diabet dela varsta de 30 de ani cu 3 insuline pe zi dar a decedat acum 1 an la etatea de 65 de ani, soacra mea are diabet de 7 ani dar nu cu insulina doar pastile, iar la nasterea fetitei nu au existat probleme a fost un copil sanatos este adevarat ca pe parcursul sarcinii eu am avut probleme in sensul ca am luat tratament pina in luna a 5 de sarcina ca sa pot tine copilul dar tot timpul imi faceam analize si tot felul de ekografi.Mai am un baiat de 13 ani care este perfect sanatos.Luni cand am iesit cu fetita din spital, mi-au zis sa merg cu ea la spitalul BUDIMEX pt ca acolo este o sectie pt copii cu diabet dar nu mi-au dat nici o trimitere doar am fost indrumata.V A rog sa ma credeti ca nu mai stiu nici macar ce vb sau ce fac sunt cu nervi la pamint.Miercuri dim merg la budimex nu stiu ce ne asteapta doar DUMNEZEU STIE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.