varsaturi si lipsa poftei de mancare

19-08-2008
dina_teo_andreea
Nu este medic/terapeut
dina_teo_andreea
Am gemeni, fetita si baiat, in varsta de 4 luni si 1 saptamana si aproape la fiecare masa elimina o parte din cantitatea de lapte(destul de mult dimineata si aproape nesemnificativ seara si noaptea). Mentionez ca sunt alimentati la san si in completare primesc lapte praf (nan 1).De o saptamana au inceput sa suga la san foarte putin, aproape deloc. La inceput fetita varsa mai mult iar baiatul aproape deloc dar de pe la 3 luni au inceput amandoi sa elimine destul de mult laptic. Doctorul pediatru le-a dat Debridat sirop cand aveau 1 luna, dar in urma medicamentului nu am observat nici o schimbare asa ca pe la 2 luni jumate am intrerupt medicatia. In special fetita, care la inceput avea o pofta de mancare foarte mare, acum cu greu reusesc sa o fac sa manance in jur de 100 - 120 ml lapte. Dimineata, dupa ce se trezeste, pe la 8, 8:30 nu mananca aproape deloc pana pe la 9:30, 10. Baietelul mananca mai bine dar nu asa cu pofta cum am vazut la alti copii de aceeasi varsta.In greutate au luat destul de bine, baiatul are 6500gr iar fata5800gr. La nastere, la 37 de saptamani, nastere pe cale naturala, au avut : baiatul 2300 gr iar fata 2100 gr.Mentionez ca nu am inceput diversificarea alimentatiei si mananca de 5 - 6 ori pe zi.
Va mutumesc mult si astept raspunsul cu nerabdare!
9 comentarii
0
19-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Copilasii au luat bine in greutate, iar faptul ca au fost prezente regurgitatii nu trebuie sa va ingrijoreze - sunt normale atat timp cat cresterea in greutate continua.
Fiind alimentati mixt, puteti incepe diversificarea - treptat - cu cateva lingurite la masa de pranz, introducand cate un singur aliment nou cam la 10 zile, cu lingurita, intrerupand si revenind la lapte in caz de diaree.
Ordinea de introducere variaza in functie de scoala depediatrie, dar celmai frecvent se incepe cu supa de zarzavat si legume pasate (fara cartof, ceapa), apoi fruct cu fainos (fara gluten), branza calcica, galbenus de ou fiert, carne de pui mixata, ficat de pasare mixat.
Odata cu diversificarea e bine de administrat Fe Haussmann picaturi pentru prevenirea anemiei - 5 -10 picaturi pe zi. De asemenea, sucuri proaspete de fructe - pana la 50 ml pe zi.
0
19-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti relua Debridat-ul la nevoie, el se indica pentru regurgitatii sau colici inca de la varste foartemici.
0
20-08-2008, ora 00:00
dina_teo_andreea
Nu este medic/terapeut
dina_teo_andreea
va multumesc foarte mult pentru raspuns!
0
01-09-2010, ora 20:31
kathy_vl
Nu este medic/terapeut
kathy_vl
Buna seara...am o fetita de 1 an si jumatate si medicul mi-a prescris DEBRIDAT.Intrebarea mea este pentru ca timp pot sa fac tratamentul?
Va multumesc.
0
01-10-2010, ora 05:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Depinde de diagnostic 7-10 zile pentru colici abdominale sau chiar mai mult.
0
12-10-2010, ora 13:18
gabira
Nu este medic/terapeut
gabira
am un baietel de o luna si jumatate.de vreo 4 zile fornaie foarte tare pe nas si din cauza mucisorilor il apuca si o tuse din cand in cand, probabil se inneaca cu ei.de doua zile e mai somnoros decat de obicei si nu mai are aceeasi pofta de mancare.s-a diminuat.
pentru mucisori am incercat apa de mare.se curata nasucul dar dupa jumatate de ora fornaie din nou.cel mai rau e dimineata, cand se trezeste.
am citit despre refluxul esofagian, sau ceva de genul asta.poate fi cauza lipsei poftei de mancare?in prima parte a zilei regurgiteaza cam mult din ceea ce mananca(alimentatie -numai san)
mai face si niste zgomote ciudate, ca si cum ar ramane fara aer, cateodata asta se intampla, il vad ca intinde gatul si incearca sa respire.
febra nu are.i-am luat-o de doua seri inainte de baita 37.7
va multumesc
0
22-10-2010, ora 20:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cat timp are nasul infundat nu prea putem sa ne dam seama daca este reflux sau nu. Mai intai trebuie sa-i desfundati nasul si eventual sa-i administrati Eurespal 5-7 zile daca tuseste, si abia dupa ce trece episodul de rinofaringita daca continua sa regurgiteze poate fi luat in calcul refluxul. Pentru acesta, se poate administra Debridat, 1 ml pe kg corp pe zi si daca nu cedeaza se pot face nistepliculete antireflux.
0
03-11-2010, ora 16:56
Diana H2
Nu este medic/terapeut
Diana H2
Buna ziua. Am un baietel de 1 an si 3 luni, nascut prematur la 28 saptamani VG.Greutatea la nastere 1300, greutatea actuala 10 kg. Problema pe care o am acum cu el este aceea ca nu mai vrea sa manance lapte, cantitatea ajungand la un mimim de 200 ml/zi. Mentionez ca in urma cu 1 luna manca in jur de 600 ml/zi. Restul meselor sunt compuse din urmatoarele: la 10 dim: 1 mar, 1 banana, 1 para, 4 biscuiti nestle, 1 danonino 50 gr, la 13, 30 200-300 ml mancare cu legume si carne, dupa orele 17 mai mananca poate un iaurt 100 gr. Nu ii dau mancare intre mese. Mesele de lapte ar fi dim la 7, 30, la 17, 15, la 22 (totalul acestora nedepasid cum am spus de la inceput 200-max 300ml). In rest este foarte vioi vesel, activ si atent, iar cam de 1 luna merge singurel. Va multumesc anticipat pentru raspuns. P.S. In decursul ultimei luni la sfatul medicului a luat vitamine ca b complex, multisanostol, tonotil cate 10 zile fiecare, fara rezultat insa in cee ace priveste apetitul.
0
22-12-2010, ora 08:27
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiul daca baietelul ia in greutate nu ar fi o problema deosebita cantitatea de lapte. Insa ar fi util de efectuat o hemoleucograma si analize pentru a exclude o anemie si eventual de administrat Ferrum Haussmann 5-10 pic pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  •