Varsta ecografica?...

27-11-2012
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara.. stiu ca e cam tarziu, dar inca nu sunt 100% lamurita... ultima menstruatie am avut'o pe 9 mai. pe 19 iunie, la echo.. mi'a zis ca am 6 saptamani de sarcina. la 12 sapt de amenoree (1 august), varsta ecografica a fost 12s+4z. la 22 sapt, varsta ecografica: 22s+2z. la 27s, varsta ecografica: 27s+3z... am o intrebare.. pe pozele de la ecografie, tot timpul se trece: varsta gestationala dupa UM, si varsta gestationala ecografica. acea varsta ecografica, calculeaza varsta de la fecundare, sau caculeaza cu acele 2 sapt in plus? adica.. cand eu am 12 sapt de amenoree, si echo imi da varsta gestationala 12s+4z... am ramas insarcinata atunci, la 12s+4z, sau mai tarziu cu 2 sapt?.. ca nu stiu daca am avut menstra peste sarcina... DPN dupa UM o am 13 febr.. si la echo, dupa masuratori, se mai modifica.. 9 febr 2013, 11 febr 2013... multumesc.
4 comentarii
0
27-11-2012, ora 11:10
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.Menstruatia peste sarcina este un mit.Multe femei insarcinate, mai ales in primul trimestru de sarcina, au sangerari vaginale(reduse cantitativ)si de aici se naste confuzia asocierii acestora cu menstruatia.
2. Am si eu o curiozitate.De ce tot pui intrebarea asta? Ai avut relatii cu doi barbati si nu stii al cui e?Oricum, ginecologului ii poti pune intrebarile care te framanta atat, desi ti s-a raspuns in nenumarate randuri...saptamanile se calculeaza socotind din ziua in care ti-a venit ultima menstruatie
0
27-11-2012, ora 12:20
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
mama, si alte femei, a avut menstruatie la sarcina cu mine.. si nu redusa cantitativ, ci abundenta, si care a durat 5-7 zile. de asta nici nu a stiut ca e gravida pana in luna 4 cand am miscat. si de aceea mai tarziu a avut probleme cu sarcina. am si eu probleme, si vroiam sa stiu daca asta poate fi una din cauze.
si nu, nu am fost cu 2 barbati, doar ca vreau sa stiu cand am ramas insarcinata, pt ca ma si protejam. si daca apare situatia menstrei peste sarcina, varsta sarcinii nu se mai calculeaza dupa ultima menstruatie, si nici DPN-ul...
0
27-11-2012, ora 13:18
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
pentru mine e mai mult decat evident ca ai ramas insarcinata in luna mai...asta ti-a confirmat atat un medic pe ro.medic, cat si ginecologul, asta arata si ecografiile si data nasterii
in ceea ce priveste menstruatia peste sarcina, intreaba un medic si vezi ce-ti va raspunde...ca NU EXISTA...exista sangerari vaginale datorate altor motive, nu e vorba despre menstruatie.
0
27-11-2012, ora 13:28
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu poti avea ciclu menstrual dupa ce ramai insarcinata, deoarece functiile biologice nu permit o noua ovulatie dupa conceptie.Sangerarile din trimestrul I de sarcina pot fi normale, daca persista si in al II- lea, pot fi deja probleme. Poate fi vorba despre implantarea ovulului(sangerare redusa cantitativ, o zi- doua), fluctuatii hormonale (asemanatoare menstruatiei), hemoragie subcorionica (cheaguri de sange la capatul placentei), sangerare deciduala(se pierde o parte din endometru).
Daca nu esti sigura de data ultimei menstruatii, poti face un examen cu ultrasunete care indica varsta bebelusului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: