varsta osoasa mai mica decat varsta cronologica

21-11-2008
stefiimpexserv
Nu este medic/terapeut
stefiimpexserv
Sunt o mamica disperata!
Astazi am fost la endocrinologie cu copilul, rezultate relativ bune, dar doctora endocrinolog m-a speriat de moarte"se pare ca copilul are prb cu hipofiza, de urgenta internare la Spitalul Parhon".Diagnostic:hipotrofie staturala, retard varsta osoasa 3 ani.
Copilul s-a nascut prematur la 7, 6 luni cu 2, 7kg si 47 cm
In prezent are 10 ani, cu1, 31cm si 24 kg, face sport de performanta(fotbal-de aprox 4 ani), am ajuns la un medic endocrinolog la insistenele mele, docorul de familie nu mi-a recomandat, dar datorita faptului ca are o crestere mai lenta decit colegii lui de grupa_ fotbal, copilul este foarte trist, ma preocupa starea lui fizica si mentala.
Dar docora aceasta astazi fara prea mari explicatii, "m-a facut praf"!"are prb cu hipofiza"
TSH+IGF-BUNE
ECOGRAFIE LA TIROIDA-BUNA
radiografia mainii stingi-rezultat:virsta osoasa 7 ani, ubliniez ca virsta cronologica a copilului este de 10 ani.
CE este de facut?
Este chiar asa grav?
La ce medic as putea sa merg?
Va rog sa ma ajutati, orice sfat e binevenit!
Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
22-11-2008, ora 13:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul tau nu are nimic, schimba endocrinologul, mergi la un pediatru specializat in endocrinologie, sau pur si simplu la un pediatru cu experienta.Diagnosticul de hipotrofie staturala este gresit.Pana la 7 ani copilul are inaltimea calculata dupa formula 5x varsta +80.De la 7 ani la 10 ani copilul ia in inaltime inca 6 cm pe an.Calculeaza si tu si vezi ca inltimea copilului tau e normala.Se poate ca ceilalti copii, colegi de sport, sa fie mai lungani, poate si parintii lor sunt mai inalti.Dar inaltimea copilului tau, iti spun inca o data, e normala pentru varsta lui.Se poate intampla ca varsta osoasa sa fie diferita de varsta cronologica, dar nu e un motiv de ingrijorare.Acest lucru arata ca el va putea sa creasca pe o perioada mai mare de timp decat ceilalti copii mai inalti care, la un moment dat, se vor opri din crestere inaintea lui.Asta datorita prematuritatii la nastere.In favoarea a ceea ce ti-am explicat eu este inaltimea normala la cei 10 ani.Doar diferentele foarte mari intre varsta osoasa si varsta propriu-zisa sunt luate in considerare de medici.Medicul tau de familie are dreptate si este un medic bun.Mergi din nou la el si cere sa-ti recomande vitamine cu calciu si D3 si repeta radiografia osoasa la 6 luni.Numai bine!
0
22-11-2008, ora 23:21
stefiimpexserv
Nu este medic/terapeut
stefiimpexserv
Va multumesc f mult pentru raspuns, ati reustit intr-o care masura sa ma mai linistiti.
Mi-am intins antenele si vreau sa merg saptamina Viitoare la un medic endocrinolog bun, recomandat
Astazi am aflat de la o prietena care are copilul sub observatie la Parhon, ca doctora endocrinolog care
m-a speriat pe mine de moarte, pe copilul ei l-a distrus, intimplator acelasi medic, il trata de tiroida dar saracutul copil nu suferea de tiroida.
Sincer nu ii pot intelege pe acesti medici, viata noastra este in mainile lor, sunt raspunzatori pt diagnosticele pe care le sustin, dar cu moralitatea oare cum ramane...????
Dragi mamici, asa ca aveti grija pe ce maini intrati, ca nu se stie cum iesiti.!!!!
Doresc sanatate tuturor copiilor!
0
02-10-2011, ora 17:41
marina maria
Nu este medic/terapeut
marina maria
Din nefericire la mine a fost invers e prea mare pt varsta ei cu trei ani ea are 7 si varsta osoasa arata de 10.Nu e de neglijat nimic eu daca nu mergeam mai departe nu descopeream ce are fetita mea.
Nu vreu sa te speriu dar la noi sa descoperit un chist pe hipofiza in urma efectuari unu RMN.Daca simti ca ceva nu e in regula cu copilul tau acultati instinctul si nu te lasa influentata de cei din jur.Mie mi au spus mai multi medici ca fetita mea nu are nimic nu vad ce bine se simte si arata numai ca rea mai grasuta si mai inalta decat alti copii de varsta ei.Eu am simtit ca ceva nu e ok asa ca am mers mai departe.
Va doresc succes si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.