vascularita leucocitoclazica

01-10-2009
anca79
Nu este medic/terapeut
anca79
Buna ziua,

In timpul sarcinii si dupa ce am nascut mi-au aparur pe piele niste pete rosii care extins si s-au unit intre ele ocupand intreaga suprafata a pielii, in special pe burte, spate picioare, mai putin pe maini. am fost la spitalul de dermatiologie Scarlat Longin unde mi s-a facut o biopsie si mi s-a pus diagnosticul vascularita leucocitoclazica. Ceea ce nu mi s-a spus este cauza acestor pete ( toate analizele au iesit perfect mai putin un IgM=58). Am refuzat sa iau tratamentul pentru ca alaptam, iar zonele unde am fost petele (90% din suprafata corpului) si-au schimbat culoarea, devenind maronie.
As dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta probleme si daca am sanse ca acele pete sa mai dispara.
2 comentarii
0
03-10-2009, ora 09:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ti-a spus nimeni ca trebuie sa intrerupi alaptatul si sa iei tratament ? Vascularita leucocitoclazica face parte din grupa vasculitelor sistemice cu determinanta autoimuna; aceasta boala poate da afectare cardiaca si/sau renala. Asculta medicii, trece bebelusul pe lapte praf si nu mai alapta, incepe terapia pentru a controla cat de cat boala si pentru a nu se complica; gandeste-te ca ai copil mic care trebuie crescut si trebuie sa te preocupe sanatatea ta.
0
06-10-2009, ora 13:43
anca79
Nu este medic/terapeut
anca79
Buna ziua! Doctorul care mi-a prescris tratamentul mi-a cerut sa renunt la alaptat. A fost decizia mea sa imi intarc intai bebelusul si apoi sa iau tratamentul. Mi s-a prescris Medrol-ul. Voi incepe tratamentul saptamana aceasta. Ceea ce domnul doctor nu mi-a spus a fost ca pot exista aceste riscuri. Si ceea ce nu inteleg eu este ca am aceasta boala din copilarie, parintii mei au mers cu mine la diferiti dermatologi, care mi-au spus ca odata cu venirea menstruatiei nu vor mai aparea, ceea ce s-a si intamplat. timp de foarte multi ani nu am mai avut nicio problema. iar acum cu sarcina s-a declansat.. De ce?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.