VDRL - analizele pentru angajare

111 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
30-07-2009, ora 00:15
eq14
Nu este medic/terapeut
eq14
Buna ziua! As vrea sa stiu daca mia iesit VDRL-ul negativ e posibil sa am sifilis ?
0
31-07-2009, ora 15:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
07-08-2009, ora 09:42
deea3
Nu este medic/terapeut
deea3
pt domnul doctor DORIN MIHALACHE AM O MARE RUGAMINTE IN LUNA APRILIE AM FACUT ANALIZE LA LOCUL DE MUNCA SI MIA IESIT VDRL + SI TPHA + AM FACUT TRATAMENT CU MODALMIN 6 SAPTAMINI SI AM REPETAT ANALIZELE CARE AU IESIT TOT POZITIVE.SUNT CASATORITA DE 10 ANI NU AM AVUT NICI UN PARTENER DECIT SOTUL MEU DAR EL E NEGATIV . VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDETI AM SI 2 COPII .CU STIMA SI RESPECT.DEEA3
0
07-08-2009, ora 19:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa faceti VDRL cantitattiv, adica dozarea anticorpilor.
Reveniti cu rezultatul.
0
11-08-2009, ora 22:47
mihao
Nu este medic/terapeut
mihao
Buna ziua!
Acum 4 ani, eu si sotul meu am descoperit ca avem sifilis, am facut tratament cu penicilina iar apoi 6 serii de moldamin. Dupa 2 ani sotul meu avea vdrl negativ, tpha pozitiv iar eu vdrl +, tpha pozitiv.
Eu am mai urmat cateva tratamente cu imunostimulatoare, dar tot degeaba dupa acum doua saptamani am repetat analizelesi tot vdrl+, tpha pozitiv. Nu stiu ce sa mai fac sa scap de acel vdrl+, un doctor dermatolog mi-a spuc ca nu mai am nimic, de fapt ce apare la analize sunt anticorpii, dar mie frica pt ca am dori sa avem un copil si nu vrem sa riscam nimic.
Ce ma sfatuiti sa fac? Va rog din suflet sa-mi raspundeti.
0
12-08-2009, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ascultati ce v-a spus medicul dermatolog!
Sunteti sanatoasa !
0
14-08-2009, ora 00:06
deea3
Nu este medic/terapeut
deea3
buna seara va multumesc pt raspuns.am facut dozarea si mi sa spus ca e tot pozitiv adica titlu 2 cu nu mai stiu cit va amintesc ca in luna mai aveam vdrl + si tpha + nu mai inteleg nimic simt ca o sa inebunesc mii de multumiri
0
29-08-2009, ora 20:52
mihaelamocan
Nu este medic/terapeut
mihaelamocan
Buna seara va rog din suflet ajutati-ma!Mi-am facut analizele pt angajare si am aflat cu stupoare ca vdrl pozitiv4+, mentionez ca am facut si tpha tot pozitiv si igM 0, 3 neconcludent urmez tratament cu doxiciclina dar tot nu pot sa accept asa ceva deoarece acum 4 ani am nascut si aveam vdrl negativ ! Partea grava acum -copilul meu vdrl pozitiv+ tpha+ inca nu am primit rezultatele igG si igM e posibil sa aiba urmari grave?Sotul meu are vdrl negativ e posibil sa fie bolnav si sa nu apara la analiza ?Sunt disperata nu stiu ce sa fac, medicul mi-a zis ca nu e nevoie de tratament la copil si nici sotului, dvs ce imi recomandati?
Astept cu nerabdare raspunsul dvs! Va multumesc!
0
29-08-2009, ora 23:59
olivia31
Nu este medic/terapeut
olivia31
Buna seara! Domnule Doctor, spuneti-mi, va rog mult, sifilisul poate fi luat si pe alte cai, decat cea sexuala?Vad ca aveti foarte multa experienta si trebuie sa stiti exact.Zi si noapte ma gandesc de unde avem aceasta boala eu, sotul meu si la nastere, bineinteles copilul.Este cumplit.Sotul meu se jura ca nu a calcat stramb.Dar de unde avem?Am descoperit boala cand am ramas insarcinata.Va multumesc!
0
30-08-2009, ora 16:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihaelamocan:
Nu inteleg cum aveati VDRL negativ la nastere, iar copilul este pozitiv!
Analiza VDRL a copilului la externarea din maternitate era negativa sau pozitiva?
Sotul dvs ce rezultat are la testul TPHA ?
Eu cred ca ar fi bine sa repetati toti 3 VDRL si TPHA cantitativ (adica cu titru de anticorpi).
0
30-08-2009, ora 17:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru olivia31:
Ati pus o intrebare foarte delicata la care nu stiu daca cineva va poate da un raspuns ferm !
In proportie foarte mica sifilisul se poate transmite si pe alte cai decat cea sexuala !
De exemplu prin transfuzie de sange.
0
31-08-2009, ora 00:09
olivia31
Nu este medic/terapeut
olivia31
Va multumesc mult, Domnule Doctor pentru raspunsul d-voastra prompt.!
0
31-08-2009, ora 19:57
mihaelamocan
Nu este medic/terapeut
mihaelamocan
Va multumesc foarte mult pt.raspuns!Sincer nu stiu cum e posibil asa ceva insa mi-e greu sa spun cu toate ca asta ar fi singura explicatie- la nastere nu au facut analizele cum trebuie le-au trecut fictiv, referitor la analize am facut la vreo 5 laboratoare insa nu ne dau nimic cantitativ cum v-am mai spus am facut igmcu rezultat -index 0, 3 si la copil i-au facut si igG dar nu am primit inca rezultatul e posi bil sa nu fie aceasta cumplita boala?In caz negativ ce e de facut ?E cumplit ca nimeni nu imi spune nimic.astept raspunsul dvs.!Va multumesc mult!
0
31-08-2009, ora 20:00
mihaelamocan
Nu este medic/terapeut
mihaelamocan
Copilul la externare avea vdrl negativ! Sotul nu si-a facut tpha o sa mergem din nou sa ne facem analizele!
Dar sincer imi e teama de un raspuns categoric pozitiv nu pot sa inteleg cum!
0
31-08-2009, ora 20:10
mihaelamocan
Nu este medic/terapeut
mihaelamocan
Da ca sunteti amabil ce inseamna dozare de anticorpi 1/4 adica ce am fact eu analiza imG cu index 0, 3 ar insemna ca am cantitativ 1/4?
0
03-09-2009, ora 16:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este acelasi lucru!
Cei de la laborator stiu la ce se refera dozarea de anticorpi!
0
21-09-2009, ora 22:57
mihao
Nu este medic/terapeut
mihao
Buna seara ! Domnule Doctor, va rog frumos sa-mi spune-ti si mie ce semnifica :
tpha cantitativ
cc pozitiv
titru 1:160 pozitiv
titru 1:80 pozitiv
valori de referinta negativ
Mai sunt bolnava ? sau nu.
Va rog din suflet sa-mi raspunde-ti, deoarece as dori sa am un copil si nu stiu daca mai este nevoie sa mai urmez vreun tratament sau nu.
0
05-10-2009, ora 21:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca acest titru se mentine la aceleasi valori, sau mai mici, peste 3 luni, puteti avea copii linistita, deoarece sunteti sanatoasa!
0
24-10-2009, ora 22:14
katynca28
Nu este medic/terapeut
katynca28
Dle doctor, aceasta boala, poate recidiva?am avut acum 2ani, am urmat tratamentul necesar, dupa care rezultatele sunt negative.Sunt vindecata pentru totdeauna?Pot avea copii?Pot avea o viata de familie normala?!Va multumesc!
0
25-10-2009, ora 11:02
lues
Nu este medic/terapeut
lues
domnule doctor va rog un raspuns ka eu nu mai inteleg nimic.pana la urma pentru un raspuns exact daca am sifilis sau nu ce analize trebuie sa fac???? multumesc
0
26-10-2009, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru katynca:
Boala, daca este tratata corect, nu recidiveaza, insa va puteti reimbolnavi daca aveti contact sexual neprotejat cu o persoana bolnava!
In rest, sunteti o persoana normala, puteti avea si copii !
0
26-10-2009, ora 18:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lues;
Incepeti cu un VDRL sau RPRc.
0
26-10-2009, ora 21:00
katynca28
Nu este medic/terapeut
katynca28
Va multumesc dle dctr!
0
04-11-2009, ora 17:14
lues
Nu este medic/terapeut
lues
buna seara domnu doctor Mihalache este posibil ca un test vdrl sa iasa negativ s sa fie o greseala..adica sa nu fie corect...eu am facut testul vdrl si mi-a ieit negativ s dilutii cantitative 1/2 1/4 1/8 1/16 1/32 vreau sa ma asigur k nu sunt bolnav de sifilis mai trebuie sa fac vreun test???? multumesc
0
18-11-2009, ora 12:11
VALLY02
Nu este medic/terapeut
VALLY02
Buna ziua.Am avut sifilis in urma cu cinci ani, in luna aprilie am facut analizele care au iesit VDRL-POZITIV+ si TPHA 1/80 negativ, doamna doctor a spus ca nu mai am nimic dar am mai facut 10 injectii cu moldamin de 1200000, una la trei zile sa incercam sa negativizam rezultatele.Acum sunt insarcinata in 6 saptamani iar analizele mi-au iesit VDRL-NEGATIV, TPHA-1/160 NEGATIV, doamna doctor a spus ca sunt bune si ca nu voi avea probleme cu sarcina si nici nu trebuie sa mai fac vreun tratament, as dori totusi si parerea dumneavoastra.VA MULTUMESC
0
22-11-2009, ora 17:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lues:
Puteti face si testul TPHA.
0
22-11-2009, ora 17:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru VALLYO2:
Doamna dr are dreptate!
0
31-05-2010, ora 14:16
adinacarmen
Nu este medic/terapeut
adinacarmen
Buna ziua! Ma numesc Carmen, am 28 de ani. In urma cu 6 ani am fost infestata cu Sifilis. Am fost internata, am facut tratament cu moldamin. Am facut ulterior testul VDRL si TPHA mi-au iesit negativ. Am facut pe 27 amalizele pentru angajare si mi-au iesti : VDRL POZITIV - TITRU 4
TPHA - POZITIV - TITRU 2560.
Partenerul meu de 4 ani de zile are analizele negative iar eu nu am avut alte relatii. Va rog din suflet sa imi dati cateva informatii. Recidiveaza boala din ce cauza, daca am facut acum 6 ani tratament nu o mai dau? Au vreo legatura anticonceptionalele. Iau marvelon. Afecteaza tratamentul cu penicilina?

Va multumesc mult!
0
31-05-2010, ora 16:01
consueloo
Nu este medic/terapeut
consueloo
buna o intrebare pt dr.mihalache am sifilis si de 3 ani nu am mai luat nici un tratament daca il reiau acum ma mai pot vindeca?
0
14-06-2010, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Banateanu Carmen:
Deocamdata nu se considera ca sunteti bolnava!
Repetati analizele peste 3 luni sau repetati-le acum la alt laborator!
Adaugă un comentariu / răspuns
111 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: