VDRL - analizele pentru angajare

111 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
14-06-2010, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru consueloo:
Mai bine mai tarziu decat niciodata !!!
0
17-06-2010, ora 16:02
aurik
Nu este medic/terapeut
aurik
am facut testul vdrl si mi a iesit pozitiv (+)...cred ca de acum 1 an si ceva d cand am intretinut relati sexulale cu o fata da am luat niste pastile zinnat date d midicul d familie si imi trecuse pe moment scurgerea dupa care a reaparut su nu m am mai dus d atunci si acum cand am facut testu mi a iesit pozitiv(+)...ce sa fac e de rau? imi mai trece?multumesc astept raspuns urgent ca nu stiu ce sa fac ce sa iau...
0
27-06-2010, ora 18:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
E de rau !!!
Mergeti cat mai repede la un dermatolog !!!
0
06-07-2010, ora 10:37
gresealamare
Nu este medic/terapeut
gresealamare
domnule doctor Mihalache, va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns !
in martie am fost cu o prostiuata fara prezervativ (stiu, o mare prostie, dar este prea tarziu)
-la aproximatic 3 saptamani mi-a aparut ca o gaura pe obraz.dermatologul m-a pus sa fac testul tpha-vdrl.L-am facut, rezultatul fiind negativ.mi-a spus ca l-am facut prea devreme si sa-l repet.
-am facut dupa inca 2 saptamani testul rprc sifilis +hiv la dsp iasi cu rezultat negativ
-dupa alte 2 saptamani mi-au aparut niste pete alb-gri in interiorul obrajilor, limba, , paroasa, , si pe talpi pete rotunde maro inchis si pielea ca o coaja
-dupa 3 luni de la incident alt test tpha-vdrl, tot negativ
SUNT FOARTE STRESAT...sa fie altceva ?sa nu fi aparut anticorpii ?ce analize pot sa mai fac sau sa ma opresc in a face analize ?
0
08-07-2010, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la alt dermatolog !
0
09-07-2010, ora 08:19
gresealamare
Nu este medic/terapeut
gresealamare
va multumesc foarte mult pentru raspuns !
0
14-07-2010, ora 21:54
ionel31
Nu este medic/terapeut
ionel31
Domnule doctor, am fost diagnosticat in urma analizelor preliminare cu vdrl+ tpha+, am descoperit boala la aproximativ un an de cand am contactat-o.Am fost la medic am urmat tratament cu moldamin de 2400 unitati/saptamana, timp de 5 saptamani.Rezultatele au fost pozitive si dupa tratament, apoi am inceput alta serie de moldamine si (isoprinosin timp de trei luni ).Deci dupa un an si jumatate de la diagnostic si inceperea tratamentuli, vdrl-ul s-a negativat, tpha-ul a ramas pozitiv+.Dupa 3 luni am repetat analizele si era vdrl+ si tpha+.Am reinceput tratamentul cu moldamin (2 luni de tratament) si isoprinosin (3 luni de tratament).Dupa prima luna de tratament s-a negativat.Urmatoarele analize au fost dupa 6 luni, tot negative, iar acum dupa inca 6 luni de la ultimele analize vdrl+ si tpha+.Credeam ca am scapat, dar cred ca inca nu.Nu am avut relatii sexuale extraconjugale si deci nu exista posibilitatea sa fii luat din nou boala de pe undeva.Va rog sa imi dati un sfat, o parere, eventual sa ma indrumati.Va multumesc anticipat.
0
21-07-2010, ora 21:56
criscri
Nu este medic/terapeut
criscri
Domnule Doctor va rog interpretati rezultatul VDRL pozitiv slab (+), TPHA negativ, boala descoperita cu 10 ani in urma. Va multumesc!
0
25-07-2010, ora 20:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ionel31:
Nu cred ca mai este necesar sa faceti tratamente ci doar sa urmariti titrul de anticorpi la 6 luni.
Rezultatele date cu +nu sunt edificatoare!
Cereti VDRL sau TPHA cantitativ!
0
25-07-2010, ora 20:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru criscri:
Nu stiu ce boala ati contactat acum 10 ani insa sigur nu era sifilis!
0
25-07-2010, ora 21:53
ionel31
Nu este medic/terapeut
ionel31
Domnule doctor, am facut VDRL cantitativ si am urmatorul rezultat:
RPR dil. 1/1 pozitiv+
RPR dil. 1/2 pozitiv+
RPR dil. 1/4 pozitiv+
RPR dil. 1/8 reactivitate slaba
RPR dil. 1/16 negativ
Am fost la medicul dermatolog, la care merg constant si mi a sugerat sa mai fac si la alt laborator deoarece era suspicios vis-a-vis de verdicitatea rezultatului.Problema este ca nu inteleg de unde au reaparut aceste 2 +.Va multumesc si astept un raspuns al dumneavoastra.Cu stima.
0
27-07-2010, ora 20:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Inseamna ca titrul este 1/8.
Nu este necesar sa mai faceti niciun tratament pentru ca sunteti sanatos!
Repetati doar aceeasi analiza, la acelasi laborator, peste 6 luni.
0
30-07-2010, ora 01:15
criscri
Nu este medic/terapeut
criscri
Acum 10ani am descoperit ca sunt bolnava de lues, am tot repetat tratamentele iar acum acesta este rezultatul!! Stiu ca este ciudat si imi este foarte frica.este posibil sa nu ma mai vindec?
0
15-08-2010, ora 13:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Repet, NU sunteti si NU ati fost bolnava de lues!
Aveti o reactie fals pozitiva a VDRL!
0
18-08-2010, ora 20:03
criscri
Nu este medic/terapeut
criscri
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra, insa acum 10 ani si TPHA-ul era pozitiv iar VDRL-ul pozitiv cu +. Daca nu este sau nu era lues ce poate fi? va rog spuneti-mi ce sa fac in continuare, analize sau alte investigatii. Va multumesc!
0
19-08-2010, ora 12:35
simona_v86
Nu este medic/terapeut
simona_v86
Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mine, acum 2 ani sotul meu a facut analizele si au VDRL pozitiv si TPHA-ul la fel, in urma tratamentelor rezultatul este VDRL poziti, TPHA-ul Pozitiv, iar la observatii scrie VDRL in titru 1/4 si TPHA la fel. Mediul ne-a spus sa stam linistiti ca s-a tratat. Intrebarea mea este, intr-adevar s-a trata si nu pot sa imi explic um de la mine nu s-a transmi. Va multumesc anticipat
0
24-08-2010, ora 19:24
marilena50
Nu este medic/terapeut
marilena50
BUNA ZIUA!ACUM 7 ANI AM RAMAS INSARCINATA CU UN FOST PRIETEN.FACANDU-MI ANALIZELE PT SARCINA AM FOST DEPISTATA CU SIFILIS.PRIETENULUI MEU I AU IESIT BINE ANALIZELE, ADICA, EL NU ARE NIMIC.NU AM IDEE DE UNDE M -AM INFECTAT CU SIFILIS.AM FACUT TRATAMENT LA SPIT. DERMATOLOGIE SCARLAT LOGHIN LA D-NA DR ALBU CARE SE AUZEA CA STE FOARTE BUNA IN ACEST DOMENIU.AM INCEPUT TRATAM CU PENICILINA SI APOI MODAMINE FOARTE MULTE.REPETAM ANALIZELE LA 3-6 LUNI SI TRATAM LA FEL.IERI AM FACUT DIN NOU ANALIZELE SI MI A IESIT TITRU1/8 POZITIV SI TPHA=1/320.CE INSEAMNA VALORILE ASTEA?
ACUM M-AM DUSLA ALT MEDIC DERMATOLOG, PT CA M-AM MUTAT DIN BUCURESTI SI MI A ZIS CEVA DE O SCHEMA CU ERITROMICINA.CE SANSE MAI SANT SA IASA NEGATIVE ACESTE ANALIZE?
0
24-08-2010, ora 19:31
marilena50
Nu este medic/terapeut
marilena50
MAI AM O INTREBARE LA COMENTARIUL MEU:CE REPREZINTA ACELE VALORI?
TITRU 1/8SI TPHA 1/320
0
02-09-2010, ora 17:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru criscri:
Daca acum 10 ani ati avut TPHA pozitiv, inseamna ca ati avut, totusi, sifilis!
Initial ati spus ca TPHA a fost negativ de acum 10 ani!
Oricum, in acest moment nu mai sunteti bolnava!
0
02-09-2010, ora 18:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru simona_v86:
Intr-adevar s-a tratat.
La dvs nu s-a transmis deoarece s-a tratat la timp!
0
02-09-2010, ora 18:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marilena50:
Acele valori arata concentratia de anticorpi fata de treponema pallidum pe care o aveti in sange.
Asta nu inseamna ca mai sunteti bolnava!
0
08-09-2010, ora 18:06
coco 40
Nu este medic/terapeut
coco 40
Buna, in urma cu ceva timp am facut analizele pentru angajare, surprizza, VDRL plus/minus cu recomandare de repetare a analizei, doctora ma intrebat daca cumva am fost bolnava, iam raspuns ca nu, mi-a recomandat repetarea analizei, si a zis ca imi da rezultatul dupa analiza.Dar un rezultat asa +/- nu stiu ce rezultat poate fi.Nu mi-am mai facut nicio analiza, in schimb mi-am administrat 5 zile de penicilina 2 milioane U la 12 ore, si apoi 2 injectii moldamin 1200 U pe saptamana, timp de 3 saptamani, de profesie sunt asistenta medicala, si stiu ca VDRL toata viata imi va ramane pozitiv, din cate imi amintesc eu de la scoala.Oare am procedat corect sau nu?
0
16-09-2010, ora 17:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu prea ati procedat corect, insa daca tratamentul vi l-ati recomandat singura.
VDRL nu este o analiza specifica pentru sifilis.
Ea trebuia confirmata sau infirmata de TPHA.
0
27-09-2010, ora 15:50
ruscri
Nu este medic/terapeut
ruscri
buna ziua, domnule doctor
urmand sfatul dumneavoastra de a repeta analize tpha, vdrl pt. a urmari valorile lor, fara a mai face vreun tratament, iata care au sunt ele in timp{pt mine si sotul meu}
noiembrie 2009 tpha 1/1280 vdrl1/2
tpha1/160 vdrl1/2
martie 2010 tpha1/640 vdrl1/2
tpha1/320 vdrl1/1
septembrie 2010 tpha1/320 vdrl1/2
tpha 1/160 vdrl1/2

care spuneti dumneavoastra ca ar fi urmatorul pas pe care sa il urmam?mentionez ca am vrea sa avem un copil si boala asta ne-a tinut in loc in acest sens de multi ani.
va multumesc
0
03-10-2010, ora 16:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu spun ca sunteti amandoi sanatosi !
0
29-10-2010, ora 19:33
Cristian87
Nu este medic/terapeut
Cristian87
Bună ziua domnule doctor.
În urmă cu 2 luni am avut un contact sexual cu o necunoscută, contact în timpul căruia am purtat prezervativ. Am făcut sex normal, ne-am sărutat şi, în plus, partenera din acea seară mi-a atins anusul cu limba. La 2 săptămâni după contact mi s-au înroşit gâtul şi amigdalele, iar roşeaţa este însoţită de o durere pe care o simt mai degrabă ca pe un nod în gat. De asemenea am simţit o iritaţie în zona anusului, loc în care pielea pare a fi roşie şi lucioasă. Tot atunci am defecat de 2 ori succesiv cu sânge. Penisul nu îmi este afectat în vreun fel şi nu am niciun fel de scurgeri. Am luat, pe rând: ospen, timp de o săptămână, apoi azitromicină 500 mg timp de 3 zile (1 gram într-o singură doză în prima zi) şi, în cele din urmă, amoxicilină timp de 6 zile (3 grame într-o singură doză în prima zi şi câte un gram de două ori pe zi în următoarele 5 zile). În ciuda tratamentului cu antibiotice, simptomele se menţin. Am fost la un dermatolog care mi-a spus că simptomele sunt cauzate de stresul datorat faptului că mă învinovăţesc de aventura cu necunoscuta. Explicaţia însă nu m-a vindecat. Am făcut un exudat faringian cu rezultate negative, însă ulterior am aflat că o astfel de analiză trebuie făcută la cel puţin o lună de la încetarea tratamentului cu antibiotice şi nu după o săptămână, aşa cum am făcut eu în necunoştinţă de cauză. Presupunând că am luat o boală cu transmitere sexuală, intenţionez ca, peste o lună, să fac analizele ce pot depista boala de care sufăr. Însă nu ştiu care sunt acestea. De aceea v-aş ruga să îmi indicaţi care sunt analizele pe care ar trebui să le fac. Intenţionez să fac orice analiză posibilă capabilă să depisteze o BTS. În măsura în care descrierea simptomelor făcută mai sus vă ajută să identificaţi boala de care sufăr, v-aş fi recunoscător dacă mi-aţi putea indica un tratament. Vă mulţumesc.
0
01-11-2010, ora 15:44
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am facut niste teste pt Sifilis care au iesit asa : VDRL / RPR cantitativ dilutie 1/1 - Negativ ; dilutie RPR 1/2 - Negativ ; dilutie RPR 1/4 - Negativ ; dilutie RPR 1/8 - Negativ ; dilutie RPR 1/16 - Negativ ; dilutie RPR 1/32 - Negativ ; dilutie 1/64 RPR - Negativ ; VDRL / RPR - Negativ ; Anticorpi Treponema Pallidum - Metoda micro hemaglutinare - Negativ ; TPHA - 1/80 - 1/160 - 1/320 - 1/640 - 1/1280 - Toate Negative si FTA-ABS a iesit POZITIV [ test facut la I.N. Cantacuzino ], care este un test treponemic specific virusului acesta si nu stiu dk am sau nu sifilis iar VDRL / RPR cantitativ - 0 R.U. [ unitati RPR ] si Anticorpi Treponema pallidum - TPLA cantitativ - [ imunoturbidimetrica ] - 4 T.U. [ unitati titru ]. Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna aceste analize de mai sus si dk am sau nu sififlis. Am luat cateva zile cate 3 pastile de Doxiciclina si am facut si un tratament cu Moldamin cate 7-8 doze de 1.200.000 U.I. acum vreo 3 luni de zile, cate 2 doze de 1200000 U.I. in prima zi, a doua zi o doza si a 3-a si dupa 3 zile iar la fel. Vreau sa va intreb dk am sau nu Sifilis, am facut tratamentul de mai sus dar nu sunt sigur dk mi-a trecut sau nu si vreau sa mai fac. Va rog lamuriti-ma si pe mine.
0
02-11-2010, ora 21:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Cristian87:
Ar fi bine sa va consulte alt dermatolog. El va recomnda alte analize.
0
22-12-2010, ora 13:55
rusclaudiu
Nu este medic/terapeut
rusclaudiu
buna ziua ma numesc rus claudiu am si eu o intrebare ? cu multi ani in urma am avut sifilis dupa tratament indelungat cu pauze intre tratamente mi sa spus facind testul special de sifils ca nu mai am boala deloc... acum / in prezent am facut inpreuna cu nevasta o raceala foarte urita si in urma analizelor mia iesit vdrl pozitiv atit mie cit si nevestei ? culmea ca pina acum a efectuat si nevasta analize pina la ora actuala cind am racit urit amindoi textul de sifilis si nu a avut nimic.. intrebare mea este ?poate sa fie vdrl- pozitiv mai exact o cruce la amindoi de la raceama ? mai ales ca vsh care nea iesit acum este 20-40. multumesc pt intelegere si sarbatori fericite
0
24-12-2010, ora 15:20
rusclaudiu
Nu este medic/terapeut
rusclaudiu
multumes desi nu mi-ati raspuns am refecut analizele de sifilis si miau isit negative . multumesc lu dumneze ca sint o persona care mam tratat complet de sifilis sarbatori fericite si multa sanatate cu stima rus claudiu
Adaugă un comentariu / răspuns
111 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: