VDRL la limita, imi afecteza bebelusul?

15-09-2010
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
Acum 2 ani am facut analizele si mi-a iesit vdrl pozitiv am facut o miultime de anlize si apoi aurmat si tratamentul cu moldamin, dupa care ultima data mi-a iasit vdrl la limita un plus si restul minus, sotului ia iesit din totdeauna negativ si vdrl si tpha.dupa acele rezultate vdrl la limita cei de la colentina mi-au spus ca pot ramane insarcinata.acum cunt insarcinata si imi este frica de acest vdrl sa nu fie pozitiv cu toate ca sotul iese negativ.ieri am fost la institutul cantacuzino sa fac o analiza fta igm.imi da rezultatul peste 3 saptamani.sunt in grijorata ca imi va afecta bebelusul.va rog sa imi dati un raspuns
3 comentarii
0
15-09-2010, ora 22:41
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
VDRL-ul poate ramanea pozitiv mult si bine. Daca TPHA-ul iese negativ si nu exista semn de boala activa, inseamna ca aveti o marca (un semn retrospectiv) si nu o boala, prin urmare nu aveti ce boala să transmiteţi.

Nu este curios că nu aveţi încredere în clinica de la Colentina, a cărei competenţă în materie e notorie, în schimb aţi avea încredere în diferite sfaturi pe Internet ? Eu cred că dacă şi cei de la Colendtina, şi doctorul de familie care supraveghează sarcina v-au spus ca nu e nici o problema, ar trebui sa nu aveţi asemene stress în sarcina.
0
16-09-2010, ora 14:45
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
va multumesc ca mi-ati raspuns la aceasta intrebare.intradevar sunt fff stresata.cei de la colentina imi vor da rezultatul analizei peste 3 saptamani.mie nu imi iese nici pozitiv, nici negativ imi iese la limita am un plus si restul minus asta ma refer la VDRL, iar TPHA-ul imi iese pozitiv cu 2 cruci.doctora de la colentina mi-a spus ca acest TPHA imi poate iesi poziti si 10 de acum in colo acest TPHA inseamna ca am avut odata sifilis nu inseamna ca am, doar ca am fost infectata odata.totusi ma gandesc ca dak eu tot mai am aceasta infectie ar insemna ca si sotul meu sa aibe, dar sotului ii iese negativ atat VDRL cat si TPHA, dar eu mai eram infectata asta insemna sa ii dau si lui si automata ii iesea pozitiv.am facut si acel tratament cu moldamin, dar totusi dak imi iese pozitiv acest VDRL imi afecteza bebelusul, ce pateste?voi avea probleme cu el toata viata ?va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns
0
04-10-2010, ora 15:52
roxy06
Nu este medic/terapeut
roxy06
buna ziua!am sunat azi dupa rezultatul de la institutul cantacuzino si mi-a spus ca a iesit pozitiv dar a spus ca sa nu imi fac griji ca dak am facut tratamentul cu moldamin sunt acoperita si ca nu imi afacteaza sarcina.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.